تخت روانچی: شرایط در دولت بایدن تغییر نکرده، هیچ مذاکره ای با آمریکایی ها نداشته ایم

به گزارش زنگ قلاب بافی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت که شرایط در دولت بایدن تغییری نکرده است و ایران هیچ مذاکره ای با آمریکا نخواهد داشت.

تخت روانچی: شرایط در دولت بایدن تغییر نکرده، هیچ مذاکره ای با آمریکایی ها نداشته ایم

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مجید تخت روانچی به یورونیوز گفت: حتی هنوز تغییری در محدودیت های شخص او در نیویورک پدید نیامده است.

تخت روانچی در پاسخ به این سؤال که آیا زمان ضرب الاجل ایران برای خروج از پروتکل الحاقی تغییر کرده است؟ گفت: قبل از اینکه به سؤال شما پاسخ دهم باید بگویم که ما گزارش های متعدد آژانس را داریم که کاملاً نشان می دهد همکاری ایران با آژانس به صورت کامل اجرا شده است.

وقتی که ایالات متحده به صورت غیرقانونی از برجام خارج شد، دیگر کشورهای باقیمانده در برجام به ما اصرار داشتند که رفتاری مشابه آمریکا نکنیم و از توافق خارج نشویم چرا که آنها خسارت های ایران را جبران می کنند.

ما یک سال برای این منظور صبر کردیم اما در عمل اتفاقی نیفتاد، همان زمان دولت ایران تصمیم گرفت به صورت چندمرحله ای تعهدات خود را کاهش دهد، البته همین امر هم بر مبنای بند 36 برجام صورت پذیرفت، از سوی دیگر مجلس هم مدت ها در این خصوص بحث کرده بود که چه راهکارهایی در قبال این شرایط انجام دهد و در نهایت این قانون تصویب شد. بر اساس این قانون ما تعهداتی در چارچوب قوانین کشوری داریم. بر اساس این قانون ما باید گام ها را برداریم که البته برخی از آنها مثل غنی سازی 20درصدی را شروع کردیم. مرحله بعدی آن که قرار است 21 فوریه اتفاق بیفتد همان طور که شما اشاره کردید این است که اگر تا آن زمان مطالب مجلس محقق نگردد دولت باید به اجرای پروتکل الحاقی پایان دهد، ضمن اینکه توجه داشته باشید که همین هم طبق برجام اقدامی داوطلبانه از سوی ایران بوده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و جهان را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

کننده ایران در سازمان ملل در پاسخ به این سؤال یورونیوز که آیا این یعنی به این معناست که بعد از آن تاریخ نظارت های آژانس ادامه دارد اما اجرای پروتکل الحاقی متوقف می گردد؟ پاسخ داد: بله، همین طور است، شرایط برمی گردد به پیش از توافق برجام، یعنی ما در چارچوب پادمان و ان پی تی به تعهدات خود عمل می کنیم و بر همین اساس هم مأموران آژانس در ایران حضور خواهند داشت.

تخت روانچی در پاسخ به این سؤال که انتظار شما از آمریکا چیست؟ اگر مثلاً واشنگتن گام مثبتی انجام دهد که نشان دهنده تغییر راهبرد کلی این کشور در قبال ایران باشد برای ایران کافی نخواهد بود؟ گفت: مصوبه مجلس مشخص است. ما همیشه گفته ایم آمریکا باید به برجام برگردد، یعنی باید به اجرای تعهداتش در چارچوب برجام برگردد، باید تحریم هایی را که در خود برجام مشخص شده چه هستند لغو کند، تحریم هایی را که در دوره ترامپ به عناوین دیگر تصویب شد باید لغو کنند و البته یک سری تحریم های جدیدی هم در دوره ترامپ تصویب شد که آنها هم باید لغو شوند، در نتیجه مشخص است که آمریکا باید چه کارهایی انجام دهد.

تخت روانچی درباره گزارش یکی از رسانه های فرانسوی که مدعی شده بود بعد از روی کار آمدن دولت آقای بایدن مذاکراتی از طرف دولت جدید با این دیپلمات کشورمان در واشنگتن اجرا شده است، تصیح کرد: خیر، صحت ندارد، ما هیچ مذاکره مستقیمی با آمریکایی ها نداشتیم. چیزی که عرض می کردم این بود که مسئولین وزارت خارجه آمریکا و سخنگوی وزارت خارجه این کشور اعلام کردند سیاست فشار حداکثری شکست خورده است، بنابراین این را باید در عمل اثبات کنند صرفاً به حرف نمی گردد.

کننده ایران در سازمان ملل همچنین تأکید کرد: سیاست ما در ارتباط با استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای روشن است، ما بارها اعلام کردیم که عضو ان پی تی هستیم و فتوای رهبری هم روشن است، سلاح های هسته ای در دکترین دفاعی ما جایی ندارد و بنابراین موضع ما در این زمینه کاملاً روشن است که ما نه به ساخت سلاح هسته ای علاقه داریم و نه به سمتش می رویم، در عین حال به عنوان عضو ان پی تی لازم است که از مزایای این معاهده برخوردار شویم و مزایای آن این است که به صورت کامل از انرژی هسته ای به صورت صلح آمیز استفاده کنیم.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 25 اسفند 1399 بروزرسانی: 25 اسفند 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 911

به "تخت روانچی: شرایط در دولت بایدن تغییر نکرده، هیچ مذاکره ای با آمریکایی ها نداشته ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تخت روانچی: شرایط در دولت بایدن تغییر نکرده، هیچ مذاکره ای با آمریکایی ها نداشته ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید