15 فیلم که هواداران هری پاتر باید ببینند؛ جهانی از جادو و شگفتی

به گزارش زنگ قلاب بافی، هیچ مجموعه فیلم نوجوانانه ای به اندازه هری پاتر در طول سالیان پیروز و محبوب نبوده است. با مجموع فروش 9 میلیارد دلاری در گیشه، هری پاتر رقیب غول هایی مثل جنگ ستارگان و جهان سینمایی مارول به حساب می آید. داستان پسرک جادوگری که با یاری دو دوست وفادار و بی نظیرش مقابل بزرگترین شرور جهان می ایستاد، پیروزیتی بزرگ در جهانی سینما و ادبیات بود.

15 فیلم که هواداران هری پاتر باید ببینند؛ جهانی از جادو و شگفتی

فیلم ها و کتاب های هری پاتر چند سالی است به خاتمه رسیده، ولی جهان جادوگران هنوز به حیات خودش ادامه می دهد. در سینما جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها به وقایعی قبل از به جهان آمدن هری پاتر می پردازد و در سایر مدیوم های سرگرمی هم حضور شخصیت های مخلوق جی. کی. رولینگ ادامه دارد. همین تازگی ها از یک بازی کامپیوتری برای نسل جدید پلی استیشن رونمایی شد که داستانش در 1800 میلادی می گذرد و با توجه به تصاویر خیره نماینده ای که همه را هیجان زده کرد، به نظر می رسد با یکی از اتفاق های مهم جهانی هری پاتر طرف خواهیم بود.

با همه این ها، هواداران بی شمار این جهان شگفت انگیز و دوست داشتنی همواره تشنه دیدن فیلم های فانتزی هستند. فیلم هایی که ما را به جهانی دیگر می برند، جهانی فارغ از ملالت ها و کسالت های جهانی واقعی و خاکستری، جهانی به گستردگی خلاقیت ذهن بشر. در این مقاله 15 فیلمی آورده شده است که هواداران هری پاتر دوست خواهند داشت و می توانند با گشت و گذار در جهانی پر از رنگ و جادو و شگفتی آن ها اوقاتی هیجان انگیز و دوست داشتنی بگذرانند.

1. فیلم های جانوران شگفت انگیز (FANTASTIC BEASTS)

انتخابی بدیهی که عملا نزدیک ترین مجموعه فیلم به جهانی هری پاتر است و فیلم نامه اش را هم که شخص رولینگ نوشته. جانوران شگفت انگیز در واقع پیش درآمدی است بر جهانیی که هواداران هری پاتر شیفته اش هستند و چون رولینگ تاریخی غنی و جذاب برای جهانش ساخته، دیدن زوایای جدید از جادوگران همواره دلچسب خواهد بود. نام های آشنایی تا کنون در این مجموعه فیلم حاضر شده اند و قرار است در قسمت های بعدی هم بیشتر شوند. شخصیت اصلی فیلم نیوت اسکمندر است، نویسنده یکی از کتاب های درسی دانش آموزان سال اول هاگوارتز. ضد قهرمان این مجموعه را نیز همه می شناسیم؛ گلرت گریندل والد که پیش از لرد ولدمورت عظیمترین جادوگر شرور جهانی جادوگران بود.

ولی از همه این ها جذاب تر، دیدن آلبوس دامبلدور جوان در قسمت دوم بود. هرچقدر می خواهید از جنایت های گریندل والد ایراد بگیرید، ولی حضور یک دامبلدور جوان با بازی دیدنی جود لا خیلی از هواداران هری پاتر را ذوق زده کرد و می نماید. اصلا جذابیت این پیش درآمد همین ماجرای دامبلدور جوان و گریندل والد است که در کتاب های هری پاتر درباره دوستی و رفاقت و در نهایت دشمنی و نبرد تاریخی شان خوانده ایم.

علاوه بر این ها، در جانوران شگفت انگیز همان طور که از اسمش هم برمی آید، بی شما موجود ریز و درشت حقیقتا شگفت انگیز حضور دارند و تماشای سروکله زدن نیوت اسکمندر با آن ها بامزه و دوست داشتنی است. بعضی از این موجودات را در اقتباس های سینمایی هری پاتر دیده ایم، ولی بیشترشان یا در کتاب ها و سر کلاس نگهداری از موجودات جادویی هاگرید حضور داشته ند و یا در کتاب فرعی جانوران شگفت انگیز و زیستگاه آن ها که رولینگ نوشت و با نام اسکمندر چاپ کرد.

هیاهوی دور جانی دپ (گریندل والد) و نظر و امتیاز منتقدها مال این جهانی کسل نماینده و واقعی است. هواداران هری پاتر از غرق شدن دوباره در جهان جادوگران بیشترین لذت ممکن را می برند و مطمئنا این مجموعه فیلم هم مستثنی نیست.

2. هیولایی فرا می خواند (A MONSTER CALLS)

شاید در ابتدا به نظر نرسد، ولی هیولایی فرا می خواند ارتباطی عمیق با جهانی هری پاتر دارد. در کتاب ها و فیلم ها، هری پاتر پسر یتیمی است که همواره خودش را جداافتاده و غریب حس می نماید، تا اینکه پایش به جهان پر از شگفتی جادوگران و هاگوارتز باز می گردد و بالاخره می فهمد جایگاهش کجاست.

در هیولایی فرا می خواند، پسری نوجوان که مادرش سرطان دارد و مرگش هر روز نزدیک و نزدیک تر می گردد، اسیر غم و ترسی سنگین و عمیق شده است و نمی داند با فکرهای ترسناکی که در سرش می گذرد و کابوسی که رهایش نمی نماید، کنار بیاید. تا اینکه هیولایی عظیم به شکل یک درخت ظاهر می گردد و با تعریف قصه هایی عجیب برای او، غم و اندوهش را قابل تحمل می نماید.

این فیلم یک فانتزی معمولی نیست و حواستان باشد که قصه ای به شدت غم انگیز و تکان دهنده دارد و اشک مخاطبانش را در می آورد. تأثیر هیولایی فرامی خواند به قدری سنگین است که هیچ وقت فراموش نخواهید کرد.

3. خانه دوشیزه پرگرین برای بچه های عجیب (Miss Peregrines Home for Peculiar Children)

کتاب های یتیم خانه دوشیزه پرگرین برای بچه های عجیب بیشتر از یک دهه بعد از هری پاتر منتشر شد و توجه مردم جهان را به خودش جلب کرد.

داستان درباره پسر جوانی به نام جیکوب است که به دنبال کشف حقیقت درباره یک یتیم خانه متروکه و مخروبه، در زمان سفر می نماید و با بچه هایی قبلا در آنجا زندگی می کردند ولی همزمان هنوز دارند زندگی می نمایند آشنا می گردد. سرپرستی یتیم خانه به عهده دوشیزه پرگرین است و بچه ها همگی قدرت هایی عجیب و خارق العاده دارند. از دختری که پر وزن است و روی هوا معلق می ماند گرفته تا پسرکی نامرئی.

این فیلم در سال 2011 و به کارگردانی تیم برتون ساخته شد و اوا گرین مرموز و دوست داشتنی در نقش دوشیزه پرگرین ظاهر شد و اسا باترفیلد نقش جیکوب را بازی کرد.

4. پلی به سوی ترابیتیا (BRIDGE TO TERABITHIA)

کتاب پلی به سوی ترابیتیا به قلم کاترین پترسون در سال 1977 منتشر شد. کتاب داستان دختر و پسر نوجوانی به نام جس و لزلی را روایت می کرد که با قوه تخیلشان سرزمینی جادویی در جنگلی به نام ترابیتیا خلق می کردند و از مسائل زندگی واقعی شان الهام می گرفتند.

در سال 2007، دیزنی اقتباسی سینمایی از کتاب ساخت با بازی جاش هاچرسون و آناسوفیا راب. پسر نویسنده رمان یعنی دیوید فیلم نامه این اقتباس را نوشت تا از وفاداری فیلم به کتاب مطمئن گردد.

5. قطب نمای طلایی (THE GOLDEN COMPASS)

وقتی قطب نمایی طلایی اکران شد، هواداران کتاب منبع اقتباسش که به فارسی به نیروی اهریمنی اش (His Dark Materials) معروف شده است، دل خوشی این اقتباس سینمایی نداشتند. این مجموعه کتاب به نویسندگی فیلیپ پولمن هواداران زیادی داشت و انتظارها برای فیلم بالا رفته بود. ولی واکنش ها و فروش به قدری بد بودند که ساخت دنباله های آن کنسل شد.

با این حال هنوز هم تماشای این فیلم برای هواداران هری پاتر و ژانر فانتزی جذاب است. مطرح کردن تئوری جهانهای موازی در بستری از داستان نوجوانانه جذاب و دلنشین است و عناصری در فیلم وجود دارند که به دیدنش می ارزد. حالا و بعد از گذشت چندین سال از این اقتباس ناپیروز، اچ بی او سریالی با اقتباس از کتاب های پولمن ساخته است که تا به اینجای کار بازخوردهای خوبی گرفته.

فیلم داستان دختر نوجوانی به نام لایرا است که بعد از اینکه دوستش را می ربایند، درگیر ماجراهای عجیب و تکان دهنده ای می گردد و پا در سفری دور و دراز می گذرد و با جادوگران، خرس های قطبی سخنگو و جهانهای تازه آشنا می گردد.

6. وقایع نگاری نارنیا: شیر، کمد، جادوگر (he Chronicles Of Narnia: The Lion, The Witch And The Wardrobe)

وقایع نگاری نارنیا مجموعه کتابی فانتزی و هفت جلدی است به قلم سی. اس. لوییس. نارنیا و هری پاتر مشترکات زیادی دارند، در هردو بچه هایی را می بینیم که وارد جهانی جادویی می شوند و باید در نبردهایی حماسی شرکت نمایند. حالا در اینجا، بچه ها عملا وارد جهانی دیگر می شوند که ورودی اش به طرز غریبی پشت یک کمد لباس پنهان شده است.

در سال 2005 شیر، کمد، جادوگر به عنوان اولین فیلم از این مجموعه روانه سینماها شد. دو دنباله دیگر هم از این کتاب ها ساخته شد با عنوان شاهزاده کاسپین (Prince Caspian) و سفر کشتی سپیده پیما (The Voyage of the Dawn Trader) که به ترتیب در سال های 2008 و 2010 اکران شدند. چون کتاب های نارنیا خیلی دنبال هم نیستند و ارتباطشان بیشتر عرضی است تا طولی، اقتباس های سینمایی اش هم خیلی با ترتیب مشخصی پیش نرفتند.

7. سه گانه ارباب حلقه ها (The Lord of The Rings)

در بحث فیلم های فانتزی، اثری عظیم تر، دیدنی تر و حیرت انگیزتر از سه گانه ارباب حلقه ها در کل تاریخ سینما نداریم. کاری که پیتر جکسون با کتاب های تالکین کرد به قدری معرکه بود که حتی خودش هم نتوانست بعدها و با سه گانه هابیت آن را به این خوبی تکرار کند (البته فیلم های هابیت هم از آثار جذاب و دیدنی فانتزی هستند و صرفا با مقایسه با ارباب حلقه ها کم می آورند).

تا الان احتمالا تمام کسانی که دارند این مقاله را می خوانند، ارباب حلقه ها را دیده اند. ولی اگر ندیده اید هر فیلمی در برنامه تان هست کنار بگذارید و 10 ساعت از عمرتان را برای تماشای جهانی عظیم و بی نظیر آماده کنید. اگر هم دیده اید، شاید الان دوباره هوس کنید سراغشان بروید و از تماشای تک تک دقایق آن لذت وافر ببرید. چون ارباب حلقه ها فیلمی است که می گردد بارها و بارها دید و هربار بیشتر از قبل از آن لذت برد. ضیافتی از قصه های جذاب و شخصیت های دوست داشتنی و تصاویر چشم نواز و موسیقی مسحورنماینده.

8. چین خوردگی در زمان (A Wrinkle in Time )

این فیلم در سال 2018 منتشر شد و براساس رمانی نوجوانانه نوشته مادلین لی انگل ساخته شده بود. داستان درباره سه کودک است که سفری را در طول فضا و زمان ترتیب می دهند پدر یکی از بچه ها را نجات دهند و در این حین جهان را هم از نابودی برهانند.

در فیلم بازیگرانی چون اُپرا وینفری، ریس ویترسپون و میندی کالینگ حضور دارند و ایوا دوورنی کارگردانی اش را برعهده داشته است. چین خوردگی در زمان در گیشه شکست بدی خورد، ولی تصاویر خیره نماینده ای دارد و درسی گران بها به بچه ها می دهد.

9. ماتیلدا (Matilda)

هواداران هری پاتر با این فیلم دهه نودی حسابی سر ذوق می آیند، چون ماجرای بچه ای است که زندگی سختی دارد و ناگهان متوجه می گردد یک ساحره است.

در این فیلم مارا ویلسون 9 ساله بازی نموده است و دومین تجربه سینمایی مهمش بعد از معجزه در خیابان 34 ام به حساب می آید.

کارگردان فیلم دنی دویتو است و خودش در فیلم هم بازی نموده. پدر و مادر ماتیلدا و مدیر مدرسه اش با او رفتار خوبی ندارند و این دختربچه که به ستوه آمده است، قدرت های جادویی اش را بروز می دهد و از این قدرت ها استفاده می نماید تا از خودش محافظت کند و خاتمه به آزادی برسد.

10. بازی های گرسنگی / عطش مبارزه (The Hunger Games)

بازی های گرسنگی سه گانه ای به قلم سوزان کالینز بود که یک دهه بعد از هری پاتر و با الهام از آن منتشر شد و همه را شیفته خودش کرد. داستان کتاب در آینده ا پاد آرمان شهری می گذرد و درباره دختری جوان به اسم کتنیس اوِردین است که داوطلب می گردد به جای خواهر کوچکترش در مبارزاتی مرگبار شرکت کند. مبارزاتی تحت عنوان بازی های گرسنگی که سالانه برگزار می گردد و تنها یک نفر از آن زنده بیرون می آید.

اقتباس سینمایی اولین کتاب در سال 2012 منتشر شد و نقش اصلی اش را جنیفر لارنس بازی می کرد. سه دنباله بعدی برای آن ساختند و به سنت هری پاتر که جلد آخر کتابش را به 2 فیلم تبیدل کردند، اینجا هم جلد سوم را با دو فیلم به نمایش در آوردند.

در مجموع، فیلم های بازی های گرسنگی 2 میلیارد و 97 میلیون دلار در جهان فروش داشتند.

11. هزارتوی پن (Pans Labyrinth)

بخش زیادی از پیروزیت هری پاتر مرهون قصه های پریان و اسطوره ها بود، و گی یرمو دل تورو استاد این مضامین است. خیلی از فیلم هلی این کارگردان مؤلف برای هواداران هری پاتر دیدنی و جذاب خواهد بود، از جمله ستون فقرات شیطان (The Devils Backbone) که داستانی فانتزی و ترسناک داشت.

ولی بهترین فیلم فانتزی او هزارتوی پن است و داستان دختربچه ای را روایت می نماید که در حین جنگ داخلی اسپانیا با مادرش زندگی می نماید. همزمان که وحشت های جهانی واقعی و جنگ زندگی او را احاطه نموده است، دختر جهانی زیرزمینی مملو از هیولاها و موجودات عجیب کشف می نماید که خطری جدی تر دارد.

12. ماجراهای اسپایدرویک (The Spiderwick Chronicles)

ماجراهای اسپایدرویک که در سال 2008 منتشر شد، فیلمی نسبتا کمترشناخته شده است درباره جادو و کشف جهان های پنهان. فیلم با اقتباس از رمانی 8 جلدی ساخته شده است که طی سال های 2003 تا 2009 منتشر شد.

فیلم بنا بود قسمت اول یک مجموعه دنباله دار باشد ولی به دلایلی منتفی شد. فردی هایمور نقش پسر نوجوانی است که دفترچه ای پیدا می نماید و از وجود موجودات جادویی باخبر می گردد و آن ها را به جهانی ما می آورد.

13. داستان بی خاتمه (The Neverending Story)

داستان بی خاتمه به کارگردانی ولفگنگ پترسون که در سال 1984 ساخته شد، اقتباسی بود از رمانی نوشته مایکل اینده. در فیلم داستانی موازی از جهانی واقعی و جهانی فانتزی درون یک کتاب می بینیم.

وقتی پسربچه ای به نام باستین کتابی با نام داستان بی خاتمه پیدا می نماید و وقتی آن را می خواند، متوجه می گردد که هر آنچه که دارد می خواند، در حال رخ دادن است. این داستان به پسربچه قدرت و استقامت می دهد تا بالاخره شجاعتش را پیدا کند و درذ جهانی واقعی مقابل زورگویی بایستد.

14. دونده هزارتو (The Maze Runner)

دونده هزارتو یکی دیگر از فیلم های دنباله داری بود که با اقتباس از کتاب های نوجوانانه ساخته شد و امید داشت مثل هری پاتر پیروز گردد. دونده هزارتو شاید به عظیمی و محبوبیت هری پاتر نرسید و هیچ وقت نرسد، ولی کاری را کرد که خیلی از اقتباس ها پیروز نشدند و آن به خاتمه رساندن داستانش بود. این روزها شاهد اقتباس های زیادی هستیم که بعد از یک یا دو فیلم به خاتمه نمی رسند. ولی دونده هزارتو تا آخرین قسمتش را هم روانه سینماها کرد.

این فیلم با اقتباس از کتاب هایی نوشته جیمز دشنر ساخته شد و داستان تعدادی نوجوان را روایت می نماید که در مکانی مرموز بیدار می شوند و هیچ خاطره ای از زندگی شان ندارند.

هزارتویی عظیم در آن مکان هست که ممکن است راه خروجشان باشد، ولی موجودات و هیولاهایی مرگبار در آن وجود دارند که ورود به هزارتو را تقریبا غیرممکن نموده است.

15. پرسی جکسون و المپ نشینان: سارق صاعقه (Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief)

رمان های پرسی جکسون محبوبیت زیادی بین هواداران این ژانر داشت. داستان های ریک ریوردان در جهانی می گذشت که پر بود از اسطوره و خدایان.

با این حال، فیلمی که با اقتباس از آن ساخته شد تغییرات زیادی نسبت به کتاب داشت و هواداران رمان ها را عصبانی کرد. ولی برای کسانی که کتاب ها را نخوانده اند و هوادار هری پاتر هستند، تماشای این فیلم لذت بخش خواهد بود.

منبع: screenrant

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 639

به "15 فیلم که هواداران هری پاتر باید ببینند؛ جهانی از جادو و شگفتی" امتیاز دهید

2 کاربر به "15 فیلم که هواداران هری پاتر باید ببینند؛ جهانی از جادو و شگفتی" امتیاز داده اند | 3 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 فیلم که هواداران هری پاتر باید ببینند؛ جهانی از جادو و شگفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید