پیامدهای راه اندازی بازارباز ارزی بر اقتصاد ایران

به گزارش زنگ قلاب بافی، خبرنگاران: کارشناسان مسائل پولی و بانکی معتقدند: عملیاتی شدن بخشنامه بازار باز استفاده از اوراق کم ریسک با نقد شوندگی بالاست که به معنای سالم سازی تراز نامه بانک ها است.

پیامدهای راه اندازی بازارباز ارزی بر اقتصاد ایران

جهت دریافت مشاوره خدمات تعرفه چاپ تراکت از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ تراکت های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبِنا، تیمور رحمانی شب گذشته و در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان این مطلب اضافه کرد: عملیات بازار باز به طور پیوسته می تواند اوضاع اقتصاد و بین المللی را رصد و با این کار نرخ سود موجود را بر اساس سیاست بانک مرکزی معین کند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: موفقیت این سیاست گذاری نوین و هدف گذاری تورمی با فرض درست انجام شدن عملیات بانک مرکزی ضروری است کسری بودجه دولت پایداری داشته باشد. در ایران در شرایطی این عملیات شروع شده است که دولت نیز در تنگنای اقتصادی واقع شده است، اما بانک مرکزی با هدف یاری به دولت این کار را اجرایی نکرد، اما می تواند به دولت نیز یاری کند.

وی اعلام کرد: ناترازی در نظام بانکی ما که در یک دهه شکل گرفته وتشدید شده است و با توجه به تورم سال 97 و 98 ناترازی همچنان وجود دارد، بنابراین اگر چاره اندیشی جدی نگردد اجرای موفقیت آمیز عملیات بازار باز را با مشکل روبرو خواهد نمود.

این کارشناس مسائل پولی و بانکی در ادامه درباره آمادگی بانک ها برای اجرای سیاستگذاری جدید گفت: ناترازی در بانک ها وجود دارد، اما برای رسیدن به نتیجه مطلوب شرایط مداراگونه است بنابراین اگر بانک ناترازی داشته باشد نشان میدهد واسطه گری را نیز به درستی انجام نمی دهد و سیاست های بانک مرکزی را نیز با مشکل روبرو خواهد نمود.

کامران ندری یکی دیگر از کارشناسان مسائل پولی و بانکی نیز در این برنامه گفت: آنچه با عنوان بازار باز مطرح شده است تنها خرید و فروش اوراق بهادار از طریق بانک مرکزی نیست بلکه به صورت یک بسته است. ساماندهی رابطه بانک ها با بانک مرکزی، سالم سازی ترازنامه بانک ها و توجه به نرخ بازار بین بانکی عواملی است که در این بسته مورد توجه قرار گرفته است.

وی اضافه کرد: اگر تا به امروز بانک ها برای جبران کسری از منابع بانک مرکزی استفاده می کردند، در بسته عملیاتی بازار باز که به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و از 28 دی عملیاتی شد بانک ها از این پس برای استفاده از منابع بانک مرکزی باید حتما اوراق بهادار دولتی را تودیع نمایند یعنی در آینده بانک ها دیگر بدون وثیقه نمی توانند از منابع بانک مرکزی استفاده نمایند.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: انتظار می رود با عملیاتی شدن بخشنامه عملیات بازار باز در آینده ببینیم بانک ها بخش قابل ملاحظه ای از دارایی هایی که در ترازنامه نگهداری می نمایند اوراقی کم ریسک با نقدشوندگی بالا داشته باشند البته اهداف دیگری نیز در این راستا دنبال می گردد که قابل توجه است و می تواند در صورت درست اجرا شدن به اقتصاد کشور یاری کند.

ندری در ادامه درباره تاثیر عملیات بازار باز بر اقتصاد کشور گفت: چارچوب نوین سیاست گذاری با هدف کنترل نرخ تورم پایه گذاری شده است بنابراین برای اجرای آن احتیاج به از بین رفتن ناترازی و کسری بودجه است که استقلال بانک مرکزی در این راستا بسیار مهم است بنابراین احتیاج به اوراق دولتی به اندازه کافی داریم و برای رسیدن به نتیجه مطلوب احتیاج به برنامه ریزی است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 91

به "پیامدهای راه اندازی بازارباز ارزی بر اقتصاد ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای راه اندازی بازارباز ارزی بر اقتصاد ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید