هیچ گونه خدشه ای به محوطه جوبجی وارد نشده است

به گزارش زنگ قلاب بافی، به دنبال انتشار گزارش جوبجی این بار با لودرهای میراث فرهنگی زخمی شد! معاون میراث فرهنگی استان خوزستان با هدف شفاف سازی افکار عمومی توضیحاتی ارائه کرد.

هیچ گونه خدشه ای به محوطه جوبجی وارد نشده است

به گزارش زنگ قلاب بافی به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان، احمد رضا حسینی بروجنی در این باره گفت: با هدف جلوگیری از تعرض به محوطه تاریخی پس از انجام کاوش های باستان شناسی و نجات بخشی قسمت هایی از محوطه و انتقال یافته های باستان شناسی به مخازن امن و موزه ها، عرصه و حریم محوطه تاریخی مذکور که حدود یک دهه بلاتکلیف مانده بود در دی ماه سال گذشته، پس از پیگیری های مستمر این اداره کل در جلسه شورای حرائم وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مصوب و مراحل ابلاغ آن در دستور وزارتخانه قرار گرفته است.

او گفت: در سال های گذشته سنگ شکن با مالکیت حقیقی در عرصه محوطه احداث شده است، که طبق ضوابط مصوب عرصه، پس از خاتمه مدت مجوز صنعت معدن، مجوز مذکورغیر قابل تمدید بوده و می بایست بر اساس برنامه زمان بندی و حفاظت پیشگیرانه ، آزاد سازی شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان اضافه کرد: پس از اعلام خبر و تماس تلفنی با مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان، مشخص شد شرکت سنگ شکن مذکور در سال های قبل اقدام به دپو شن و ماسه شکسته و سنگ در عرصه تاریخی کرده و دپو این مصالح مانع پایش دقیق نیروهای یگان حفاظت به ویژه در ساعات تاریکی شده بود، بنابراین مسئول اداره میراث فرهنگی رامهرمز، کارگاه شن و ماسه مذکور را مکلف به پاکسازی محوطه از دپو مصالح کرد، لذا با توجه به اینکه سنگ شکن واقع در عرصه تاریخی دارای ماشین آلاتی از قبیل لودر است، این عملیات با ماشین آلات شرکت مذکور با نظارت یگان حفاظت و مسئول اداره شهرستان به انجام رسید.

حسینی بروجنی با بیان این که طبق گزارش مسئول اداره حجم دپوی مصالح بسیار زیاد و تنها بوسیله لودر امکان جابجایی مصالح بوده است، ادامه داد: با حضور میدانی مسئول اداره رامهرمز و رعایت حدود قانونی، هیچ گونه خدشه ایی به عرصه وارد نشد و با این اقدام محوطه تاریخی از مصالح دپو شده پاک سازی شد. همچنین مسئول اداره میراث فرهنگی شهرستان رامهرمز هرگونه تسطیح، خاک برداری و گود برداری را در این محوطه تاریخی تکذیب کرده است.

او در خاتمه گفت: هرگونه اقدام و عملیات اجرایی در محدوده مذکور قبل از اخذ مجوز، غیر قانونی بوده و از سوی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان پیگیری خواهد شد و امید است با ابلاغ نقشه مصوب عرصه و حریم این محوطه و سایر محوطه های استان که حرائم آن در شورای حرائم وزارتخانه مصوب شده، نسبت به حفاظت قانونی و مراقبت های بیش از پیش اقدام شود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 21 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 290

به "هیچ گونه خدشه ای به محوطه جوبجی وارد نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیچ گونه خدشه ای به محوطه جوبجی وارد نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید