پای ارزانی وام مسکن از پاییز به زمستان باز شد

به گزارش زنگ قلاب بافی، خبرنگاران : پای ارزانی اوراق تسهیلات وام مسکن در پاییز به زمستان نیز کشیده شد و نخستین رکورد ارزانی زمستان را در دومین روز دی ماه به ثبت رساند. به همین دلیل هزینه وام مسکن مجردین نیز به کمتر از 16 میلیون تومان رسید.

پای ارزانی وام مسکن از پاییز به زمستان باز شد

جهت دریافت خدمات پتینه با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران، در راستای فرایند نزولی قیمت اوراق در هفته گذشته رکورد دیگری در این بازار به ثبت رسید. در دومین روز زمستان با کاهش هزار و 800 تومانی قیمت اوراق نسبت به روز گذشته رکورد دیگری را در ارزانی وام مسکن به ثبت رساند.

کاهش این مبلغ سبب شد تا هزینه وام مسکن برای مجردین متقاضی وام نسبت به موقعیت مشابه خود در ماه گذشته 28.2 درصد کاهش پیدا نموده و پایین تر از محدوده 16 میلین تومان قرار بگیرد. اما این کاهش برای متاهلین چه تاثیراتی داشته و نرخ سود را دستخوش چه تغییراتی نموده است؟

اوراق بانک مسکن در جهت اخذ وام مسکن بین متاهلین و مجردین توزیع می گردد. ارزش هر کدام از اوراق در بازار خرید و فروش وام مسک کشف شده و اعتبار هرکدام از آنها 500 هزار تومان است. اما این قیمت در روز جاری چه محدوده ای را به ثبت رسانده است؟

هزینه وام مسکن

قیمت این اوراق در روز جاری نسبت به روز گذشته هزار و 800 تومان کاهش داشته و به 56 هزار و 850 تومان رسید.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام نموده است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود

بر این اساس هزینه وام مسکن برای مجردین در روز جاری 15 میلیون و 920 هزار تومان و برای متاهلین 27 میلیون و 290 هزار تومان ثبت شد.

فرایند نزولی هزینه وام مسکن سبب شد تا این مبلغ برای متاهلین از حد 28 میلیون تومان پایین تر آمده و رکورد ارزانی وام مسکن را از ابتدای پاییز تا به امروز به ثبت برساند. این رقم برای مجردین نیز در دومین روز دی ماه به حدی کمتر از 16 میلیون تومان رسید.

مقایسه هزینه وام مسکن برای مجردین و متاهلین نشان می دهد که این هزنیه نسبت به موقعیت مشابه خود در ماه قبل 28 درصد افت داشته است. این تغییرات در هزینه وام مسکن نرخ سود را به کمتر از 21 درصد کشاند.

نرخ سود موثر وام مسکن

نرخ بازده داخلی یکی از روش های استاندارد برای ارزیابی طرح های مالی است. در این روش کوشش می گردد تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند. اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ معین در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه تهیه اوراق برای مجردین و متاهلین از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای مجردها دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

در همین خصوص نرخ سود وام مسکن در دوم دی ماه برای مجردها 20.61 درصد و برای متاهلین 20.59 درصد ثبت شد. این رقم نیز مانند هزینه وام مسکن کمترین حد خود را از ابتدای پاییز تا کنون داشته است. مقایسه نرخ سود وام مسکن با موقعیت مشابه خود در ماه گذشته نشان می دهد این رقم بیش از 1 واحد درصد تنزل پیدا نموده است.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ نموده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در روز دوم دی ماه برای اخذ وام مسکن به وسیله خرید اوراق تسه اقدام نموده و باید آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت نمایند برابر با 176 میلیون و 28 هزار تومان خواهد بود. این رقم برای متاهلین 327 میلیون و 214 هزار تومان برآورد شد.

مقایسه این هزینه ها با ارقام ثبت شده در روز گذشته نشان می دهد مبلغی که در نهایت مجردین بایستی در طول 12 سال به بانک مسکن در قبال اخذ وام بپردازند نسبت به روز یکشنبه اول دی ، 527 هزار تومان افزایش پیدا نموده است. این افزایش برای متاهلین متقاضی وام تقریبا 904 هزار تومان به ثبت رسیده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 8 بهمن 1399 بروزرسانی: 8 بهمن 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 815

به "پای ارزانی وام مسکن از پاییز به زمستان باز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پای ارزانی وام مسکن از پاییز به زمستان باز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید