مریم میرزاخانی در بین 7 زن تاثیرگذار دنیا

به گزارش زنگ قلاب بافی، به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان ملل متحد، قرن ها است که زنان به حوزه علم یاری های شایانی نموده اند. آنها داروهایی نجات بخش کشف نموده اند، دستگاه هایی ساختند که دنیا را دگرگون نموده و تحقیقاتی عظیم انجام داده اند اما در بسیاری از موارد پیشرفت های قابل توجه آنان نادیده گرفته شده است.

مریم میرزاخانی در بین 7 زن تاثیرگذار دنیا

این درحالی است که از دیرباز حوزه STEM (علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) با مشکل تبعیض جنسیتی دست و پنجه نرم می نماید. دسترسی نامتوازن به تحصیلات، فناوری ها و موقعیت های رهبری سبب شده بسیاری از زنان مستعد از پیشرفت در حوزه علم باز بمانند.

با وجود این موانع، بسیاری از زنان و دختران مستعد مرزهای دانش علمی را جابه جا کردند و به دنبال راه چاره هایی برای چالش های دنیای روزمره بوده اند. کوشش های آنان سبب شد نگرش انسان ها به دنیا تغییر کند.

به همین دلیل نهاد زنان سازمان ملل متحد هفت دانشمند زن را انتخاب نموده که در دنیای امروز تاثیرگذار بوده اند.

یکی از این زنان مریم میرزاخانی است. این محقق ایرانی که در سال 2017 به دلیل سرطان درگذشت، تنها زنی است که برنده جایزه فیلدز یا نوبل ریاضیات شده است. هرچند میرزاخانی درگذشته اما یاری های شایان او به حوزه ریاضیات ماندگار است و فعالیت های او راه را برای بسیاری از زنان ریاضیدان در آینده هموار نموده است.

تو یویو شیمیدان که درباره درمان مالاریا تحقیق نموده است، کیارا نیرگین برنده جایزه گوگل ساینس در 2016 برای ساخت یک پلیمر جاذب، کاترین جانسون ریاضیدان که محاسبات او در اکتشافات فضایی آمریکا اهمیت زیادی داشت، ماری کوری کاشف اورانیوم، مارسیا باربوسا فیزیکدان برزیلی که درباره ساختار پیچیده مولکول آب تحقیقاتی انجام داده، سگنت کلمو یک پاتولوژیست گیاهی مولکولی است که تحقیقات او به کشاورزان کوچک یاری می نماید تا محصولات بیشتری پرورش دهند، سایر دانشمندان تاثیرگذار فهرست نهاد زنان سازمان ملل هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 167

به "مریم میرزاخانی در بین 7 زن تاثیرگذار دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مریم میرزاخانی در بین 7 زن تاثیرگذار دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید