پوشش هایی نانویی عملکرد لنز دوربین ها را بالا برد

به گزارش زنگ قلاب بافی، لنز دوربین های چشمی از فناوری های پیشرفته ای بهره می برند و لازم است تا برای دقت و کیفیت بالا میزان مشخصی از نور را بازتاب دهند.

پوشش هایی نانویی عملکرد لنز دوربین ها را بالا برد

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ با توجه به این که در دوربین های شکاری برای افزایش کیفیت و بازده، نیاز به افزایش میزان نور عبوری و کاهش بازتاب نور از سطح لنز نیاز است، روش های مختلفی مانند استفاده از مواد شفاف با قابلیت عبور کامل نور یا اعمال پوشش های ضد بازتاب در ساخت تجهیزات اپتیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

آزمایش بررسی ویژگی میزان بازتابش نور، یکی از روش هایی است که نشان می دهد لنز ها تا چه اندازه در بازتاب نور کارآمد هستند، چراکه تصویر بهتری را ارائه می دهند. حال این ویژگی مهم، با توانمندی یک شرکت داخلی به لنز ها افزوده شده و نیاز کشور به این فناوری را تامین کرده است.

شرکت نوآوران مدبر صنعت با کمک پوشش نابازتابنده نانویی توانسته است کارایی و کیفیت دوربین هایی را که دارای دو چشمی هستند، بهبود ببخشد. آزمایش های شناخت ویژگی های بازتابش نور مرئی روی این دوربین ها نشان داد که عملکرد لنز ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به طوری که پس از پوشش دهی با ضخامت کمتر از 100 نانومتر در سطح لنز مورد استفاده در دوربین های شکاری، میزان عبور نور مرئی از حدود 90 تا 92 درصد به میزان 98 درصد افزایش یافت.

کاهش بازتابش با محصول ایران ساخت

پیش از این بسکمک از لنز های دارای پوشش با قابلیت بازتاب نور از خارج تامین می شد، اما با تولید این نوع لنز ها در داخل کشور، بخشی از نیاز صنعت برآورده می شود. حجم بالایی از صنعت اپتیک به انواع لنز های محافظ چشمی، شیشه اتومبیل، آینه ها، شیشه عینک، انواع نمایشگرها، سلول های خورشیدی، ماسک های محافظ شفاف و دوربین های شکاری اختصاص دارد.

با استفاده از مواد متفاوت و بهینه سازی دقیق می توان لایه هایی با قدرت بازتابش بالا یا لایه های کاملاً ضدبازتابش به همراه مقادیر متفاوت انتقال و جذب نور در یک طول موج خاص یا یک محدوده پهن از طول موج تولید کرد.

در حال حاضر این شرکت فناور، بر روی دیگر محصولات و فرآورده های نانویی که در حوزه اپتیک نیز کارآمدی دارند، فعالیت می کند و در راستای توسعه محصولات ایران ساخت، ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بستری را برای رونق کسب وکار های دانش بنیان، خلاق و فناور در حوزه نانو ایجاد کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1063

به "پوشش هایی نانویی عملکرد لنز دوربین ها را بالا برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوشش هایی نانویی عملکرد لنز دوربین ها را بالا برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید