دستیابی ایران به فناوری جداسازی شیر به روش غشایی

به گزارش زنگ قلاب بافی، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به شرکت کاله رفت و از دستاوردهای فناورانه این مجموعه بازدید کرد.

دستیابی ایران به فناوری جداسازی شیر به روش غشایی

به گزارش گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در این بازدید بعلاوه از پالایشگاه جداسازی شیر این شرکت که برای نخستین بار در ایران بومی سازی شده است هم تماشا کرد. پالایشگاهی که ظرفیت جذب 5 میلیون شیر را دارد. این بازدید با هدف نظارت بر فرایند توسعه طرح های دانش بنیان حوزه امنیت و سلامت غذایی و ارتقای سطح فناورانه زنجیره ارزش در حوزه صنایع دانش بنیان انجام شد.

پالایشگاه شیر چه می نماید

در این پالایشگاه، با جداسازی شیر محصولاتی چون خامه، کره، پروتئین های شیر، کازئین، قند لاکتوز و غیره فراوری می شود؛ بعلاوه فناوری این مرکز به گونه ای است که آب شیر دوباره به چرخه فراوری برمی شود اتفاقی که در شرایط کمبود آب در کشور حائز اهمیت است. این پالایشگاه انواع پنیر، شیرهای مختلف، فرآورده های گوشتی، فرآورده های قنادی و نانوایی را فراوری می نماید.

فناوری به کار رفته در پالایشگاه، جداسازی شیر به روش غشایی است. تکنولوژی نوینی که تا به امروز در ایران وجود نداشته و شرکت کاله با بومی سازی این فناوری به یاری توان و ظرفیت شرکت های دانش بنیان، ایران را به جمع کشورهای دارای این فناوری پیوند داد. با توجه به وجود تحریم ها و دشواری واردات دستگاه ها، بومی سازی این فناوری در کشور ضروری بود.

بر اساس آمارهای موجود، در حال حاضر سالیانه 50 هزار تن کره و 25 هزار تن فرآورده شیری به کشور به ارزش 600 میلیون دلار به کشور وارد می شود که راه اندازی این پالایشگاه در کنار حفظ این سرمایه ملی در کشور، شرایط صادرات محصولات فراوریی را هم فراهم می نماید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 8 شهریور 1400 بروزرسانی: 8 شهریور 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1191

به "دستیابی ایران به فناوری جداسازی شیر به روش غشایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیابی ایران به فناوری جداسازی شیر به روش غشایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید