بانک ها چند درصد مالیات می دهند؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، اشخاص حقوقی از جمله شرکت ها، بانک ها و وزارتخانه ها باید طبق قانون، 25 درصد از درآمدشان را مالیات بپردازند. همچنین این گروه در قانون مالیات وظایفی همچون ارائه اظهارنامه مالیاتی، پرداخت حق تمبر، ارائه لیست حقوق بگیران، استفاده از سامانه صندوق فروش و ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده دارند.

بانک ها چند درصد مالیات می دهند؟

به گزارش زنگ قلاب بافی به نقل از ایسنا، تمامی شرکت ها، مؤسسات، شعب بانکی، شرکت های خارجی، شرکت های دولتی، وزارتخانه ها و نهادهای عمومی به عنوان اشخاص حقوقی مشمول مالیات بر درآمد هستند که در قانون مالیات های مستقیم وظایف و تکالیف متعددی برای آن ها درنظر گرفته شده که ارائه اظهارنامه مالیاتی، پرداخت حق تمبر، ارائه لیست حقوق بگیران، استفاده از سامانه صندوق فروش و ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده از جمله این موارد هستند.

ارائه اظهارنامه مالیاتی، اولین و مهم ترین ویژگی اشخاص حقوقی در قانون مالیاتی است که براساس آن، اشخاص حقوقی باید اظهارنامه، ترازنامه و حساب سود و زیان متکی به دفاتر، اسناد و مدارک خود را حداکثر تا چهار ماه پس از سال مالیاتی همراه با فهرست هویت شرکا و سهامداران و حسب مورد میزان سهم الشرکه یا تعداد سهام و نشانی هر یک از آن ها را به اداره امور مالیاتی که محل فعالیت اصلی شخص حقوقی در آن واقع است، ارائه و مالیات متعلق را پرداخت نمایند.

همچنین، پس از ارائه اولین فهرست ذکر شده، ارائه فهرست تغییرات در سنوات بعد کافی خواهد بود و محل تسلیم اظهارنامه و پرداخت مالیات اشخاص حقوقی خارجی و مؤسسات مقیم خارج از ایران که در ایران دارای اقامتگاه یا نمایندگی نیستند، تهران است.

علاوه براین، حکم این ماده در خصوص کارخانه داران و اشخاص حقوقی در دوران معافیت نیز جاری خواهد بود.

یکی دیگر از وظایف اشخاص حقوقی، پلمب دفاتر قانونی است؛ بدین ترتیب که در سنوات گذشته اشخاص حقوقی پس از تهیه دفاتر قانونی به اداره ثبت شرکت ها مراجعه و اقدام به پلمب دفاتر می کردند. اما طی سال های اخیر باجه های ویژه ای در ادرات پست برای این امر (پلمب دفاتر) اختصاص داده شده که اشخاص حقوقی می توانند با مراجعه به آن ها، تکمیل فرم های مربوطه، پرداخت بهای دفاتر و هزینه ارسال آن ها نسبت به تحویل دفاتر پلمب شده توسط باجه های مربوطه اقدام نمایند.

علاوه براین، این اشخاص باید قبل از آغاز سال مالی جدید اقدام به پلمب دفاتر نمایند، بدین معنی که برای عملکرد سال 1394 مؤدیان باید تا تاریخ 1393/12/29 نسبت به پلمب دفاتر اقدام نموده باشند و برای عملکرد سال 95 نیز موظف هستند تا خاتمه مهلت 94/12/29 نسبت به پلمب دفاتر اقدام نمایند.

  • پرداخت مالیات نیم در هزار حق تمبر توسط اشخاص حقوقی

پرداخت حق تمبر، سومین وظیفه اشخاص حقوقی است که آن ها باید طی مدت دو ماه از تاریخ ثبت قانونی، مالیات نیم در هزار حق تمبر را پرداخت نمایند. همچنین، در خصوص شرکت هایی که به افزایش سرمایه اقدام می نمایند، وظیفه دارند ظرف دو ماه از تاریخ افزایش سرمایه در اداره ثبت شرکت ها نسبت به ابطال تمبر اقدام نمایند.

در صورتی که اشخاص ذکر شده، از این امر تخطی نمایند، متخلف محسوب شده و علاوه بر پرداخت اصل حق تمبر، معادل دو برابر آن نیز مشمول جریمه می گردد.

همچنین، طبق قانون برطرف موانع فراوری رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور، شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار یا بازار خارج از بورس موضوع قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران که از محل آورده نقدی یا مطالبات حال شده سهامداران، افزایش سرمایه می دهند، از پرداخت معاف می شوند.

یکی دیگر از وظایف اشخاص حقوقی، ارائه لیست حقوق بگیران است که این اشخاص باید هنگام پرداخت یا تخصیص حقوق، مالیات متعلق را طبق مقررات محاسبه و کسر نمایند.

همچنین، باید ظرف مدت 30 روز ضمن ارائه لیست حقوقبگیران که حاوی مشخصاتی نظیر نام و نشانی دریافت نمایندگان حقوق و میزان آن است، به اداره امور مالیاتی محل، پرداخت و در ماه های بعد فقط تغییرات را اعلام نمایند.

پرداخت هایی که کارفرمایان به اشخاص حقیقی غیر از کارکنان خود که مشمول پرداخت کسورات بازنشستگی یا بیمه نیستند، با عنوان حق المشاوره، حق حضور در جلسات، حق التدریس، حق التحقیق و حق پژوهش پرداخت می نمایند، مشمول مالیات مقطوع به نرخ 10 درصد است و کارفرمایان باید در موقع پرداخت یا تخصیص، مالیات متعلقه را کسر و ظرف مدت مشخص شده، با اعلام مشخصات دریافت نمایندگان مطابق فرم نمونه اعلام شده توسط سازمان امور مالیاتی پرداخت نمایند و در صورت تخلف، مشمول پرداخت مالیات و جریمه های متعلق خواهند بود.

صدور صورت حساب و درج شماره مالی نیز از دیگر وظایف اشخاص حقوقی در قانون مالیات هاست که براساس آن، اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغلی که طبق اعلام سازمان امور مالیاتی کشور موظف به ثبت نام در نظام مالیاتی می شوند، باید برای انجام معاملات خود صورت حساب ها، قراردادها و سایر اسناد مشابه درج و فهرست معاملات خود را به سازمان مذکور ارائه نمایند.

  • جریمه 2 درصدی عدم صدور صورت حساب

عدم صدور صورت حساب یا عدم درج شماره مالی خود و طرف معامله یا استفاده از شماره مالی خود برای دیگران یا استفاده از شماره مالی دیگران برای معاملات خود، مشمول جریمه ای معادل دو درصد مبلغ مورد معامله می گردد.

همچنین، عدم ارائه فهرست معاملات اجرا شده به سازمان امور مالیاتی کشور به وسیله روش های مشخص شده، مشمول جریمه ای معادل یک درصد معاملاتی که فهرست آن ها ارائه نشده است، می گردد.

علاوه براین، در صورتی که طرف معاملات اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل، اشخاص حقیقی مصرف نماینده نهایی کالا یا خدمات و نیز اشخاص حقیقی مشمول قانون مالیات ها باشند، درج شماره مالی اشخاص مذکور الزامی نیست.

  • الزام اشخاص حقوقی به استفاده از سامانه صندوق فروش

مؤدیان مالیاتی باید از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه استفاده نمایند و معادل هزینه های اجرا شده بابت خرید، نصب و راه اندازی تجهیزات اعم از نرم افزاری و سخت افزاری، از مالیات قطعی مؤدیان در اولین سال استفاده یا سال های بعد آن قابل کسر است.

همچنین سازمان امور مالیاتی موظف است به تدریج و براساس اولویت، اشخاص مشمول حکم این تبصره را مشخص کند و تا شهریورماه هر سال به وسیله درج در یکی از روزنامه های کثیرالانتشار و روزنامه رسمی کشور اعلام و از ابتدای فروردین ماه سال بعد از آن اعمال کند.

علاوه براین، معادل 10 درصد از مالیات ابرازی عملکرد مؤدیانی که توسط سازمان امور مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش و تجهیزات مشابه شده اند؛ مشروط به رعایت آیین نامه اجرایی مربوط، برای مدت 2 سال اول بخشیده می گردد.

گفتنی است که عدم اجرای این حکم، موجب تعلق جریمه ای معادل دو درصد فروش می گردد.

ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، یکی دیگر از وظایف اشخاص حقوقی است که طبق این وظیفه، اشخاص حقوقی باید علاوه بر تکالیف و وظایف ذکر شده، در نظام مالیات بر ارزش افزوده نیز ثبت نام نموده و به سایر وظایفی که در قانون مذکور برای آنان پیش بینی شده پایبند باشند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 144

به "بانک ها چند درصد مالیات می دهند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک ها چند درصد مالیات می دهند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید