قلعه بابک خرمدین

به گزارش زنگ قلاب بافی، در منطقه تماشایی ارسباران و در ارتفاعات کوهستانی آذربایجان شرقی، یکی از دژ های تاریخی ایرانی واقع شده است به نام قلعه بابک، منطقه بلند کوهستانی شهرستان کلیبر، در آغوش ابر و مه با شکوهی مثال زدنی پایدار ایستاده است.

قلعه بابک خرمدین

در گذشته دور ساخت کاخ ها و قلعه ها نشانی از شکوه و جلال بود. البته گاهی این قلعه ها به نام دژی برای جلوگیری از نفوذ دشمنان در منطقه ها بسیار خاصی ساخته می شد. قلعه بابک یکی از این قلعه هاست که بر بلندای کوهی به ارتفاع 2300 متر بنا شده است.

قلعه بابک متعلق به دوره ساسانیان است و آثار باستانی کشف شده در قلعه بابک به قرن 7 هجری می رسد. با اینکه راستا دسترسی به قلعه مستلزم کوه پیمایی است و شاید سخت به نظر برسد، جنبه تاریخی این قلعه و همین طور چشم انداز خیره کننده آن به کوه ها و منطقه ها اطراف، ارزش این سختی را دارد. سنگ، ملات ساروج، آجر و چوب از مصالح استفاده شده در ساخت و تعمیر قلعه بابک بوده است.

در طراحی این قلعه، قصر اصلی بعد از ورودی واقع شده و داخل آن تالاری وجود دارد که اطرافش را هفت اتاق پوشانده اند. همچنین در شرق ساختمان قصر، بخش آب انبار واقع شده و داخل آن با ملات ساروج پوشیده شده است تا باران و برف زمستانی که در آن ذخیره شده است، به بیرون نفوذ نکند. همچنین چهار جهت برای دیده بانی ایجاد شده بوده که سربازان از طریق آن، همه چیز را از کیلومتر ها دورتر نظاره می کرده اند.

عکاس: علی اصغر یوسفی/ صداوسیما

منبع: فرارو
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1172

به "قلعه بابک خرمدین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قلعه بابک خرمدین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید