چرا نرخ بیکاری در سال 99 افزایش یافت؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، به گزارش خبرنگاران، نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل آموزش عالی از 13.6 درصد به 14.9 درصد در تابستان 99 رسیده است. آماری که نشان از رشد نرخ بیکاری سه ماهه دوم سال 9 نسبت به سه ماهه نخست می دهد.

چرا نرخ بیکاری در سال 99 افزایش یافت؟

همچنین آمارهای مرکز آمار ایران نشان دهنده افزایش 0/2 درصدی نرخ بیکاری برای جمعیت 35-18 ساله طی تابستان 99 نسبت به سه ماهه قبلش است. بر این اساس نرخ بیکاری برای جمعیت 18-35 ساله از 16.7 درصد به 16.9 رسیده است.

اما دلایل رشد نرخ بیکاری چه بوده؟ سعید عیسی زاده، کارشناس اقتصادی در این مورد به خبرنگاران می گوید: بازار کار مانند سایر سایر بازارها دو طرف عرضه و تقاضا دارد. بعد تقاضای کار به تولید و سرمایه گذاری برمی شود. بعد عرضه آن نیز به جمعیت در سن کار برمی شود. حدود 40 میلیون نفر زیر 30 سال داریم و این یعنی تعداد زیادی در حال ورود به بازار کار هستند. ضمن اینکه هر ساله تعدادی فارغ التحصیل داریم که جویای شغل هستند.

این کارشناس اقتصادی می گوید: در بُعد تقاضا برای ایجاد اشتغال مسائلی داریم که بخشی از آن مربوط به خود کشور و بخشی نیز به دلیل کروناست که دنیا با آن درگیر است. اقتصاد کشورمان نیز به دلیل سومدیریت ها و کشمکش های سیاسی مسائل فراوانی دارد که بازارها کارکردشان را از دست دادند. بنابراین در بعد تقاضا تولید نمی تواند رشد پیدا کند. رشد اقتصاد منفی نیز باعث شده است که اقتصاد ما کوچکتر شود.

او ادامه می دهد: جوانان و مشخصا کسانی که تا پیش از این کاری نداشتند و اکنون جویای کار هستند بیشترین آسیب را از این شرایط می بینند. هر چند کسانی که پیش از این کاری داشتند و مهارتی نیز دارند نیز این آسیب ها در امان نیستند.

عیسی زاده در خاتمه می گوید: در بُعد عرضه نیز مسئله پیداست. اقتصادی که باید برای جوانان شغل ایجاد می کرد، عملا ناتوان بوده است. جوانان هزینه های زیادی برای مدرک دریافت کردند اما کار پیدا نمی کنند. بنابراین به سراغ بخش غیررسمی می فرایند که با مدرکشان همخوانی ندارد بنابراین عدم تطابق به وجود می آید. این موضوع هم یعنی بهره وری پایین و به دنبال آن دستمزد کمتر. دستمزد کمتر هم انگیزه ای است برای جابه جایی شغل که باعث بالا رفتن بیکاری می شود. پس بخشی از جویندگان کار از یافتن شغل ناامید و از بازار کار خارج می شوند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 26 فروردین 1400 بروزرسانی: 26 فروردین 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 972

به "چرا نرخ بیکاری در سال 99 افزایش یافت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نرخ بیکاری در سال 99 افزایش یافت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید