هشدار: پیک ششم کرونا در کمین است

به گزارش زنگ قلاب بافی، دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا ضمن تشریح چرایی گرفتاری کشور های اروپایی در پیک تازه با سویه اومیکرون و همچنین خطر واکسن نزده ها در ایجاد پیک ششم در کشور، گفت: بر خلاف تصور ایجاد شده، اومیکرون می تواند سنین بالا را هم گرفتار کرده و حتی منجر به بستری در آی سی یو و مرگ شود.

هشدار: پیک ششم کرونا در کمین است

به گزارش ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی درباره خطر جمعیت واکسن نزده در کشور برای بروز پیک ششم کرونا در کشور که گفته می شود، جمعیتی هشت میلیونی را شامل می شود، گفت: افرادی که واکسن تزریق نکرده اند، هم احتمال گرفتاری خودشان و هم احتمال گرفتاری خانواده هایشان وجود دارد. در عین حال این احتمال وجود دارد که در صورت گرفتاری این افراد، منجر به ایجاد چرخه ویروس در جامعه شوند و احتمال انتشار ویروس در جامعه از سوی آن ها بسیار زیاد است. بر همین اساس توصیه ما این است که حتما واکسیناسیون را در این افراد انجام دهیم. به خصوص اینکه واکسیناسیون به مقدار بالا، منجر به کند شدن چرخه ویروس در جامعه و تا حدود زیادی کنترل پاندمی می شود.

عدم واکسیناسیون و خطر ادامه پاندمی با سویه های تازه

وی ادامه داد: در حال حاضر یکی از دلیل هایی که در کل دنیا یا در جامعه دنیای در کنترل پاندمی کرونا معضل داریم، این است که یکسری از کشور ها به ویژه کشور هایی که از نظر اقتصادی ضعیف هستند مانند کشور های آفریقایی و... به مقدار کم واکسن تزریق کرده اند. به عنوان مثال کشور هایی که واکسیناسیون در آن ها به مقدار بسیار کمی مثلا یک درصد یا 10 درصد اجرا شده است. جالب اینجاست که چرخه ویروس در داخل این کشور ها منجر به ایجاد پاندمی در کل جامعه دنیای می شود. به عنوان مثال سویه دلتا یا اومیکرون از کشور هایی آمدند که مقدار انجام واکسیناسیون در آن ها کم بود و این موضوع باعث شد که چرخه ویروس در داخل آن کشور ها افزایش یابد و وقتی که این افزایش انجام شود و ماندگاری ویروس در جامعه ای زیاد شود، منجر به جهش ویروس می شود. در برخی مواقع هم جهش ویروس به سمت وحشی تر شدن ویروس اتفاق می افتد و همین باعث می شود که ویروس جهش یافته که قدرت بیشتری دارد از آن جوامع به جوامع دیگر پیشرفته و باعث تشدید پاندمی یا پیک در کشور های مختلف شود. حال این اتفاق درباره یک جامعه و افرادی که در آن جامعه واکسیناسیون را انجام نمی دهند، هم برای خودشان و هم برای جامعه ای که در آن زندگی می کنند و هم برای جامعه دنیای می تواند خطر آفرین باشند. بر همین اساس تاکید ما بر انجام واکسیناسیون بسیار زیاد است.

وی گفت: البته در کشور ما تعداد افراد واکسن نزده نسبت به کل جامعه زیاد نیست، اما همین تعداد کم هم می تواند خودش منشاء چرخش ویروس و گرفتاری افراد دیگر جامعه و ایجاد پیک های بعدی باشد. در عین حال ایجاد محدودیت اجتماعی برای افرادی که واکسن تزریق نکرده اند، موضوعی اجرایی است، اما ما در کمیته علمی اعلام می کنیم که افرادی که واکسن تزریق نکرده اند هم برای خودشان، هم برای خانواده هایشان و هم برای جامعه شان می توانند خطرناک باشند.

ضرورت واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت توامان

جماعتی تاکید کرد: در عین حال باید توجه کرد اینکه بگوییم با تزریق دو دز واکسن، دیگر نیازی به رعایت پروتکل ها وجود ندارد، ساده انگاری محسوب می شود، بلکه پروتکل های بهداشتی حتما باید رعایت شوند. در کشور هایی مانند کشور های اروپایی و آمریکا که مجددا شاهد پیک بیماری با اومیکرون هستیم، بحث عدم رعایت پروتکل های بهداشتی یکی از عواملی بود که منجر به پیک مجدد بود. دومین موضوعی که در آن کشور ها وجود داشت، این بود که فاصله بین دز دوم تا ایجاد اومیکرون بسیار زیاد بود و بیش از شش تا هشت ماه فاصله بود که منجر شد که سطح آنتی بادی کاهش یافته و با توجه به افزایش سرایت پذیری ویروس منجر به گرفتاری افراد شد. سومین دلیل هم عدم وجود محدودیت های اجتماعی بود. به طوری که در ورزشگاه ها و سینما ها و ... شاهد بودیم که حتی افراد ماسک هم نزدند و کنار هم به تعداد زیاد نشسته اند. همین اتفاق نشان می دهد که انجام این اقدامات در کنترل بیماری بسیار حائز اهمیت است و در صورت عدم رعات، می تواند عواملی برای ایجاد پیک های تازه، سویه های تازه و پیک های ناشی از آن شود. موضوع دیگری که به ویژه در کشور های اروپایی مطرح بود، این بود که واکسیناسیون سنین 12 تا 13 سال را اصلا آغاز نکرده بودند که باتوجه به اینکه افراد این سنین منبع وسیعی برای ایجاد پیک بودند، این عامل هم منجر به بروز پیک در این کشور ها شد.

اومیکرون خفیف است؟

وی درباره تصور غالب در جامعه مبنی بر خفیف بودن اومیکرون، گفت: این ساده انگاری است که فکر کنیم اومیکرون خفیف است و بنابراین همه چیز را رها کنیم. اکنون در بسیاری از کشور ها تعداد بستری های ناشی از ابتلا به اومیکرون به مقدار زیادی افزایش یافته است و مقدار مرگ ومیر هم افزایش یافته است؛ بنابراین باتوجه به اینکه اومیکرون سرایت زایی بالایی دارد و تعداد افراد زیادی درگیر می شوند، همین تعداد زیاد باعث می شود که حتی اگر درصد بستری شان هم نسبت به دلتا کمتر باشد، اما از آنجایی که سرایت زایی بسیار زیاد است و تعداد زیادی از افراد گرفتار می شوند، به همین دلیل تعداد بستری ها می تواند خیلی بیشتر باشد و تعداد مرگ ومیر هم افزایش یابد.

اومیکرون هم می تواند منجر به بستری و مرگ شود

جماعتی تاکید کرد: در حال حاضر در ایران هم بستری ناشی از اومیکرون داشته ایم. بسیاری از بیمارانی که اکنون بستری شدند و دارند بررسی می شوند و حتی در آی سی یو هستند، مبتلا به اومیکرون هستند؛ بنابراین نباید با ساده انگاری فکر کنیم که اومیکرون فقط منجر به یک بیماری خفیف می شود. شاید یکی از عللی که منجر به بروز این ابهام شده، این است که تعداد افرادی که گرفتار می شوند، تعدادی شان در سنین 20 تا 40 ساله اند که ایمنی خوبی دارند و واکسن زدند و شاید خیلی علامت نداشته باشند. با این حال می دانیم که اومیکرون می تواند سنین دیگر را هم گرفتار کرده و حتی منجر به بستری در آی سی یو و خدایی نکرده مرگ شود.

جماعتی درباره شرایط افزایش اومیکرون در کشور نیز گفت: طبق گزارش ها تقریبا 27 درصد از کل تست هایی که در هفته گذشته اجرا شده، مربوط به امیکرون بوده است. این افزایش زیاد با توجه به اینکه ویروس اومیکرون از نظر ماهیتی سرایت زایی بیشتری دارد و سه برابر دلتا سرایت پذیری داشته و هر یک نفر مبتلا به اومیکرون می تواند 10 نفر را مبتلا کند، نشان می دهد که اهمیت موضوع بسیار زیاد است. وقتی در عرض یک هفته اینقدر افزایش یافته، می تواند در چند هفته دیگر به پیک خودش برسد. باتوجه به اینکه پیش بینی ما این است که طی چند هفته آینده احتمالا با پیک اومیکرون روبرو باشیم، بنابراین پیشنهاد کمیته علمی این است که مدارس، دانشگاه ها و مجامع اعم از کنسرت و ... حداقل تا چند هفته آینده، برای بازگشایی شان تعجیل نشود و بعد از این چند هفته ارزیابی کنیم و با این اقدامات، همچنین با رعایت پروتکل ها و تکمیل واکسیناسیون و تزریق دز سوم واکسن، از ایجاد پیک اومیکرون در کشور تا حد زیادی پیشگیری کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 21 اسفند 1400 بروزرسانی: 21 اسفند 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1403

به "هشدار: پیک ششم کرونا در کمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار: پیک ششم کرونا در کمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید