غول ماهی های ترسناک در کجا یافت می شوند؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، ماهی های دندان نیش که به غول ماهی هم معروفیت دارند، در اصل ماهی های بزرگی نیستند و برخلاف هیبت ترسناک شان هیچ خطری برای انسان ها ندارند.

غول ماهی های ترسناک در کجا یافت می شوند؟

به گزارش خبرآنلاین، اگر چه این گونه ماهی ها بخاطر دندانهای بیش از حد بزرگ و نیش مانند خود و بعلاوه صورت خشک و خشن خود به این نام معروفیت یافته اند اما این ماهی ها بسیار کوچک بوده و هیچ آسیبی به انسان نمی رسانند. طول بزرگ ترین ماهی در گونه ماهی دندان نیش معمولی به حدبیشتر 16 سانتی متر (6 اینچ) می رسد و طول بزرگ ترین ماهی درگونه ماهی دندان نیش تیغ دار در حدود نصف این مقدار هست. نام این آبزی از دندان نیش بزرگ و تیزی که در دهان آن دیده می گردد، گرفته شده است. روی سطح آن حفره های مخاطی آبکش مانندی قرار دارند که به وسیله لبه های دندانه دار معین شده اند و پوست نازکی نیز سطح آن را پوشانیده است.

بعلاوه چشمان این ماهی نسبتاً ریز هستند و در سمت فوقانی سر جانور قرار دارند. بدن این ماهی قهوه ای تیره و سیاه است که در پهلوها بسیار فشرده بوده و از جلو گود و هر چه به سمت دم ماهی پیش می رویم باریک تر می گردد. باله های این ماهی کوچک، ساده و بی مهره هستند، پولک ها در پوست ماهی قرار دارند که به شکل بشقابک های نازک به چشم می خورند. آن ها در اقیانوس های گرمسیر و معتدل از جمله آب های نزدیک به سواحل استرالیا دیده می شوند و ماهی های دندان نیش دارای لیسه های پلانکتونی و بی حفاظ هستند.

غول ماهی های ترسناک در کجا یافت می شوند؟/ عکس

در ماهی های بالغ دو دندان نیش فک تحتانی جانور آنقدر دراز هستند که برای جایگیری مناسب دندان ها در زمانی که دهان ماهی بسته است، دو حفره در دو طرف مغز جانور در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند. ماهی های جوان این گروه از لحاظ ظاهری کاملاً متفاوت هستند؛ ماهی های جوان برخلاف ماهی های بالغ دارای مهره های کشیده بر روی سر هستند، چشمان درشت تری دارند، یک کیسه هوا در بدن این نوع ماهی فعال است، دندان های این ماهی ها بسیار کوچک تر هستند و قابلیت فشردگی دارند و رنگ آن ها خاکستری روشن است.

زمان و تکرر تخم ریزی در آنها معین نیست، اما بر طبق گزارشات برخی فعالیت های تخم ریزی در ماه های جون تا آگوست مشاهده شده است. وقتی که طول بدن ماهی های جوان نیش دندان معمولی به 8 سانتی متر (3 اینچ) می رسد، آنها کم کم شبیه ماهی های بالغ می شوند و به طرف اعماق آب می روند. شروع بلوغ ماهی های نیش دندان معین نبوده، ولی معمولاً بلوغ این ماهی ها زمانی است که طول آنها به 13 سانتی متر (5 اینچ) می رسد. این ماهی ها همچون بیشتر ماهی هایی که در اعماق دریاها زندگی می نمایند و به کندی رشد می نمایند، می مانند.

منبع: فرارو
انتشار: 16 اسفند 1401 بروزرسانی: 16 اسفند 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1635

به "غول ماهی های ترسناک در کجا یافت می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول ماهی های ترسناک در کجا یافت می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید