نظام های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری گسترش یافت

به گزارش زنگ قلاب بافی، یکی از برگزیدگان جشنواره بین المللی خوارزمی در راستای گسترش نظام های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری پژوهشی انجام داده و بر اساس آن پیروز به کسب رتبه سوم پژوهش های بنیادی در گروه تخصصی برق و کامپیوتر این جشنواره شده است.

نظام های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری گسترش یافت

دکتر قاسم جابری پور مجری طرح گسترش نظام های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری گفت: سالهاست که حساب کامپیوتری به تدوین الگوریتم های کارایی عمل های حسابی و طراحی و پیاده سازی رقمی آنها می پردازد.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه برای افزایش کارایی مدارهای مربوط، نظام های عددی نامتعارف (غیر دودویی و دهدهی متداول) مانند مانده ای، افزونه ای و لگاریتمیتعریف شده و مدارهای خاص عمل های حسابی و تبدیل اعداد از نظام های متعارف به آن نظام ها و برعکس، طراحی و پیاده سازی شده اند.

وی با بیان اینکه برای کاهش مصرف توان در کامپیوتر احتیاج به راهکارهایی است که یکی از این راهکار های آن انجام عملیات در نظام های عددی نامتعارف است گفت: به همین دلیل مطالعات خود در زمینه گسترش نظام های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری را انجام دادیم.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: این مطالعات در راستای افزایش سرعت اجرای عملیات محاسبه (4 عمل اصلی جمع، ضرب، منها و تقسیم) در کامپیوترها و دستگاه های دیجیتال اجرایی شده است ضمن آنکه موجب کاهش میزان گرمای فراوری شده در حین انجام محاسبات در کامپیوترها خواهد شد.

جابری پور با بیان اینکه نظام عددی متعارف، حساب دهدهی است که در نظام کامپیوتری به صورت دو دویی و باینری محسوب می گردد، خاطر نشان کرد: نظام عددی دهدهی دارای 10 مقدار صفر تا 9 است ولی در نظام عددی افزونه ای یک تا دو رقم 10 و 11 به آن اضافه می گردد. کار کردن با این ارقام موجب می گردد که سرعت انجام عملیات بالا رود و مصرف توان نیز کاهش یابد.

وی ادامه داد: با توجه به احتیاج مبرم صنایع بیمه، بانکداری و هرگونه محاسبات پولی به حساب دهدهی، سریع ترین و کارآمدترین مدارهای چهار عمل اصلی و جذر در این طرح به ثمر رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه نتایج این طرح به حوزه فناوری نانو نیز بسط داده شده است، گفت: نتایج این مطالعات در جهت بهبود کاربرد نظام های عددی در نظام های مدارهای دیجیتال است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 فروردین 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 189

به "نظام های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری گسترش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظام های عددی نامتعارف در حساب کامپیوتری گسترش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید