تجمیع موسسات آموزش عالی که بیش از حد گسترش یافته اند

به گزارش زنگ قلاب بافی، قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب از تجمیع موسسات آموزش عالی که بیش از حد گسترش یافته اند، اطلاع داد.

تجمیع موسسات آموزش عالی که بیش از حد گسترش یافته اند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، منصور کبگانیان قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 131 ستاد نقشه جامع علمی کشور که عصر امروز در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار گردید، در جمع خبرنگاران گفت: در بخش اول مباحث امروز فناوری نانو از پیشرفت، فعالیت و عملکرد ستاد فناوری نانو ارائه شد، مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در نوبت های منظم باید به استماع برسد و در این بین گزارش ها ارزیابی گردد و درنهایت این گزارش ها به اسناد ملی کشور تبدیل و داوری شوند.

کبگانیان ادامه داد: بعد از گزارش زیست فناوری کشور، گزارش هوا و فضا را نیز در نوبت داشتیم. امروز قبل از اینکه این گزارش ارائه گردد در کمیسیون فناوری و اقتصاد دانش بنیان ارائه شده بود و داوران نظرات مثبت و منفی خود را به صورت صریح و دقیق اعلام نموده بودند به طوری که نقدها آنالیز ها انجام شده بود و آخرین مرحله نهایی سازی امروز ارائه شد.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: در حال حاضر نانو در رتبه 4 تولیدات مقالات دنیا نهاده شده که برای کشور یک امتیاز است؛ 6.4 درصد سهم مقالات نانو هم در سال 2020 وجود داشته، 38 درصد تولیدات علمی دنیا اسلام را نیز مقالات جمهوری اسلامی ایران به خود اختصاص داده و همچنین 30 درصد پتنت های خارجی و بین المللی را نیز کسب نموده ایم.

کبگانیان گفت: مهمترین سوال این است که اگر بخواهیم دو درصد بازار دنیای را به خودمان اختصاص دهیم فاصله زیاد است؛ البته می توان گفت نسبت به فناوری های دیگر رشد قابل تقدیری داشته ایم. درخواستی نیز مبنی بر این داده شد که چطور و چگونه سرعت کسب این بازار دنیای بیشتر گردد. صرفا ما در کشور نمی توانیم خودمان را با حرکت خودمان مقایسه کنیم و بلکه باید نسبت به دنیا مقایسه شویم و چون بازار نانو به شدت در حال گسترش است پس باید سهم خوبی در بازار دنیای داشته باشیم.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: اعضای ستاد نقشه نیز به این نکته اشاره نمودند که قطعا نباید بازار داخلی خود را فراموش کنیم و مبادا بازار داخلی را نیز به دست کشورهای رقیب بسپاریم.

وی به پیشنهاد دیگری نیز اشاره نمود و گفت: عزیزان در ستاد نانو از کمبود بودجه گلایه داشتند و تاکید شد در دستگاه ها و وزارتخانه های مهمی همچون وزارت کشاورزی، وزارت بهداشت و از این قبیل وزارتخانه ها که هر کدام ردیف هایی دارند اگر ستاد نانو تعامل خود را با وزارتخانه های ذی ربط بیشتر کند تمام این بودجه ها جزو بودجه های نانویی کشور محسوب خواهد شد نه اینکه صرفا بودجه ای برای ستاد نانو تخصیص داده می گردد.

مصوبه ای به نام سند توسعه فناوری نانو وجود ندارد

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: نکته کلیدی در این موضوع این است که ستاد نانو زیرساخت های لازم را برای بودجه لازم دارد و گلایه از این موضوع بود که مصوبه ای به نام سند توسعه فناوری نانو وجود ندارد. صرفا راهبردهای نانو کشور چند سال پیش در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده ولی ساختار و ردیف بودجه نیاز به سند نانو دارد که ان شاءالله در حضور روسای سه قوه هم ارائه خواهیم داد و پیشنهادمان این خواهد بود که ظرف مدت کمی این کار انجام گردد و پیش نویس سند نانو را به ما داده اند که رسمیت ندارد و امیدوارم با انجام فرایند و تصویب سند دست دولت هم باز می گردد و در ردیف بودجه قرار می گیرد.

تجمیع موسساتی که بیش از حد گسترش پیدا نموده بودند

وی همچنین با اشاره به گزارش ساماندهی موسسات آموزش عالی کشور، گفت: این بحث حساسیت خاصی دارد و وزارت بهداشت، درمان و آ موزش پزشکی این کار را زودتر شروع نموده و موسساتی که بیش از حد گسترش پیدا نموده بودند را تجمیع کردند.

کبگانیان اضافه نمود: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سند آمایش اختیار پیدا نموده که بتواند بعضی از موسسات و دانشگاه ها را با تعداد زیادی از دانشجویان که صرفا گزارش داده شده یک هیات علمی دارند و با استانداردهای آموزش عالی همخوانی ندارد را تجمیع کند؛ وزارت علوم براساس ماده 3 سند آمایش آموزش عالی کشور موظف بود این کار را انجام دهد.

تجمیع 90 موسسه و دانشگاه کشور

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حدود 90 موسسه آموزشی دولتی در آیین نامه ای از 119 موسسه ساماندهی شدند، نه اینکه تعطیل شده باشند بلکه تجمیع شدند، بعضی نمایندگان مجلس درخواست داشتند در شهرهای کوچکی که موسسات آموزشی ایجاد شده با یکدیگر تجمیع شوند و دانشجویان بلاتکیف نمانند و به صورتی هماهنگی ها انجام گردد که در کشور جایگاه خالی نداشته باشیم. اینها دانشگاه هایی هستند که تک تک مصوبه شورای گسترش را دارند. به طوری که دانشگاه جامع علمی کاربردی یک دانشگاه است و واحدهای متعددی ایجاد نموده که البته در این بین طرح ماموریت گرایی را داریم.

وی ادامه داد: کار چنین دانشگاه هایی کمی سخت تر است چون تک تک مصوبه شورای گسترش وزارت علوم را دارند و البته انتقاد وارد است که چرا مجوزها بی رویه داده شده است. اعضای شورای عالی و اعضای جلسه به چند محور امروز تاکید کردند که از این موضوع و اقدام وزارت علوم حمایت می نمایند ولی گزارش پیشرفت آمایش آموزش عالی را به صورت کلان باید وزارت علوم آماده کند به خصوص ماموریت گرایی دانشگاه ها را. ما بدون اینکه بدانیم دانشگاه ها چه مامورتی دارند، نمی توانیم آنها را تجمیع کنیم به طور مثال دانشگاه جامع علمی کاربردی یک ماموریت دارد، دانشگاه پیغام نور و دانشگاه فرهنگیان نیز ماموریت های دیگری دارند. ما در کشور 10 دانشگاه برتر داریم و این زیرنظام های کشور یا دانشگاه های برتر هم ماموریت دیگری دارند.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه نمود: دکتر غلامی قول داده اند در اسرع وقت موضوع ساماندهی موسسات آموزش عالی را پیگیری نمایند که امروز مورد تایید نهاده شد و مطمئنم نمایندگان مجلس همکاری لازم را می نمایند ولی از وزارت علوم هم قول گرفته شد که در این امر تسریع نمایند، همچنین اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در سه محور ماموریت گرایی، رتبه بندی و طرح ساماندهی سنجش و پذیرش منتظر پیشنهادهای وزارت علوم هستند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 460

به "تجمیع موسسات آموزش عالی که بیش از حد گسترش یافته اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجمیع موسسات آموزش عالی که بیش از حد گسترش یافته اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید