رویدادی که تا 5 سال آینده تکرار نخواهد شد، خورشیدگرفتگی سوم آبان

به گزارش زنگ قلاب بافی، ایرنا نوشت: کاظم کوکرم درباره خورشیدگرفتگی در روز سه شنبه (سوم آبان) گفت: این خورشیدگرفتگی جزئی است و در تمام ایران رخ می دهد اما با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست. فرصتی برای رصد خورشیدگرفتگی که تا 5 سال آینده در ایران وجود نخواهد داشت.

رویدادی که تا 5 سال آینده تکرار نخواهد شد، خورشیدگرفتگی سوم آبان

کاظم کوکرم، منجم آماتور و سردبیر پیشین مجله نجوم در خصوص زمان دقیق رخداد خورشیدگرفتگی پیش رو در گفت وگو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا گفت: این خورشیدگرفتگی بعدازظهر سه شنبه (سوم آبان 1401) به وقوع می پیوندد و از تمام پهنه ایران قابل رؤیت است.

وی ادامه داد: خورشید از حدود ساعت 13:30 روز سه شنبه می گیرد و تا حدود ساعت 16 سرانجام می یابد. کسوف از منطقه ها غربی ایران شروع می گردد. مثلا از ساعت 13:27 در ارومیه و 13:30 در ایلام شروع می گردد و به تدریج شهرهای دیگر رو به مرکز و شمال شرق کشور شاهد شروع خورشیدگرفتگی جزئی خواهند بود.

درصد خورشیدگرفتگی در منطقه ها مختلف متغیر است و از حدود 43 درصد در بندرعباس تا حدود 60 درصد در بجنورد و مشهد (بیشترین درصد گرفتگی در بین مراکز استان) سطح خورشید با قرص ماه پوشانده می گردد.

این منجم آماتور ادامه داد: اوج این خورشیدگرفتگی برای منطقه ها مختلف کشور، اگر به طور میانگین در نظر بگیریم، حوالی ساعت 15 رخ می دهد.

درصد گرفت خورشید در تهران 55 درصد

کوکرم در خصوص زمان و درصد گرفتگی خورشید در این کسوف در تهران گفت: وقوع خورشیدگرفتگی از ساعت 13:41 در تهران شروع می گردد و بیشینه آن ساعت 14:58 در تهران ثبت خواهد شد. درصد گرفت در زمان اوج این خورشیدگرفتگی برای تهران به صورت 55 درصد از مساحت سطح خورشید رخ خواهد داد.

وی در خصوص رویت پذیری این خورشیدگرفتگی گفت: این خورشیدگرفتگی با چشم غیرمسلح قابل رویت نیست؛ مگر اینکه از فیلتر مخصوص جوشکاری شماره 14 یا عینک های مخصوص رویت خورشیدگرفتگی استفاده گردد. ضمن اینکه رصد خورشیدگرفتگی بدون استفاده از این تجهیزات موجب آسیب به چشم نیز می گردد.

به گفته کوکرم خورشیدگرفتگی بعدی که در ایران قابل رویت باشد، 5 سال دیگر به تاریخ 11 مرداد 1406 به وقوع می پیوندد. هر چند آن خورشیدگرفتگی باز هم از ایران به صورت جزئی دیده می گردد، اما برای دیدن خورشیدگرفتگی کامل در آن موقع می توان به منطقه های در کشورهای شمال آفریقا یا عربستان سفر کرد.

وی در خصوص محل بهتر رصد خورشیدگرفتگی سوم آبان 1401 نیز گفت: تفاوتی بین محل های مختلف برای رصد این کسوف جزئی وجود ندارد و در تمام ایران دیده خواهد شد، درصد گرفت در نواحی شمال شرقی و در استان های خراسان شمالی و خراسان رضوی بیشتر است ولی به طور کلی بدون فیلتر مخصوص و با چشم غیرمسلح در هیچ منطقه ای و حتی ارتفاعات دیده نمی گردد و باید از عینک مخصوص یا تلسکوپ مجهز به فیلتر مخصوص به رصد خورشید استفاده کرد.

این مدرس نجوم نسبت به رؤیت کسوف بدون استفاده از فیلتر جوشکاری و دیگر تجهیزات ایمنی استاندارد هشدار داد و از هموطنان دعوت کرد با استفاده از تجهیزات مناسب این خورشیدگرفتگی را دیدن نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 آبان 1401 بروزرسانی: 2 آبان 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1574

به "رویدادی که تا 5 سال آینده تکرار نخواهد شد، خورشیدگرفتگی سوم آبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویدادی که تا 5 سال آینده تکرار نخواهد شد، خورشیدگرفتگی سوم آبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید