رابطه ویتامین دی با کبد چرب

به گزارش زنگ قلاب بافی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا درباره طرح پژوهشی که محققان درباره کبد چرب انجام داده اند، گفت: نتیجه این پژوهش نشان داد حفظ سطح ویتامین دی در حدود 20 الی 25 نانومول بر لیتر برای مردان و زنان در جمعیت ایرانی می تواند از ابتلا به کبد چرب پیشگیری کند.

رابطه ویتامین دی با کبد چرب

به گزارش، دکتر رضا همایونفر، با بیان این که حدود 2100 نفر از مردم تهران به صورت انتخاب تصادفی وارد این مطالعه شدند، درباره جزئیات این طرح پژوهشی گفت: این مطالعه با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی فسا و دانشگاه علوم پزشکی بهشتی انجام گرفت و طی آن، شرایط کبد چرب و سطح ویتامین دی در افراد مورد مطالعه، آنالیز شد.

وی اضافه نمود: نتایج این پژوهش نشان می دهد در جمعیت مورد آنالیز، حدود 34 درصد دارای کبد چرب هستند. این نتیجه تقریبا نتایج مطالعات دیگر را تایید می نماید. مطالعات مشابه اجرا شده در میان ایرانیان و کشور های منطقه شیوع کبد چرب غیرالکلی را بین 30 تا 40 درصد می دانند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا با بیان این که در این پژوهش، سطح ویتامین دی نمونه مورد آنالیز نهاده شد، اضافه نمود: آنالیز ها نشان داد که سطح ویتامین دی افراد مورد مطالعه شرایط نامناسبی دارد. در کل جمعیت مورد آنالیز، هیچکس سطح ویتامین دی کافی را نداشت و همه با درجات مختلف کمبود ویتامین دی داشتند.

همایونفر ادامه داد: اگر میزان ویتامین دی در خانم ها کمتر از 18 نانومول بر لیتر و اگر برای آقایان کمتر از 21 نانو مول بر لیتر باشد خطر ابتلا به کبد چرب در این افراد بیشتر می گردد. نتیجه گیری که ما کردیم این بود که حفظ سطح ویتامین دی در حدود 20 الی 25 نانومول بر لیتر برای مردان و زنان در جمعیت ایرانی می تواند از ابتلا به کبد چرب پیشگیری کند.

وی با اشاره به اهمیت ویتامین دی اظهار کرد: ویتامین دی از موضوعاتی است که اخیرا خیلی جذاب شده و مطالعات زیادی در مورد آن انجام گرفته؛ مثلا تاثیر ویتامین دی بر کنترل قند خون یا خطر ابتلا به سرطان در پژوهش ها آنالیز شده است. مطالعات نشان داده گیرنده ویتامین دی با بیان حدود 200 ژن از ژن های مربوط به متابولیسم بدن ارتباط دارد و به همین دلیل، گستره وسیع بیماری هایی که تحت تاثیر کمبود ویتامین دی قرار می گیرند کاملا قابل توجیه است.

به گفته این پژوهشگر، یکی از مهم ترین چیز هایی که می تواند در بحث کبد چرب غیرالکلی و ارتباطش با ویتامین دی مورد آنالیز قرار بگیرد این است که تحقیقات نشان داده کمبود ویتامین دی سطح التهاب را در بدن افزایش می دهد و التهاب یکی از قوی ترین ارتباط ها را با کبد چرب غیرالکلی دارد به همین دلیل محققان این پژوهش، احتمال می دهند کمبود ویتامین دی ریسک ابتلا به کبد چرب را بیشتر کند.

همایونفر در ادامه با بیان این که مصرف مداوم مکمل ها برای افزایش سطح ویتامین دی بدن از لحاظ پزشکی چندان جایز نیست، گفت: به جای مصرف مداوم مکمل ها پیشنهاد می کنیم افراد دچار کمبود ویتامین دی سبک زندگی خود را تغییر دهند و سعی نمایند مواجهه خود را با نور آفتاب که اصلی ترین منبع ویتامین دی می تواند باشد افزایش دهند. در حد 10 دقیقه تا یک ربع در معرض آفتاب قرار دریافت فرد را دچار آفتاب سوختگی نمی نماید، اما باعث می گردد ویتامین دی مورد احتیاج بدن ساخته گردد.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 99

به "رابطه ویتامین دی با کبد چرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رابطه ویتامین دی با کبد چرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید