کاهش دما به زیر صفر در 13 استان

به گزارش زنگ قلاب بافی، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از نفوذ توده هوای نسبتا سرد، کاهش نسبی دما تا 6 درجه سلسیوس و افت دمای کمینه تا زیر صفر درجه و خسارت به محصولات کشاورزی اطلاع داد.

کاهش دما به زیر صفر در 13 استان

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از نفوذ توده هوای نسبتا سرد و کاهش نسبی دما، میانگین 4 تا 6 درجه سلسیوس از اوایل وقت یکشنبه تا دوشنبه (28 تا29 فروردین) اطلاع داد.

این شرایط جوی روز یکشنبه در آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، کردستان، همدان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، شمال استان های قزوین، البرز، تهران و روز دوشنبه در سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال تهران مورد انتطار است.

در این شرایط افت دمای کمینه تا زیر صفر درجه، خسارت به صنعت کشاورزی دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی برای پیشگیری از آسیب های احتمالی تامین سوخت و سرویس و راه اندازی وسایل حرارتی و کنترل دما و رطوبت و تهویه در گلخانه ها، مصرف کود های پتاسه و ترکیبات بُر و روی و کود های اسید آمینه به صورت غیرمستقیم در بالای تاج درختان، جهت مقاوم سازی درختان به سرما، حفاظت از مرغداری ها و دامداری ها با توجه به کاهش دما را توصیه می نماید.

بنابر توصیه های سازمان هواشناسی محافظت از تاسیسات و مراقبت از سیستم های آبیاری تحت فشار با توجه به پایین بودن دمای سطح زمین به ویژه در منطقه ها مرتفع و کوهستانی، تداوم افزایش رطوبت در مزارع و باغات با هدف تعدیل دمای محیط به وسیله انجام آبیاری خارج از نوبت در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه این هشدار، سازمان هواشناسی خودداری از کوددهی استخر های پرورش ماهیان، روشن کردن آتش و ایجاد مه دود در باغات در ساعات نزدیک صبح و بامداد، عدم مبارزه شیمیایی در منطقه های که احتمالا دما به زیر صفر می رسد را توصیه می نماید.

هشدار زردرنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفر ها و انجام کار های روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می گردد تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدار ها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع: فرارو
انتشار: 15 خرداد 1401 بروزرسانی: 15 خرداد 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1473

به "کاهش دما به زیر صفر در 13 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش دما به زیر صفر در 13 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید