رییس سازمان هواپیمایی کشوری: تنها 170 فروند هواپیمای فعال داریم

به گزارش زنگ قلاب بافی، رییس سازمان هواپیمایی کشوری از دستور رییس جمهوری برای اجرای برنامه 10 ساله تحول در صنعت هوایی اطلاع داد و گفت: ذیل این برنامه توسعه ناوگان تا 550 فروند، نهضت تعمیر قطعات و ساخت هواپیمای بومی در حال اجرا است.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری: تنها 170 فروند هواپیمای فعال داریم

به گزارش ایرنا، محمد محمدی بخش امروز چهارشنبه در نشست مشترک با سایر مسولان صنعت هوایی کشور که به مناسبت هفته دولت در محل سازمان هواپیمایی برگزار گردید، گفت: دولت سیزدهم با دستور رییس جمهوری برنامه تحولی را تحویل صنعت هوایی دادند و قرار شد برنامه جامع صنعت مورد توجه قرار گیرد.

وی به شرایط صنعت هوایی تا شهریور سال قبل اشاره نمود و گفت: صنعت هوایی اکنون دارای راهبرد 10 ساله شده است.

وی درباره جزییات این موضوع شرح داد: این برنامه شامل یک برنامه یکساله پایداری و سه برنامه 3 ساله برای پیشرفت در حوزه زیرساخت و فرودگاه و آموزش و دانشگاه است.

به گفته محمدی بخش، ذیل برنامه 10 ساله نحول در صنعت هوایی نهضت تعمیر قطعات ساخت هواپیمای بومی و نو و خرید هواپیمای دست دوم به عنوان بخشی از آن درحال انجام است.

وی درباره جزییات ساخت هواپیمای بومی گفت: برنامه ساخت هواپیما از سنوات قبل بوده و دستور و راهبرد جمهوری اسلاامی ایران است.

وی گفت:موضوع پرنده های سبک را به بخش خصوصی واگذار کردیم و در ساخت هواپیمای مسافری نیز از ظرفیت علمی و تکنولوژی دانش بنیان ها استفاده می کنیم.

رییس سازمان هواپیمایی گفت: در این راستا سه پلتفرم 50، 72، 150 نفره برای طراحی هواپیما تهیه شده، اما آنچه در حال حاضر مورد پیگیری قرار گرفته است فراوری هواپیما 50 نفره با همکاری مجموعه هسا (شرکت صنایع هواپیماسازی ایران) است. وزارتخانه های دفاع، راه و شهرسازی و صمت نیز حضور دارند

معاون وزیر راه گفت: ساخت هواپیمای بومی احتیاج به همگرایی دارد و در هیچ جای جهان نگاه بخشی به صنعت ساخت هواپیما وجود ندارد.

محمدی بخش با اشاره به گلایه بخش خصوصی از عدم دریافت مجوز ساخت هواپیما گفت: در ساخت هواپیمای بومی عمدتا شرکت های دانش بنیان حضور دارند و انتظار داریم بعد از دستور رییس جمهوری احتیاج کشور را تامین کنیم. ساخت هواپیمای بومی با همکاری وزارت صمت و سازمان صنایع و ورارت راه با تعریف پلتفرمی تازه درحال انجام است.

وی گفت: تا از همه استاندار ها مطمئن نباشیم اجازه پرواز نخواهیم داد و جزییات و مراحل پیشرفت نیز یک موضوع فرابخشی است که اعلام خواهد شد.

محمدی بخش از خودکفایی در ساخت روغن هواپیما اطلاع داد و گفت: شرکت نفت پارس روغن هواپیما فراوری نموده است و محدودیتی برای بهره برداری ندارد، اما اینکه بعضی شرکت های هواپیمایی داخلی آن را استفاده نمی نمایند، انتخاب با آن ها است. این محصول مورد تایید سازمان هواپیمایی است و با مجوز در بسیاری از پرواز های داخلی و خارجی از روغن هواپیمای فراوری داخل استفاده می گردد.

وی اضافه نمود:بعلاوه، از روسیه، هند و چین کنسرسیوم مشترک برنامه تعمیر هواپیما داریم.

چرا دوره انتظار بلیت هواپیما افزایش یافته است

محمدی بخش در پاسخ به این سوال که چرا دوره انتظار خرید بلیت هواپیما افزایش یافته است، گفت: اکنون فقط 170 فروند هواپیمای فعال داریم، اما میانه ماهانه دو میلیون و 800 هزار جابجایی مسافر داخلی و خارجی داریم. این رقم نسبت به سال قبل یک میلیون افزایش داشته است، در این شرایط اگر همه ناوگان را هم به چرخه برگردانیم تکاپوی پهنای کشور و تقاضای مسافر را نمی دهد.

وی گفت: طبق دستور رییس جمهوری همه کوشش را در چند وجه از جمله خرید هواپیما، ساخت هواپیمای بومی و برگرداندن هواپیما های زمینگیر به سر خط قرار دادیم، اما به 550 فروند هواپیما احتیاج داریم که عددی علمی، کارشناسی شده است تا متناسب تقاضا هواپیما داشته باشیم.

رییس سازمان هواپیمایی گفت: در این راستا سه پلتفرم 50، 72، 150 نفره برای طراحی هواپیما تهیه شده، اما آنچه در حال حاضر مورد پیگیری قرار گرفته است فراوری این هواپیما ها از 50 نفره با همکاری مجموعه ها است. وزارتخانه های دفاع، راه و شهرسازی و صمت نیز حضور دارند.

منبع: فرارو
انتشار: 6 شهریور 1401 بروزرسانی: 6 شهریور 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1544

به "رییس سازمان هواپیمایی کشوری: تنها 170 فروند هواپیمای فعال داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رییس سازمان هواپیمایی کشوری: تنها 170 فروند هواپیمای فعال داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید