طرز تهیه انواع ماسک زعفران برای سلامتی پوست

به گزارش زنگ قلاب بافی، ماسک زعفران از جمله ماسک های خانگی است که می تواند باعث شادابی پوست گردد. ماسک زعفران و شیر، ماسک زعفران و عسل و... از مهمترین انواع ماسک زعفران به شمار می آیند.

طرز تهیه انواع ماسک زعفران برای سلامتی پوست

خبرنگاران | سرویس آرایش و زیبایی - زعفران کاربردهای درمانی زیادی داشته و در بسیاری از داروهای قدیمی به شکل اکسید ضد عفونی و ضد افسردگی یافت می شود. این ادویۀ قدیمی منبعی از مواد معدنی غنی مانند: مس، پتاسیم، کلسیم، منگنز، آهن، سلنیوم، روی و منیزیوم است که در تقویت سلامتی بسیار مفید هستند. همچنین غنی از بسیاری از ویتامین ها مانند ویتامین A، فولیک اسید، ریبوفلاوین، نیاسین، ویتامین C است که برای سلامتی در حد مطلوب ضروری است و جوانی پوست را حفظ می کند. این ساقه های کوچک خشکیدۀ ناچیز به اندازۀ دنیا می ارزند و برای بسیاری از مسائل کوچک در روش های زیبایی خانگی راه حلی دارند. زعفران به دلیل خواص مرطوب کنندگی برای پوست خشک بسیار مفید است که آن را برای استفاده در کرم های مرطوب کننده و ماسک های صورت، لایه بردارها و مرطوب کننده های غلیظ بی نقص می کند.

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع مورد علاقه خود برسید:

 • تشخیص زعفران اصل
 • ماسک زعفران و چوب درخت صندل
 • ماسک زعفران و شیر برای آکنه
 • روشن کردن پوست با زعفران
 • ماسک صورت خانگی زعفران

نحوه تشخیص زعفران اصل از زعفران تقلبی

برای اینکه معین کنید آیا زعفران شما خالص است یا نه، مقداری از این محصول را در آب گرم یا شیر فرو ببرید. اگر این مایع فورا زرد شد، یعنی اینکه زعفران تقلبی است. زعفران خالص باید در آب گرم و یا شیر به مدت 10 الی 15 دقیقه بماند قبل از اینکه رنگ قرمز طلایی یا رنگ زرد تیره آن به داخل آب یا شیر نفوذ کند و عطر زعفران پخش شود. بسیاری از فوائد زعفران از طریق دم کردن زعفران در شیر یا آب به دست می آیند.

زعفران ماده ای سالم و آزمایش شده برای بهبود چهره است. تنها مشکل این است که این ادویه ترکیبی است که گرما را زیاد می کند و باعث گرمای زیادی در بدن می شود. استفاده از زعفران در هوای گرم تابستان موجب دانه های سیاه یا التهاب روی صورت می شود؛ پس بهترین راه این است که از زعفران در زمستان یا در موقعیت های خنک استفاده شود. با این حال زعفران کاربردهای متفاوتی دارد که آن را به عنوان ماسک صورت می سازند، بعضی از این ماسک ها در زیر آورده شده است:

ماسک صورت خانگی با زعفران و چوب درخت صندل

مواد تشکیل دهنده:

 • یک قاشق چایخوری پودر چوب صندل
 • 2 یا 3 رشته زعفران
 • 2 قاشق چایخوری شیر (ترجیحا شیر سرد)

طرز تهیه:

مواد تشکیل دهنده که در بالا ذکر شد را در ظرف متوسطی بریزید و به خوبی با هم مخلوط کنید. صورتتان را بشویید و با پارچه یا حوله ای نرم خشک کنید. ماسک را به طور یکنواخت روی صورت خود بمالید و تا زمانی که هنوز اثر ماسک برای روی صورت شما مرطوب است با حرکات دایره ای صورت خود را ماساژ دهید. در کل اجازه دهید که این ماسک 20 دقیقه روی صورت شما بماند. با پاشیدن آب روی صورت، صورتتان را بشویید. شما می توانید از این ماسک 3 تا 4 بار در روز استفاده کنید. از این ماسک صورت خانگی حداقل یک بار در هفته استفاده کنید تا پوستی نرم و درخشان داشته باشید. زعفران، رطوبت پوست را حفظ می کند و درخششی آسمانی را به پوست می دهد.

طرز تهیه ماسک زعفران و شیر برای آکنه

زعفران غنی از ویژگی آنتی باکتری و پاک کنندگی است که آن را برای پاکسازی آکنه و بهبود چهره بسیار مفید می سازد.

مواد تشکیل دهنده:

 • 3 تا 4 رشته زعفران

 • نصف فنجان شیر

طرز تهیه:

اجازه دهید رشته های زعفران به مدت 2 ساعت با شیر دم بکشد. سپس این شیر را روی صورت و گردنتان بمالید. بعد از 10 الی 15 دقیقه صورتتان را بشویید. استفاده از این ماسک را 3 تا 4 بار در هفته در خانه ادامه دهید. با استفادۀ مداوم، پوست شما آکنه نمی زند و لک هایی که از جوش های قبلی به جا مانده کاهش می یابد.

ماسک صورت روشن کننده پوست با زعفران

زعفران در روشن کردن پوست بسیار موثر است.

مواد تشکیل دهنده:

 • 2 تا 3 رشته زعفران

 • مقدار کمی شکر
 • یک قاشق چایخوری شیر
 • یک قاشق چایخوری آب
 • 2 تا 3 قطره روغن نارگیل یا روغن زیتون

 • یک تکه نان

طرز تهیه:

دو تا سه رشته از زعفران را در یک یا دو قاشق چایخوری آب بریزید و اجازه دهید شب تا صبح در آب خیس بخورد. بعد از حدود 12 ساعت، رنگ آب طلایی می شود. اکنون شیر، شکر و چند قطره روغن نارگیل یا روغن زیتون به زعفرانی که در آب دم کشیده اضافه کنید. یک تکه نان به داخل این مخلوط فرو کنید و با استفاده از این تکه نان این مواد را روی صورت پخش کنید. ممکن است خرده های نان به صورتتان بچسبند، ولی به راحتی شسته می شوند. به مدت 15 دقیقه این ماسک را روی صورت قرار دهید. بعد از اینکه روی صورتتان خشک شد آن را با آب بشویید. این کار را 3 تا 4 بار در هفته تکرار کنید. این ماسک صورت زعفران به سرعت پوست تیره را شفاف می کند؛ خطوط و قسمت های تیره را کاهش می دهد؛ گردش خون پوست را افزایش داده و به درخشندگی پوست اضافه می کند.

ماسک صورت خانگی زعفران

مواد تشکیل دهندۀ مشترک:

 • دانه های آفتابگردان
 • چند رشته زعفران
 • شیر
 • خامۀ شیر (شیر پر چرب حاوی مقدار زیادی خامۀ مفید است).
 • عسل
 • روغن زیتون، روغن نارگیل یا روغن بادام (برای نتیجۀ بهتر تا حد ممکن از روغن های خالص استفاده کنید)
 • آب جوشیده یا آب معدنی
 • 4 یا 5 عدد بادام

 • برگ ریحان

طرز تهیه:

ماسک صورت با زعفران، شمارۀ 1: زعفران و دانه های آفتابگردان را حدود 8 تا 10 ساعت در شیر بخیسانید و این مخلوط را روی صورت قرار دهید. این ماسک صورت شما را نرم و گلگون می سازد.

ماسک صورت شمارۀ 2: چند رشته از زعفران را با شیر مخلوط کنید و منظم بنوشید. رنگ چهرۀ شما طبیعی و پوستتان از درون سالم تر می شود.

ماسک زعفران شمارۀ 3: شما می توانید چند رشته زعفران را با روغن زیتون، روغن بادام، روغن نارگیل یا روغن کنجد بکوبید و صورتتان را با آن ماساژ دهید. ماساژ دادن پوست با این روغن ها پوستی روشن تر و درخشان تر به همراه دارد.

ماسک شمارۀ 4: عسل را با چند رشته زعفران مخلوط کنید. صورتتان را با این ماسک ماساژ دهید. این ماسک درمانی خانگی می باشد که اکسیژن پوست را تامین و گردش خون را تقویت می کند. زعفران و عسل با هم، هر نوع لک سیاه روی صورت را پاک می کند.

ماسک شمارۀ 5: آب را بجوشانید یا صاف کنید (همچنین می توانید از آب معدنی یا آب تصفیه شدۀ R. O. استفاده کنید) و 10 تا 15 رشته زعفران و پودر شیر به آن اضافه کنید. (اگر شیر تازه در دسترس نیست از پودر شیر استفاده کنید). سپس کل مخلوط را ترکیب کنید و روی صورت قرار دهید تا پوست درخشان شود.

ماسک شمارۀ 6: 10 رشته زعفران را با 4 تا 5 عدد بادام به مدت یک شب خیس کنید. آن را بکوبید و این خمیر را به عنوان ماسک صورت به مدت 15 دقیقه روی صورت قرار دهید. این کار، رنگ پوست را بهبود می بخشد و به دلیل روغن طبیعی بادام موجود در بادام زمینی، رطوبت پوست را باز می گرداند.

ماسک شمارۀ 7: 5 برگ ریحان و 10 تا 15 رشته زعفران را بردارید و به خوبی با هم ترکیب کنید. این مخلوط را دو بار در هفته روی جوش و جا هایی که مستعد آکنه است قرار دهید. با این کار جوش ها از بین می فرایند و دیگر باز نمی گردند.

منبع: setare.com
انتشار: 7 اسفند 1399 بروزرسانی: 7 اسفند 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 873

به "طرز تهیه انواع ماسک زعفران برای سلامتی پوست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه انواع ماسک زعفران برای سلامتی پوست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید