رییس جمهور ارمنستان: از توافق قره باغ بی خبرم

به گزارش زنگ قلاب بافی، سرنوشت منطقه قره باغ و در نتیجه مردم ارمنستان باید با توجه به منافع ملی این کشور و بر اساس اجماع ملی معین گردد.

رییس جمهور ارمنستان: از توافق قره باغ بی خبرم

با ما سفر کنید و با تور ارزان ارمنستان از کشور جذاب همسایه دیدن کنید و شهر زیبای ایروان را ببینید.

آرمن سرکیسیان گفت به وسیله رسانه ها از امضای توافق با روسیه و جمهوری آذربایجان برای اتمام جنگ در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی آگاه شده و از شروع رایزنی های سیاسی برای حفظ منافع ملی ارمنستان اطلاع داد.

به گزارش فارس، آرمن سرکیسیان رئیس جمهور ارمنستان در بیانیه ای که امروز سه شنبه منتشر شد، گفت به وسیله رسانه ها از امضای توافق با روسیه و جمهوری آذربایجان و همچنین شرایط این توافق برای اتمام جنگ در منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی آگاه شده است.

به نقل از آرمنیا نیوز، وی در این بیانیه گفت: متاسفانه هیچ مشورت یا صحبتی با من به عنوان رئیس جمهور جمهوری (ارمنستان) درباره این سند نشد. من در هیچ مذاکراتی مشارکت نداشتم. حل و فصل منازعه قره باغ از اهمیت ملی برخوردار است و هر اقدام و تصمیمی مرتبط با منافع و حقوق اساسی ارمنستان، آرتساخ (جمهوری خودخوانده قره باغ) و کل مردم ارمنستان، بخصوص امضای یک سند، باید موضوع مشاوره ها و گفت وگوهای جامع باشد.

وی در ادامه تاکید نمود سرنوشت منطقه قره باغ و در نتیجه مردم ارمنستان باید با توجه به منافع ملی این کشور و بر اساس اجماع ملی تعیین گردد.

سرکیسیان اضافه کرد: با توجه به نگرانی های عمیق توده های زیادی از مردم، در اسرع وقت رایزنی های سیاسی برای هماهنگ کردن راه چاره های ناشی از دستور کار حمایت از منافع ملی را شروع می کنم. به عنوان رئیس جمهور ایجاد وحدت ملی را در این لحظه حیاتی ماموریت فعلی خود می دانم. امیدوارم در بازده ده روزه بتوانیم چنین وحدتی را تشکیل دهیم که در آن صورت است که می توانم تصور کنم از فرصت ها برای حفظ میهنم استفاده نموده ام.

نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان بامداد سه شنبه (به وقت تهران) گفت توافقنامه ای را با روسیه و جمهوری آذربایجان برای سرانجام دادن به جنگ در قره باغ امضا نموده است. (جزئیات بیشتر)

پاشینیان در بیانیه ای گفت: توافقنامه ای را با رئیس جمهور روسیه و آذربایجان برای سرانجام دادن به جنگ در قره باغ امضا کردم. تصمیمی گرفتم که برای همه مان سخت است. آتش بس، برای مردم ما و خود من بسیار دردناک است. این پیروزی نیست، اما تا زمانی که شما اذعان نکنید که باخته اید، شکستی در کار نخواهد بود. ما هرگز اذعان نمی کنیم که باخته ایم و این شروع عصر وحدت ملی برای ما خواهد بود.

به فاصله کوتاهی بعد از سخنان پاشینیان، رسانه های ارمنستان از شکل گیری تظاهرات در برابر ساختمان نخست وزیری این کشور و همچنین ورود بعضی از آنها به مجلس اطلاع دادند. معترضان ضمن مخالفت با توافق آتش بس، خواهان استعفای نخست وزیر شدند.

در بیانیه مشترک احزاب اپوزیسیون ارمنستان آمده است: نیروهای سیاسی از پاشینیان و دولتش که مسئول شرایط فاجعه بار کنونی (در قره باغ کوهستانی) هستند، بخواهند از سِمت کنار برود.

احزاب مخالف پاشینیان همچنین خواهان ایجاد یک نهاد اجرایی اضطراری به منظور حل مسائل سیاسی و نظامی موجود ارمنستان شدند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 665

به "رییس جمهور ارمنستان: از توافق قره باغ بی خبرم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس جمهور ارمنستان: از توافق قره باغ بی خبرم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید