هنر معاصر به چاپ سوم رسید ، تحلیلی بر هنرِ دوران پسامدرن

به گزارش زنگ قلاب بافی، سومین چاپ هنر معاصر توسط نشر ماهی منتشر شد. تحلیل شرایط هنر متاخر غرب و جریان های هنری معاصر بحث مهم این کتاب است.

هنر معاصر به چاپ سوم رسید ، تحلیلی بر هنرِ دوران پسامدرن

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری خبرنگاران، مجموعه مختصر و مفید نشر ماهی شامل کتاب هایی کم حجم قطع پالتویی در حوزه های گوناگونی چون جامعه شناسی، فلسفه، سیاست، فلسفه های مضاف، اقتصاد و… است. این مجموعه که در زبان اصلی توسط انتشارات آکسفورد منتشر می شوند، در تلاش است تا به زبان ساده مفاهیم مطرح در حوزه های مطرح شده را برای مخاطب عام توضیح دهد. از این مجموعه تا به امروز مجلداتی چون جامعه شناسی نوشته استیو بروس، سیاست نوشته کنت میناگ، اقتصاد نوشته پارتا داسگوپتا، هنر معاصر نوشته جولیان استلابراس، فاشیسم نوشته کوین پاسمور و… منتشر شده اند.

نشر ماهی از این مجموعه سومین چاپ کتاب هنر معاصر نوشته جولیان استالابراس و ترجمه احمدرضا تقاء را با شمارگان 700 نسخه، 208 صفحه و بهای 25 هزار تومان را به تازگی منتشر کرده است. چاپ پیشین این کتاب سال 1394 با شمارگان هزار نسخه و بهای یازده هزار و 500 تومان منتشر شده بود. نخستین چاپ این کتاب نیز بهار سال 92 با شمارگان هزار نسخه و بهای هشت هزار تومان در دسترس مخاطبان قرار گرفت. هنر معاصر سیزدهمین جلد از مجموعه مختصر و مفید است. نشر چشمه نیز ترجمه ای از این کتاب را به قلم بهرنگ پورحسینی منتشر کرده است.

جولیان استالابراس مورخ هنری، موزه دار و عکاس مشهور بریتانیایی است. او کتاب خود را در 6 فصل سامان داده که عناوین آنها به ترتیب از این قرار است: منطقه آزاد، نظام نوین جهانی، فرهنگ مصرفی، استفاده ها و قیمت های هنر، قواعد امروز هنر و تناقض ها.

استالابراس در این کتاب تلاش می کند تا گوشه ای از وجوه سیاسی و اقتصادی هنر دوران معاصر را برای مخاطبان مطرح کند. تمرکز اصلی استالابراس بر هنر از سال 1989 به بعد، آن هم عمدتاً از زاویه تحلیل سیاسی و اقتصادی است. تحلیل های او مفهوم معاصریت از هنر را به خوبی روشن می کند.

وی در این کتاب علاوه بر طیف مسائل سیاسی و اقتصادی که پیرامون شرایط متاخر هنر غربی مطرح کرده، بخش هایی را هم به بحث درباره هنر کوبا، چین، هنر روسیه و کشورهای اسکاندیناوی اختصاص داده است.

همچنین این کتاب را می توان تحلیلی بر هنر در دوران پسامدرن قلمداد کرد. اشارات بسیار نویسنده به شاکله های هنری مختلف در دوران پسامدرن چون هنر چیدمان، هنر اجرا و ویدیوآرت و همچنین آثار هنرمندانی چون دیمین هرست و بیان ویژگی های پست مدرنیستی این آثار، مخاطب را با تحلیلی از هنر دوران پسامدرن آشنا می کند.

یکی از ویژگی های مهم این کتاب مطرح شدن نام و آثار تنی چند از نظریه پردازان هنری مانند آرتور دانتو و همینطور هنرمندان معاصر جهانی چون توبیاس ربرگر است که پیشتر منابع چندانی از آنها در زبان فارسی وجود نداشت.

مترجم کتاب، احمد رضا تقاء نامی آشنا در حوزه ترجمه منابع فلسفه، هنر معاصر، زیبایی شناسی و… است. از دیگر ترجمه های منتشر شده او می توان به این موارد اشاره کرد: نقاشی پسامفهومی: وداع طولانی گرهارد ریشتر نوشته جیسن گایگر، انسان شناسی اجتماعی و فرهنگی نوشته جان ماناگن و پیتر جاست، تاریخ نوشته جان ایچ. آرنولد، اسطوره نوشته رابرت سیگال، شاه عباس و هنرهای اصفهان نوشته آنتونی ولش، فلسفه چامسکی نوشته مورتون وینستون، فلسفه عیسی نوشته داگلاس گروت هوپس، در شکم نهنگ: درآمدی بر هنر پست مدرنیستی نوشته پل وود و...

انتهای پیام/4028/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 328

به "هنر معاصر به چاپ سوم رسید ، تحلیلی بر هنرِ دوران پسامدرن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنر معاصر به چاپ سوم رسید ، تحلیلی بر هنرِ دوران پسامدرن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید