رویای دور صاحب خانه شدن

به گزارش زنگ قلاب بافی، افزایش قیمت مسکن و زمین در شهر بیرجند سبب شده که خانه دار شدن در مرکز استان با حدود 200 هزار نفر جمعیت به ویژه برای قشر جوان تبدیل به یک رویا گردد.

رویای دور صاحب خانه شدن

جهت دریافت خدمات پتینه کاری چیست با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، دغدغه جوانان برای ازدواج و اختصاص بخش قابل توجهی از درآمد آنان برای پرداخت اجاره و رهن خانه از جمله مسائل دیرینه در جامعه ماست که ارتباط مستقیم با نداشتن مسکن شخصی پیدا می نماید.

یک شهروند بیان نمود: هفت سال از ازدواجش می گذرد و هنوز نتوانسته صاحب خانه گردد، زمانی که مسکن مهر شهر بیرجند خرید و فروش می شد فقط 15 میلیون تومان کم داشتم که بتوانم یکی از آن واحدها را خریداری کنم اما کوشش ها برای دریافت وام کم بهره بی نتیجه ماند.

محسن رمضانی اضافه نمود: هفت سال است که مستاجر هستم و هنوز نتوانسته ام پس انداز قابل توجهی داشته باشم تا بتوانم خانه ای بخرم.

وی گفت: فعلا به طرح اقدام ملی مسکن امید بسته ام اگرچه شنیده شده آنجا هم چند نوبت باید پول سنگینی پرداخت کنیم، اما در شرایط فعلی بازار مسکن چاره ای جز این روش برای خانه دار شدن نداریم.

یکی دیگر از شهروندان با بیان این که همیشه نگاه مردم به مسکن به عنوان سرمایه بوده است، گفت: دیده می گردد عده ای دائم دنبال خرید و فروش خانه یا زمین هستند چون معتقدند سود در زمین و ساختمان است.

مصطفی محمدی که از سال 95 در شهر بیرجند مستاجر است اضافه نمود: تا به امروز 2 بار خانه عوض نموده ام و اکنون هم باید به درخواست صاحب ملک، خانه را خالی کنم، اما با وجود نرخ اجاره بها پیدا کردن خانه مناسب سخت شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا برای خرید خانه اقدام نمی کنید، اظهار کرد: همه پس اندازی که در این چند سال توانستیم جمع کنیم، 50 میلیون تومان است که حتی پول رهن یک خانه هم نمی گردد چه برسد که بخواهیم خانه ای را بخریم.

مزایده ها و افزایش قیمت زمین

یک مشاور املاک در شهر بیرجند افزود: در ماه های اخیر شاهد افزایش قیمت مسکن در شهر هستیم گفت: اگرچه تصور بر این بود که بیماری کرونا باعث رکود بازار مسکن گردد، اما عکس این قضیه رخ داد و اجاره املاک و قیمت مسکن افزایش یافت.

احسان نجارباشی با تاکید بر این که قیمت مسکن تابع عرضه و تقاضا است، اظهار کرد: برگزاری بعضی مزایده ها باعث افزایش نجومی قیمت زمین ها در شهر بیرجند می گردد.

وی گفت: اصل مزایده مورد اشکال نیست زیرا اگر برگزار نگردد، مسائل بیشتر خواهد بود ولی برگزاری مزایده برای یک یا پنج قطعه باعث سفته بازی شده زیرا همه متقاضی هستند و کوشش می نمایند از هم سبقت بگیرند لذا شاهد افزایش قیمت ها هستیم.

این فعال حوزه مسکن بیان نمود: افرادی که معمولا در مزایده ها شرکت نموده و برنده می شوند، دلال هستند که قیمت را در بازار افزایش می دهند لذا این موضوع نفعی به حال مردم عادی ندارد.

وی واکاوی این موضوع را احتیاجمند یک بحث تخصصی دانست و اظهار امیدواری کرد که مدیران شهری و استانی درخصوص این مشکل به صورت جدی ورود پیدا نمایند.

نجارباشی گفت: مسکن احتیاج اساسی برای مردم است به خصوص زوجین جوان در این شرایط قیمت اجاره، دچار مشکل زیادی می شوند.

وی با بیان این که آپارتمان های 80 متری در شهر بیرجند تا 550 میلیون تومان متقاضی دارد، اظهار کرد: در بعضی نقاط شهر حتی متری 10 میلیون تومان هم آپارتمان ها فروش می رود.

مشاور املاک در بیرجند کاهش ساخت و سازها و کم شدن عرضه مسکن را در افزایش تقاضا و قیمت اثرگذار دانست و گفت: تمام مناطق شهر متقاضی مسکن وجود دارد ولی با توجه به قیمت ها خرید و فروش در منطقه ظفر و سپیده افزایش داشته است.

وی اظهار کرد: در بعضی نقاط هم که قیمت زمین بالاتر است خرید و فروش کمتر می گردد و علت آن کم شدن فعالیت ساخت وساز در این مناطق است.

نجارباشی با اشاره به افزایش 200 درصدی قیمت مسکن در بعضی نقاط شهر ادامه داد: در یک سال گذشته 50 تا 60 درصد افزایش قیمت را به طور متوسط شاهد بودیم.

وی گفت: اگر به همین روال پیش رود قطعا به یک بن بست در شهر خواهیم رسید که خرید ملک تدبیل به رویای دست نیافتنی گردد.

لزوم هدف گذاری در قیمت مصالح ساختمانی

رئیس اتحادیه مشاورین املاک بیرجند هم دلیل افزایش قیمت ها را مبتنی بر افزایش قیمت مصالح ساختمانی در همه انواع آن و حضور دلالان دانست و گفت: اگر در این زمینه هدف گذاری درستی انجام نگردد این قیمت ها اوج بیشتری نیز خواهد گرفت.

علیرضا اربابی تأکید کرد: زمین در بیرجند زیاد بوده ولی قیمت های بالایی دارند و برای ساخت وساز نیز قیمت مشارکت و هزینه ها و عوارض خیلی بالاست به همین دلیل خیلی از شرکت های ساخت وساز از بیرجند به مشهد رفته اند چراکه آنجا هم قیمت زمین ها کمتر است هم در بخش عوارض و باقی هزینه ها یارانه و حمایت هایی وجود دارد.

وی با بیان این که راه چاره برای کاهش قیمت ها زیاد داریم ولی کمتر به آنها توجه می گردد، گفت: زمین ها را نباید به مزایده بگذارند چراکه دلالان همیشه این زمین ها را خریداری می نمایند و به قیمت گزافی می فروشند.

رئیس اتحادیه مشاورین املاک بیرجند اضافه نمود: باید زمین ها به مردم و زوج های جوانی که خانه دار نیستند واگذار گردد تا خودشان خانه بسازند یا تدابیری اندیشیده گردد تا افرادی در مزایده شرکت نمایند که تا به امروز زمینی خریداری ننموده اند اما دست های زیادی پشت پرده به دنبال منافع خود هستند.

وی بیان نمود: از آنجا که در استان خراسان جنوبی صنعت، کارخانه، فراوری و اشتغال های عظیم به تعداد زیاد نداریم همه به سمت بازار مسکن روی آورده اند به همین دلیل شاهد افزایش قیمت هستیم.

اربابی اظهار کرد: بانک ها می توانند با ارائه وام های کم بهره در بخش فراوری و اشتغال یاری نماینده باشند.

اقدام ملی امیدی تازه در بازار مسکن

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی نیز گفت: با توجه به افزایش میزان دستمزد کارگری در سال جدید، افزایش هزینه فراوری و قیمت مواد اولیه، شاهد افزایش بیش از انتظار قیمت مصالح ساختمانی هستیم که منجر به افزایش قیمت تمام شده مسکن شده است.

حسن علیزاده توضیح داد: البته نوسانات بازار، دلال گری و بی اعتمادی مردم نسبت به ثبات بازار مسکن نیز منجر به خریدهای احساسی در این بازار شده که عاملی ثانویه در افزایش قیمت ها در این حوزه است.

وی با این وجود تامین زمین از سوی اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی را یک راه چاره مهار قیمت ها دانست و اضافه نمود: در حال حاضر برای پنج هزار نفر در شهر بیرجند زمین تامین شده و مقدمات ساخت مسکن اقدام ملی در حال فراهم شدن است.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان این که پنج هزار متقاضی مسکن در شهر بیرجند طی 2 سال آینده با تکمیل مسکن اقدام ملی صاحب خانه خواهند شد، اظهار کرد: این اقدام تاثیر خوبی در مهار قیمت بازار مسکن خواهد داشت.

وی با اشاره به ارائه تسهیلات 100 میلیون تومانی در طرح اقدام ملی مسکن گفت: در بافت های فرسوده هم تسهیلات افزایش پیدا نموده اما استقبال از این بخش در استان ما کم بوده است.

علیزاده اضافه نمود: در طرح اقدام ملی متقاضیان پس از دریافت پیامک 40 میلیون تومان واریز خواهند کرد و مابقی آورده هم در سه قسط دیگر از متقاضیان متناسب با قیمت روز مصالح دریافت خواهد شد.

وی معین تکلیف واحدهای خالی در شهر را یکی از راه چارههای مهار تقاضای بازار مسکن مطرح کرد و گفت: اگر بحث مالیات بر خانه های خالی اعمال گردد قطعا اینگونه واحدها وارد بازار و به متقاضیان عرضه می گردد.

معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با تاکید بر این که نگاه به مسکن نباید به عنوان یک کالای سرمایه ای باشد اضافه نمود: شاهد میل زیاد شهروندان به سرمایه گذاری در بخش مسکن هستیم که منجر به انباشت سرمایه های کلان در حوزه مسکن شده لذا بدیهی است افزایش تقاضا برای سرمایه گذاری در این حوزه منجر به افزایش قیمت ها می گردد.

وی با بیان این که با توجه به جمعیت فعلی شهر بیرجند برگزاری مزایده ها تاثیر چندانی بر قیمت مسکن ندارد، گفت: البته نهادهایی مانند بنیاد مستضعفان نظام نامه های خاص خود را دارند اما در راستای وظایف راه و شهرسازی علاوه بر تامین زمین طرح اقدام ملی در اراضی 450 هکتاری بیرجند هم برای 42 هزار نفر تامین زمین شده است که در بلندمدت می تواند جوابگوی احتیاج بازار مسکن باشد.

علیزاده توصیه کرد: با توجه به اراضی که برای ساخت مسکن در شهر بیرجند دیده شده شهروندان برای صاحب خانه شدن به هر قیمت و مبلغی اقدام ننمایند بلکه احتمال می رود با تحمل بیشتر شرایط بازار بهتر گردد.

نگاه ها به سمت مزایده های بنیاد مستضعفان

در حالی برای بحث افزایش قیمت زمین همیشه نگاه ها به سمت مزایده های بنیاد مستضعفان است که رئیس سازمان اموال و املاک بنیاد مستضعفان اخیرا در سفر به خراسان جنوبی گفت: در بعضی استان ها تصور بر این است که به مزایده گذاشتن املاک بنیاد مستضعفان سبب گرانی ملک شده در حالی که سیاست های انقباضی عامل گرانی مسکن و ملک است.

سیدصولت مرتضوی اضافه نمود: در مجموع عرضه و مزایده اموال و املاک باید قیمت شکن باشد این که چرا قیمت زمین و مسکن در استان های کمتر برخوردار مانند خراسان جنوبی افزایش پیدا می نماید بخشی به تبع افزایش قیمت در سطح کلان کشور است.

وی با اشاره به گرانی املاک شهر بیرجند بعد از چند سال ثبات قیمتی گفت: هضم این موضوع که مزایده سبب گرانی می گردد مقداری سخت است چون وقتی چیزی ادعا می گردد باید برای آن دلیل هم وجود داشته باشد.

رئیس سازمان اموال و املاک بیان نمود: بدون شک در استان خراسان جنوبی قیمت اموال و املاک از متوسط رشد کشور بالاتر نیست که یکی از دلایل گرانی و افزایش قیمت می تواند سیاست های انقباضی باشد.

به گفته وی اموال و املاک مادامی که به مردم عرضه یا به مزایده گذاشته نگردد، سبب افزایش تقاضا و از طرف دیگر افزایش قیمت ها می گردد.

استان خراسان جنوبی با 11 شهرستان بیش از 768 هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد 453 هزار نفر شهری (59 درصد) و حدود 315 هزار نفر در مناطق روستایی مستقر هستند.

براساس آخرین آمار مجموع خانوار شهری و روستایی استان 224 هزار خانوار بوده که از این تعداد 129 هزار خانوار شهری و 95 هزار خانوار روستایی هستند، اما تعداد واحدهای مسکونی استان 214 هزار واحد است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 28 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 371

به "رویای دور صاحب خانه شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویای دور صاحب خانه شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید