پاشینیان از پیمان امنیت جمعی خواهان مداخله در موضوع مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان شد

به گزارش زنگ قلاب بافی، کفیل نخست وزیری جمهوری ارمنستان برای مقابله با تعرض نیروهای جمهوری آذربایجان به بعضی از مناطق مرزی این کشور طی نامه ای خطاب به امامعلی رحمان اف، رئیس جمهور تاجیکستان و رئیس فعلی شورای رهبری پیمان امنیت جمعی، خواهان اقدامات این نهاد شد.

پاشینیان از پیمان امنیت جمعی خواهان مداخله در موضوع مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان شد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از اداره مطبوعاتی و روابط عمومی دفتر نخست وزیر ارمنستان، روز آدینه نیکول پاشینیان، کفیل نخست وزیری جمهوری ارمنستان برای مقابله با تعرض نیروهای آذربایجان به بعضی از مناطق مرزی این کشور طی نامه ای خطاب به امامعلی رحمان اف، رئیس جمهور تاجیکستان و رئیس فعلی شورای رهبری پیمان امنیت جمعی، در چارچوب ماده دوم پیمان امنیت جمعی 15 می 1992، رسماً از این نهاد خواهان برگزاری نشست فوق العاده مشورتی اعضا برای هماهنگی مواضع کشورهای عضو در جهت به کار انداختن سریع مکانیزم این پیمان در جهت اجرای اقدامات لازم برای دفع تهدیدات موجود علیه یک یا چند کشور عضو پیمان امنیت جمعی شد.

کفیل نخست وزیری ارمنستان همچنین طی نامه های جداگانه ای به رهبران سایر کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی اطلاعات دقیقی در خصوص شرایط حاکم در مرزهای ارمنستان به آنها ارائه نموده است.

روز گذشته (آدینه) گفتگوی تلفنی نیز بین پاشینیان و پوتین در این رابطه برقرار شد که طی آن رئیس جمهوری روسیه بر ضرورت اجرای دقیق تمامی مفاد توافقنامه های مشترک رهبران روسیه-ارمنستان-آذربایجان تأکید کرد.

وزارت دفاع ارمنستان نیز اطلاع داد که در رابطه با شرایط بوجود آمده در مرز آذربایجان، رایزنی تلفنی بین واگارشاک آروتونیان وزیر دفاع این کشور و سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه اجرا شده است. طبق این اطلاعات، نیروهای نظامی ارمنستان در حال حاضر کنترل اوضاع را در دست گرفته اند.

روز چهارشنبه وزارت دفاع ارمنستان گفت که نیروهای نظامی آذربایجانی با هدف تغییر خطوط مرزی کوشش کردند تا اقدامات خاصی را در منطقه سه ولیچ در مرز مشترک دو کشور انجام دهند.

در این رابطه، پاشینیان، جمهوری آذربایجان را به قصد تجاوز به تمامیت ارضی ارمنستان متهم نموده و یادآور شد که نیروهای نظامی آذربایجانی به عمق 3.5 کیلومتری از خاک این کشور نفوذ نموده و قصد داشتند دریاچه سه ولیچ را تحت کنترل خود درآورند.

بر اساس توافقات سه جانبه، این منطقه مرزی باید راه ارتباطی بین باکو و منطقه جدا افتاده نخجوان و ترکیه باشد.

الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان پیش از این هشدار داده بود که حاضر است این کریدور حمل و نقل را حتی به زور حفظ کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1062

به "پاشینیان از پیمان امنیت جمعی خواهان مداخله در موضوع مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاشینیان از پیمان امنیت جمعی خواهان مداخله در موضوع مرزی ارمنستان و جمهوری آذربایجان شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید