پخش زنده مراسم شروع رسمی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

به گزارش زنگ قلاب بافی، مراسم سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر رسما شروع شد.

پخش زنده مراسم شروع رسمی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، مراسم شروع به کار رسمی سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با اکران فیلم سینمایی آن سوی آتش ساخته کیانوش عیاری در سالن 1 پردیس سینمایی چارسو با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران دقایقی قبل شروع شد.

اسفندیاری دبیر جشنواره در ابتدای مراسم گفت: همه ما با گرفتاری های کرونا آشنا هستیم ولی برای عبور از این شرایط از مزیت بهره گیری از فضای دیجیتال در جشنواره استفاده خواهیم کرد. کارگاه های مجازی ما با استقبال روبه رو شده، آن هم بیش از ده برابر زمانی که به صورت فیزیکی برگزار می شد.

او اضافه کرد: فکر می کنم این فضای مجازی که به جشنواره ها اضافه شد، در آینده هم همراه جشنواره ها خواهد بود ولی هیچ چیزی جای آن فضای رو در رو را نمی گیرد. شعار ما در این دوره ایمن برگزار می کنیم است این شعار با رعایت پروتکل های بهداشتی تحقق پیدا می نماید و امیدوارم جشنواره خوب و سلامتی را پشت سر بگذاریم.

معاون دبیر جشنواره سی وهشتم فیلم فجر؛ در ادامه، ضمن اشاره به پخش فیلم سینمایی آن سوی آتش کیانوش عیاری در انتها آیین شروع به کار رسمی جشنواره گفت: در این دوره بخشی که ما از دست دادیم، دارالفنون بود که برگزاری آن در دوره های گذشته جشنواره جهانی فجر برای سینمای ایران آورده های زیادی به همراه داشت. امیدوارم در سال آینده این بخش را داشته باشیم.

اسفندیاری شرح داد: یکی از اتفاقاتی که در دوره های اخیر در دستور کار جشنواره جهانی قرار گرفته است، نمایش فیلم های کلاسیک بازسازی شده است. خوشبختانه سینمای ایران جزو معدود سینماهایی است که این گنجینه را در اختیار دارد و می تواند هرازگاهی از نگین های آن استفاده کند و تداوم سینمایی خود را نشان بدهد.

او تأکید کرد: امروز یک تشکر ویژه از فیلم خانه ملی و خانم طاهری بابت همراهی با این بخش دارم که در دوره های مختلف توانستیم از بزرگان سینمای ایران تجلیل کنیم. فیلم امروز، ساخته آقای عیاری است که بازسازی شده است.

در ادامه محمدمهدی عسگرپور، دبیر سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روی صحنه آمد و اظهار کرد: ما سال جاری با توجه به شرایطی که به وجود آمده مراسم افتتاحیه و اختتامیه نخواهیم داشت. تجاربی که در جهان شکل گرفت و ما در بخشی از آن سهیم بودیم، فرمول های تازه را به ما آموزش داد و امروز هم ترجیح دادیم افتتاحیه را به این شکل برگزار کنیم که همزمان با نمایش یکی از فیلم های مهم کشورمان باشد.

او ادامه داد: چند سالی است که جشنواره کوشش می نماید در فدراسیون جهانی انجمن های تهیه نمایندگان فیلم (فیاپف) ثبت گردد. این کوشش ها بعد از این چند سال به نتیجه رسید و امروز باعث افتخارم است که بگویم جشنواره جهانی فیلم فجر روز گذشته در فیاپف به ثبت رسید. این جشنواره در کنار جشنواره های معتبر جهانی به ثبت رسیده است که این موضوع مزیت های زیادی دارد و البته مسائل خاص خود را هم دارد.

عسگرپور تأکید کرد: وقتی در قاعده های جهانی قرار می گیریم، در شرایط تازهی هم قرار می گیریم. ولی به نظرم موفقیت بزرگی برای سینمای ایران تلقی می گردد و من به نوبه خود، این موفقیت را به سینمای ایران تبریک می گویم. این جشنواره مثل خیلی از رویدادها طرفداران و بدخواهان خود را دارد. ما در کشوری زندگی می کنیم که ممکن است قدر داشته های خودمان را ندانیم، البته وضعیتی که در آن زندگی می کنیم این شرایط را ایجاد نموده است. این فیلم ها بخشی از افتخارات ماست که خیلی از کشورهای جهان این مزیت را ندارند. بعضی از فیلمسازان خارجی می گویند ایران بهشت فیلمسازان اول است.

عسگرپور ادامه داد: ما در کشوری زندگی می کنیم که گاهی از هفتاد یا هشتاد فیلم فراوریشده در یک سال، بیست تا سی فیلم به وسیله فیلمسازان اول فراوری می گردد، آنهایی که با این جمله یعنی ایران بهشت فیلمسازان اول است شوخی می نمایند، به ما بگویند در کدام کشور جهان این موضوع رخ داده است؟ باید بدانیم این موارد از گنجینه های ماست. برای همه آرزوی موفقیت می کنم و امیدوارم جشنواره خوبی داشته باشیم چون با توجه به شرایط و محدودیت هایی که داریم این موضوع می تواند تجربه سخت و تازهی برای ما باشد.

در ادامه، مراسم امیر اسفندیاری بار دیگر روی صحنه آمد و اسم کرد: می خواهم این خبر را دوباره بگویم چون بسیار هیجان انگیز است؛ سه سال نمایندگان فیاپف به ایران آمدند و همه چیز را چک کردند. قرار بود عضو جشنواره های رقابتی شویم که جشنواره های معتبری مثل کن، وهم و... در این لیست قرار دارند و جشنواره جهانی فیلم فجر هم به این لیست راه پیدا نموده است.

در ادامه برنامه محمدمهدی عسگرپور و علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با حضور کیانوش عیاری کارگردان و سیامک اطلسی بازیگر فیلم سینمایی آن سوی آتش برای رونمایی از پوستر بخش فیلم های بازسازی شده روی صحنه آمدند و از این پوستر رونمایی کردند.

سپس کیانوش عیاری کارگردان فیلم سینمایی آن سوی آتش درباره رونمایی از نسخه بازسازی شده این فیلم شرح داد: سی و پنج سال پیش این فیلم ساخته شد. وقتی در شهری مثل اهواز متولد شدم و آسمان بالای سرم را سرخ می دیدم، طبیعی است چنین فیلمی را بسازم چون تضادهای اجتماعی را در نقاط مختلف دیده ام.

این کارگردان باسابقه سینمای ایران ادامه داد: اثرات فوق العاده نفت و این سقف قرمز بر روی اهواز، نمی تواند دور از سرشت یک فیلمساز باشد. جوهر فیلم که ناشی از جغرافیایی است که در دل خود ثروتی دارد اما اثراتش در آن محیط دیده نمی گردد. تشکر می کنم که فیلم را بازسازی کردید. من هم ثبت این جشنواره در فیاپف را تبریک می گویم.

در ادامه برنامه و پس از پخش کلیپی از فیلم های بازسازی شده حاضر در این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر، سیامک اطلسی بازیگر آن سوی آتش بیان نمود: همکاری با آقای عیاری برای من باعث افتخار است، یادم می آید وقتی پنجاه سالم بود از سوی آقای عیاری به این کار دعوت شدم، ما زیر بمباران اهواز کار می کردیم. به طوری که بعضی به ما می گفتند برگردید ولی آقای عیاری ایستاد. ما تمام دیالوگ ها را بی وقفه می گفتیم. برترین فیلمی که در این سال ها کار نموده ام، آن سوی آتش است.

در انتها آیین شروع به کار رسمی سی وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر و بعد از پخش کلیپی از کیانوش عیاری که حاوی شرحاتی درباره کارنامه این کارگردان بود، فیلم سینمایی آن سوی آتش برای مخاطبان به نمایش عایدی.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 تیر 1400 بروزرسانی: 24 تیر 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1124

به "پخش زنده مراسم شروع رسمی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پخش زنده مراسم شروع رسمی سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید