ویو راک؛ صخره زیبا به شکل امواج خروشان

به گزارش زنگ قلاب بافی، صخره شگفت انگیز ویو راک (Wave Rock) در استرالیای غربی و در شرق شهر هایدن (Hyden) واقع شده است. از آنجایی که ساختار این صخره به امواج خروشان اقیانوس ها شباهت دارد، ویو راک یا صخره موج نامیده می گردد. این صخره که از گرانیت تشکیل شده است، تقریبا 15 متر ارتفاع دارد و طول آن به 110 متر می رسد. کل این پدیده زمین شناختی که رخ نمون نامیده می گردد چندین هکتار را در برگرفته است. برای آشنایی بیشتر با صخره ویو راک با خبرنگاران همراه باشید.

ویو راک؛ صخره زیبا به شکل امواج خروشان

باید با این نکته توجه داشته باشید که این صخره به وسیله امواج دریا ایجاد نشده اند بلکه این ساختار قوس دار که به موج بلند اقیانوس ها شباهت دارد، به وسیله فرسایش و تغییرات شیمیایی در لایه های زیرین و نیمه سطحی زمین ایجاد شده است؛ بدین ترتیب که سنگ های گرانیتی این قسمت از زمین در اثر فرسایش رودخانه ای سست شده و از بین رفته اند.

بنابراین فرسایش و تغییرات شیمیایی در این سنگ ها در زیر لایه های سطحی زمین رخ داده است سپس با گذشت زمان، این تغییرات نمود خارجی پیدا نموده و آشکار شده است. در نتیجه این تغییر و تحولات، گویا لایه های زیرین زمین خالی شده و لبه های صخره، مانند امواج دریا به سمت جلو پیش آمده اند.

یک سمت از صخره ویو راک به ندرت مورد توجه قرار گرفته است. در این سمت از صخره، یک دیوار حائل بسیار کوتاه در بالای صخره وجود دارد. این دیواره سنگی کوتاه در امتداد لبه های صخره برای راهنمایی آب باران به سمت سد و دریاچه ساخته شده است. این دیوار در سال 1951 به وسیله بخش دولتی ساخته شده است. چنین دیوارهایی، بالای صخره های مشابه بسیاری در منطقه ویت بلت (wheatbelt) استرالیای غربی ساخته شده اند.

منبع: کجارو / amusingplanet.com
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1359

به "ویو راک؛ صخره زیبا به شکل امواج خروشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویو راک؛ صخره زیبا به شکل امواج خروشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید