هشدار نسبت به شیوع کرونای برزیلی: این یک بمب اتم است

به گزارش زنگ قلاب بافی، برزیل بستر مناسبی برای شیوع گونه های خطرناک بود. این کشور به تازگی موج های اولیه وحشتناک شیوع ویروس را پشت سر گذاشته بود. تست آنتی بادی نشان می داد که 76 درصد از ساکنان مانائوس، شهری که بیشترین ضربه را از کرونا خورده بود، در ماه اکتبر و بعد از نخستین موج همه گیری آلوده بودند. این باید در سه چهارم ساکنان این شهر ایمنی طبیعی ایجاد می کرد، اما نکرد.

هشدار نسبت به شیوع کرونای برزیلی: این یک بمب اتم است

با تور برزیل از کشور زیبای فوتبالیست ها دیدن کنید و شهرهای زیبای ریو و برازیلیا را ببینید.

دانشمندان هشدار می دهند که شیوع غیرقابل کنترل ویروس کرونا در برزیل می تواند جنگ دنیای علیه همه گیری را با خطر روبرو کند. گونه PI که نسبت به گونه های قبلی قدرت آلودگی نمایندگی و مقاومت بیشتری در مقابل واکسن دارد، تقریباً در بیشتر ایالت های این کشور مسلط شده و به نظر نمی رسد که سرعت آن در حال کم شدن باشد.

خبرنگاران به نقل از دیلی میل نوشت، دکتر روبرتو کرانکِل، ریاضی دانِ زیستی که با رصدخانه کووید 19 برزیل همکاری می نماید، به روزنامه واشنگتن پست گفته است: این اطلاعات بمب اتم است. سطوحی [گونه های ویروس]که شناسایی شده من را شگفت زده نموده است. رسانه معنی آن را نگرفته است. همه گونه ها قابل انتقال هستند... و این یعنی همه گیری شتاب گرفته است. [یعنی]یک فاجعه!

هم اکنون 15 مورد آلوده به این گونه در 9 ایالت آمریکا شناسایی شده است. خوشبختانه افزایش میزان واکسیناسیون و کاهش روزانه مبتلایان در آمریکا به ریشه کنی شیوع یاری نموده است. اما اوضاع در برزیل این گونه نیست. تخت های آی سی یو در این کشور به تکمیل ظرفیت نزدیک می گردد و هرج ومرج در عرضه واکسن مانع از پیشرفت فرایند واکسیناسیون شده است.

دکتر دنیس گارت، معاون اپیدمیولوژیِ کاربردی در موسسه سابین در واشنگتن به دیلی میل گفته است: اگر همه کشور ها نتوانند شیوع را کنترل نمایند، هیچ کشوری ایمن نخواهد بود. او گفته است: در کشور هایی مانند برزیل که محدودیتی وجود ندارد و ویروس آزاد است، زمینه برای پرورش گونه های جدید فراهم است.

همه ویروس ها در همه زمان ها جهش پیدا می نمایند. درست مانند سرطان، هر چه آن ها گسترش بیشتری پیدا نمایند و کپی های بیشتری از خودشان بسازند، بیشتر جهش پیدا می نمایند و این جهش ها رفته رفته اهمیت بیشتری پیدا می نمایند.

سارس- کووی-2، ویروسی که عامل بیماریِ کووید 19 است، در ابتدا با سرعت پایین جهش پیدا می کرد. اما گونه های متفاوتی که در اواخر سال 2020 در سراسر دنیا آغاز به سبز شدن کردند، فرصت های بزرگی برای جهش های ویروسی فراهم کردند.

برزیل بستر مناسبی برای شیوع گونه های خطرناک بود. این کشور به تازگی موج های اولیه وحشتناک شیوع ویروس را پشت سر گذاشته بود. تست آنتی بادی نشان می داد که 76 درصد از ساکنان مانائوس، شهری که بیشترین ضربه را از کرونا خورده بود، در ماه اکتبر و بعد از نخستین موج همه گیری آلوده بودند. این باید در سه چهارم ساکنان این شهر ایمنی طبیعی ایجاد می کرد، اما نکرد.

دومین موج همه گیری در ماه ژانویه ساکنان مانائوس را شگفت زده کرد. با مرگ روزانه 100 نفر در یک شهر 2 میلیونی آمار مرگ دوباره به اوج رسید. گونه PI در ماه دسامبر در شهر شناسایی شد و کسانی که یکبار به ویروس مبتلا شده بودند، بار دیگر به آن آلوده شدند.

مطالعات آزمایشگاهی و داده های واقعی از سراسر دنیا نشان می دهد که جهش ها در مکانی با عنوان E484K به این گونه یاری می نماید تا به آنتی بادی ای که در اثر گونه های قدیمی تر یا تزریق واکسن در بدن ایجاد شده حمله کند و از خودش علیه آن ها محافظت کند.

فشار ایمنی مسبب چنین جهش هایی است. وقتی ویروس ها با ایمنی ای روبرو می شوند که به آن ها اجازه نمی دهد با رباییدنِ ماشین های سلول خودشان را تکثیر نمایند، تنها آن گونه هایی باقی می مانند که جهش هایشان به آن ها اجازه می دهد در مقابل واکسن مقاومت نمایند و سپس خودشان را تکثیر می نمایند.

دکتر گارت می گوید: این گونه جدید دارد از ایمنی می گریزد و اکنون تبار غالب در برزیل است. او می گوید: نباید اشتباه کنیم. این گونه در مقایسه با گونه های قبلی قدرت انتقال پذیری بیشتری دارد و بیشتر از آنچه آزمایش ها نشان می دهد گسترده شده است.

دکتر گارت می گوید: خبر خوب این است که گرچه ایمنی طبیعی چندان در مقابل گونه جدید مقاوم نیست، اما واکسن، خلاف هشدار های قبلی، می تواند از بدن محافظت کند.

بنابراین به واکسیناسیون سریع احتیاج است. او می گوید: هشدار گونه جدید جدی است واکسیناسیون باید به صورت سراسری در همه دنیا رخ دهد تا ایمنی در برابر گونه های جدید ایجاد گردد.

منبع: The Daily Mail

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 9 فروردین 1400 بروزرسانی: 9 فروردین 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 940

به "هشدار نسبت به شیوع کرونای برزیلی: این یک بمب اتم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار نسبت به شیوع کرونای برزیلی: این یک بمب اتم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید