تشخیص سریع کرونا و ایدز با دوربین گوشی

به گزارش زنگ قلاب بافی، با همکاری محقق ایرانی نمونه اولیه ابزاری فراوری شده که با استفاده از دوربین گوشی، سواپ بینی و ابزار دستکاری ژنتیک می تواند تست تشخیص کرونا را با سرعت بالا انجام دهد.

تشخیص سریع کرونا و ایدز با دوربین گوشی

با استفاده از ابزار یادشده می توان با دقت ابتلای افراد به کرونا را در عرض حداکثر 30 دقیقه تشخیص داد.

از این دستگاه می توان برای شناسایی بعضی بیماری های دیگر نیز استفاده کرد. دستگاه یادشده تحت سرپرستی جنیفر دودنا فراوری شده که به تازگی جایزه نوبل را به علت ابداع فناوری دستکاری ژنتیک CRISPR برای درمان بیماری های لاعلاج دریافت نموده بود. یکی از همکاران این طرح پریناز رجحان دانشجوی دکتری در دانشگاه کالیفرنیا است.

روش فعلی تست کرونا مبتنی بر تبدیل آر ان ای ویروسی به دی ان ای و سپس کشت آزمایشگاهی و آنالیز دی ان ای برای تشخیص وجود کرونا است. کل این فرایند مستلزم استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی بوده و بسیار وقت گیر است.

اما در روش جدید از فناوری دستکاری ژنتیک CRISPR برای پرش از مرحله تبدیل آر ان ای به دی ان ای و شناسایی مستقیم ار آن ای آلوده به ویروس کرونا در نمونه به دست آمده از بینی فرد استفاده می گردد. محققان می گویند در آینده می توان از این روش برای تشخیص ابتلای افراد به ویروس اچ آی وی نیز استفاده کرد.

دستگاه قابل حمل مورد استفاده برای انجام این تست از پروتئین CRISPR Cas13 برای شناسایی آر ان ای ویروس کرونا استفاده می نماید و بدین منظور سیگنال فلورسنت منتشر می نماید. نمونه به دست آمده از سواپ بینی برای این کار بر روی یک سطح نمونه گیری قرار می گیرد و ردیاب فلورسنت آن را آنالیز می نماید. دوربین گوشی نیز که در بالای دستگاه قرار گرفته با آنالیز نتیجه آنالیز مثبت یا منفی بودن ابتلاء به کرونا را به وسیله یک اپلیکیشن اعلام می نماید.

به گفته پریناز رجحان یک مرحله ای بودن انجام این تست، سریع بودن آن و امکان دریافت نتیجه با دوربین گوشی هوشمند و بی نیازی از تجهیزات پیچیده و گران قیمت آزمایشگاهی مزیت استفاده از این روش است. با این دستگاه حتی می توان شدت آلودگی یک فرد به ویروس کرونا را نیز تشخیص داد.،مهر

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و دنیا را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 29 دی 1399 بروزرسانی: 29 دی 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 793

به "تشخیص سریع کرونا و ایدز با دوربین گوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سریع کرونا و ایدز با دوربین گوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید