آموزش کاشت 10 نوع سبزیجات پرمصرف در خانه

به گزارش زنگ قلاب بافی، شما می توانید با کمی مراقبت و دانش انواع سبزیجات پرمصرف را در خانه خود پرورش دهید و تفاوت سبزیجات ارگانیک خانگی را با محصولات بیرون مشاهده کنید.

آموزش کاشت 10 نوع سبزیجات پرمصرف در خانه

جهت دریافت خدمات پتینه کاری با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایلنا؛ کاشت و پرورش سبزیجات در خانه علاوه بر تفریح ، احتیاجهای روزمره ما را هم برآورده می سازد.بعضی از سبزیجات این قابلیت را دارند که در آپارتمان و فضاهای کوچک رشد نموده و به گیاه کاملی تبدیل شوند ، برای آنکه بتوانید در خانه سبزی پرورش دهید این 10 نکته مهم که گفته شده است رعایت کنید.

نکاتی که باید برای پرورش سبزیجات در خانه بدانید

نگران فضای کافی نباشید، زیرا می توانید یک باغ سبزی را حتی در عرشه یا بالکن خود داشته باشید ، اجازه دهید تا آسانی کار را به شما نشان دهیم .

1. دانه خود را درست انتخاب کنید:

اگر شما یک مبتدی در باغبانی هستید، بهتر است که دانه هایی را انتخاب کنید که رشد آنها آسان است. بعضی از بهترین انتخاب ها عبارتند از کاهو، گوجه فرنگی، نخود، لوبیا، تربچه، رباب،ریحان، آویشن و غیره اما توصیه می کنیم با مقدار کم آغاز کنید.

آن مقدار که احتیاج دارید بکارید و در خصوص آنچه خانواده تان می خورد فکر کنید ؛ همچنین در نظر داشته باشید که بعضی از سبزیجات در طول فصول قابل کشت هستند، در حالی که دیگران فقط یک بار سبز میشوند.

2. از فضای خود بهره ببرید:

دانه کاشتن خود را انتخاب نموده اید، اکنون زمان معین فضای مورد احتیاج شما و البته انتخاب مکان مناسب برای باغ سبزی است که باید دارای نور خورشید کافی باشد و در نزدیکی منبع آب قرار گیرد و از باد و سرما محافظت گردد.

هنگامی که محل مناسب را انتخاب کردید، باید تصمیم بگیرید که چگونه بیشتر از فضای خود بهره ببرید در حقیقت، شما می توانید دانه ها را در ظروف در بالکن خود رشد دهید، بدیهی است که فضای زیادی لازم نیست. هر چه بیشتر به باغ رسیدگی کنید بار بیشتری بدست میاورید.

این ساده است - باغ عظیم احتیاج به زمان بیشتری برای نگهداری دارد ؛اگر شما یک باغبان با تجربه هستید و وقت کافی برای مراقبت از یک باغ عظیم دارید، شما را تشویق می کنیم که این کار را انجام دهید اما اگر وقت کافی ندارید یا مبتدی هستید از فضای کوچک تر آغاز کنید.

نحوه صحیح پرورش سبزیجات در خانه

3. طراحی و طرح بندی:

دو راه برای طرح بندی باغ خود وجود دارد. اولین کاشت ردیف سنتی است که شایع ترین طرح باغ سبزی است. شما به سادگی گیاهان تک فایل را در ردیف قرار میدهید. اگر چه کشت ردیفی به نظر منطقی و آسان است، این روش فقط برای باغهای عظیم سبزی مناسب است و با این واقعیت که فضای کمتری داریم ، رویکرد متفاوتی برای آن وجود دارد.

کشت فشرده فضای مورد احتیاج برای یک باغ سبز را کاهش می دهد این، شامل استفاده از باندهای گسترده است ، با تقسیم باغ به تخت های کوچک به شما اجازه می دهد که انواع سبزیجات را با هم مخلوط کنید، حتی اگر باغ شما کوچک باشد.

دلایل زیادی برای انتخاب یک سیستم جدید به جای سنتی وجود دارد ،این احتیاج به کوشش کمتری دارد، عوارض زمین و غیره هم ندارد.

4. انتقال محصولات:

ما توصیه می کنیم از سیستم چرخش سه ساله که به معنی کاشت همان محصول در همان محل تنها یک بار در هر 3 سال است بهره ببرید به این ترتیب شما اطمینان حاصل می کنید که سبزیجات دارای مواد مغذی کافی هستند و همچنین به دفع هر گونه آفات حشرات و یا بیماری های که ممکن است در خاک پس از برداشت محصول ایجاد گردد، یاری می نماید.

برای پیاده سازی این سیستم شما احتیاج به یک طرح کاغذی دارید که محل تمام گیاهان را در طول هر فصل رشد نشان می دهد، به طوری که شما دقیقا می دانید چه چیزی پرورش داده اید و کجا.

روش کشت و پرورش سبزیجات در خانه

5. زمین را آماده کنید:

اگر باغ شما قبلا کشت نشده باشد، سبزیجات در سال اول بسیار عالی خواهد بود با این حال، باید خاک را برای نتایج خوب آماده کنید ؛ به سادگی مواد طبیعی خوب را به خاک اضافه کنید. همواره بهتر است قبل از کاشت گیاهان خاک را آزمایش کنید ، با استفاده از یک کیت آزمایش خاک، pH خاک را معین کنید.

خاک های اسیدی، یا خاک هایی با pH پایین می توانند با اضافه کردن آهک شیرین شوند، در حالی که خاک های قلیایی با pH بالا احتیاج به گوگرد باغبانی و مواد آلاینده غنی دارند و باید با مواد اسیدی مانند سوزن های کاج مالچ شوند. از قلم نیاندازید که خاک زهکشی را نیز آنالیز کنید و در صورت احتیاج کمپوست یا مواد آلی را برای بهبود زهکشی اضافه کنید.

مراحل کشت و پرورش سبزیجات ارگانیک در خانه

6. آغاز کاشت دانه:

نهال های خود را در اواخر زمستان در داخل خانه رشد دهید تا زمانی که آب و هوا به اندازه کافی گرم گردد آماده می شوند این برای سبزیجات مانند گوجه فرنگی، فلفل و بادمجان که احتیاج به یک دوره رشد گرم برای فراوری محصول دارند، مورد احتیاج است.

شما همچنین می توانید محصولات فصل سرد مانند بروکلی و کلم در داخل خانه آغاز کنید تا در اوایل بهار یا پاییز آماده شوند برای آغاز در ظروف 4 اینچی خاک بریزید . آن را خیس کنید و بگذارید خشک گردد سپس بذر را طبق دستورالعمل بسته بندی خاک کنید ، خاک را به آرامی خیس کنید و از قلم نیاندازید که یک برچسب با نام گیاه قرار دهید.

وقتی دانه ها جوانه می زنند، گلدان را به یک منطقه با نور روشن و دمای بین 60 درجه فارنهایت و 75 درجه فارنهایت قرار دهید ، وقتی برگ های گیاه رشد کردند مکان آن را تغییر دهید و از کود برای تقویت گیاه و خاک بهره ببرید.

7. کاشت گیاهان فصل گرم:

محصولاتی مانند سیب زمینی، لوبیا ، ذرت، خیار، خربزه، فلفل، گوجه فرنگی باید در اواخر بهار بکار برده شوند. اگر قبلا آنها را کاشته اید، اطمینان حاصل کنید که به خوبی از انها محافظت می کنید.

همانطور که از نام آنها پیدا است این سبزیجات به خاک گرم و درجه حرارت بالا احتیاج دارند و توسط سرمای زمستانی از بین میروند .گیاهان فصل گرم معمولا میوه میدهند که بخش خوراکی آنها است و می توانند برای مصرف زمستان نیز ذخیره شوند ؛ دیگر محصولات فصل گرم عبارتند از:بادمجان، بامیه، کدو، هندوانه، و غیره.

راهنمای کشت و پرورش سبزیجات در خانه

8- کاشت محصولات زمستانی:

محصولات سرد زمستانی و یا سبزیجات زمستانی، آب و هوای سرد را ترجیح می دهند و در درجه حرارت متوسط 15 درجه خنک تر از آنچه که در فصل گرم مورد احتیاج است، بهتر رشد می نمایند، معمولا آنها ریشه های خوراکی و برگ دارند، در حالی که تعداد کمی از دانه های خوراکی را فراوری می نمایند.

این سبزی ها باید در آب و هوای سرد به بلوغ برسند شما می توانید آنها را در اوایل بهار یا اواخر تابستان بکارید. سبزیجات سرد شامل چغندر، کلم بروکلی، کلم، هویج، گل کلم، کاهو، پیاز، نخود فرنگی، سیب زمینی، تربچه، اسفناج و بسیاری دیگر است بیشتر آنها می توانند مدت کوتاهی سرما را تحمل نمایند.

9. مراقبت از باغ سبزی:

هنگامی که همه کارها انجام می گردد، کار واقعی آغاز می گردد که مراقبت از باغ است ، مهمترین بخش نگهداری از سبزی گیاهی شما آبیاری است اما در صورتی که باران کافی باشد، حدود یک اینچ آب در هفته و یا کمتر فراهم کنید. یک قانون وجود دارد که به شما یاری خواهد نمود - همواره روی خاک را چک کنید اگر خشک است، باید باغ خود را آب دهید.

هرس یکی دیگر از جنبه های مهم است ؛ علف های هرز را هرس کنید تا مانع رشد سبزی ها نشوند و همانطور که قبلا ذکر کردیم اضافه کردن کود برای برداشت غنی ضروری است.

استفاده از کمپوست با کیفیت بالا و یا کود سبز بسته بندی شده ؛ این کار را زیاد انجام ندهید، زیرا کود بسیار زیاد می تواند تاثیر منفی بر محصول شما داشته باشد.

ایده کاشت و پرورش سبزیجات در خانه

10. برداشت محصول :

اگر برنامه ریزی نموده باشید و تمامی مراحل را به درستی انجام داده باشید برداشت خوبی خواهید داشت. برداشت محصول در چند مرحله انجام می گردد، بسته به انواع سبزیجات. بهتر است که یک سبد را جمع آوری نموده و همه چیز را که به طور روزانه آماده شده است جمع آوری کنید.

برداشت به موقع، فراوری سبزیجات را بیشتر می نماید. بعضی از سبزیجات بهتر است در حالی که هنوز کوچک هستند برداشت شوند مانند زغال اخته - زمانی که آنها طولانی تر از 7 اینچ هستند، چیدنشان سخت میگردد. همانطور که گفتیم برنامه ریزی کنید همه چیز را در خصوص باغ سبزی مطالعه کنید و از دستورالعمل ها پیروی کنید. برداشت به موقع از بیماری یا آفات جلوگیری می نماید.

آموزش کاشت و پرورش بعضی از سبزیجات پرمصرف در منزل

1 - قارچ

برای پرورش قارچ ، ساقه قارچ را در خاک کمپوست دار بکارید یا از پودر قهوه بهره ببرید و در یک محیط مرطوبی که در شب سرد است بگذارید .چند روز بعد خواهید دید ساقه ها ،جوانه می زنند و سردر می آورند.

اموزش کشت و پرورش سبزیجات و قارچ در خانه

2 - برگ هویج

شما می توانید انتهای هویج را که معمولاً دور می ریزید در یک ظرف آب قرار دهید تا برگ های هویج داشته باشید. این ظرف را در جای نورگیر قرار دهید تا رشد کند .به عنوان چاشنی و یا در سالاد می توان از برگ های هویج استفاده کرد.

3 - ریحان

کمی ریحان را در یک لیوان آب بگذارید و در نور خورشید قرار دهید وقتی که گیاه رشد کرد آن را در یک گلدان بکارید تا ریحان تازه داشته باشید.

نکات دانستنی برای کاشت و پرورش سبزیجات در خانه

4 - سیر

به جای دور انداختن سیر پس از سبز شدن ،این جوانه ها را ذاخل یک لیوان آب بگذارید و جوانه سیر پرورش دهید . جوانه سیر طعم کمتری نسلت به سیر دارد و یک چاشنی خوب برای سالاد و پاستا است.

5 - کاهو

انتهای کاهو دست نخورده را در ظرف آب قرار دهید و در جای نور گیر قرار دهید . 2 هفته بعد برگ های جدید رشد می نمایند و در عرض 3تا4 هفته برگ ها کاملا رشد می نمایند.

6 - کلم بوک چوی

برای پرورش کلم بوک جوی ، ریشه بوک جوی را مانند کاهو در آب قرار دهید و در جای نورگیر بگذارید . بعد ازگذشت کمی از رشد گیاه آن را در گلدان حاوی خاک، پیوند بزنید تا یک گیاه کامل داشته باشید.

کاشت و پرورش سبزیجات و کاهو در خانه

7- پیاز

ریشه پیاز را در یک گلدان پر از خاک بکارید تا رشد کند . با رشد ریشه پیاز ابتدا پیازچه رشد نموده و سپس به پیاز کامل تبدیل می گردد.

روش های آموزشی برای پرورش سبزیجات در خانه

8 - گشنیز

ساقه گشنیز را مانند ریحان درظرف آب بگذارید تا ریشه بزند. پس از مقداری رشد گیاه را در گلدان پر از خاک بکارید تا برگ های جدید جوانه بزنند.

9 - پیازچه

ریشه پیازچه با مقداری ساقه آن را در ظرف آب بگذارید، در کمتر از 5 روز می توانید یک پیازچه تازه داشته باشید.

پرورش سبزی خوردن در خانه

10 - زنجبیل

ریشه زنجبیل را در خاک بکارید اما باید بدانید رشد این گیاه کند می باشد و جوانه های آن را می توانید پس از گذشت چند ماه ببینید .برای پرورش گیاه زنجبیل به از 8 تا 10 ماه زمان احتیاج دارید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 18 آبان 1399 بروزرسانی: 18 آبان 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 656

به "آموزش کاشت 10 نوع سبزیجات پرمصرف در خانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش کاشت 10 نوع سبزیجات پرمصرف در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید