13 خاصیت آویشن که از نظر علمی ثابت شده است (و مضرات مهم آن)

به گزارش زنگ قلاب بافی، آویشن گیاهی است که به خانواده نعناع تعلق دارد. مردم مصر و یونان باستان از آویشن استفاده می کردند. این گیاه کاربردهای آشپزی و درمانی متنوعی دارد. می توانید با اضافه کردن آویشن به رژیم غذایی خود از فواید فوق العاده آن بهره مند شوید. در مقاله ای که امروز در خبرنگاران مگ برایتان تهیه نموده ایم، قصد داریم شما را با خواص، ارزش غذایی و عوارض جانبی آویشن آشنا کنیم. علاوه بر این در خاتمه مقاله طرز درست کردن دو خوردنی لذیذ با این گیاه را آموزش می دهیم. تا خاتمه مقاله در کنار ما باشید.

13 خاصیت آویشن که از نظر علمی ثابت شده است (و مضرات مهم آن)

ارزش غذایی آویشن

تقریبا 31 گرم آویشن حاوی 28 کالری، 0.5 گرم چربی، 3.9 گرم فیبر و 1.9 گرم پروتئین است. این گیاه بعلاوه 6.8 گرم کربوهیدرات دارد. سایر مواد مغذی مهم موجود در آویشن در جدول زیر آورده شده اند.

ویتامین C45 میلی گرم75 درصد از احتیاج روزانه بدن
ویتامین A1330 واحد بین المللی27 درصد از احتیاج روزانه بدن
منگنز5 میلی گرم24 درصد از احتیاج روزانه بدن
کلسیم113 میلی گرم11 درصد از احتیاج روزانه بدن
منیزیم45 میلی گرم11 درصد از احتیاج روزانه بدن
پتاسیم171 میلی گرم5 درصد از احتیاج روزانه بدن

خواص آویشن

آویشن می تواند با فواید متنوع خود برای سلامتی بدن، پوست و مو شما را متعجب کند. در ادامه خواص آویشن را در اختیارتان قرار داده ایم.

1. سلامت قلب را بهبود می بخشد

مطالعات مختلف این موضوع را تأیید نموده اند که آویشن برای قلب مفید است. در یک مطالعه نشان داده شد عصاره آویشن ضربان قلب را در موش های مبتلا به فشار خون بالا به طرز قابل توجهی کاهش داد. می توانیم انتظار داشته باشیم که این موضوع درباره انسان ها هم صدق کند. علاوه بر این نشان داده شده که آویشن سطح کلسترول خون را کاهش می دهد. یکی از کارهای بسیار خوبی که می توانید انجام دهید این است که به جای نمک از آویشن بهره ببرید. این موضوع می تواند به محافظت از شما در برابر اثرات مضر نمک یاری کند. یک مطالعه دیگر به این نتیجه رسید که آویشن ممکن است به درمان آترواسکلروز یاری کند که یک نوع بیماری قلبی محسوب می گردد.

2. به درمان سرطان یاری می نماید

یاری به درمان سرطان یکی دیگر از خواص آویشن محسوب می گردد. یک مطالعه پرتغالی به این نتیجه رسید که آویشن ممکن است به پیشگیری از سرطان، به ویژه سرطان روده بزرگ (کولون) یاری کند. علت این خاصیت آویشن وجود برخی ترکیبات مفید در آن است که از جمله آن ها می توانیم لوتئین و اسید اورسولیک را نام ببریم.

آویشن بعلاوه اثرات مثبتی روی سرطان سینه می گذارد. نشان داده شده که این گیاه به وسیله افزایش مرگ سلول های سرطانی به درمان سرطان سینه یاری می نماید. یکی دیگر از ترکیبات مهم موجود در روغن اسانسی آویشن کارواکرول نام دارد که در پیشگیری از سرطان مفید است. یک مطالعه به این نتیجه رسید که کارواکرول می تواند از تکثیر سلول های سرطانی پیشگیری کند. نشان داده شده که این ترکیب روی انواع سرطان ها، به ویژه سرطان روده اثرات درمانی دارد.

3. التهاب را درمان می نماید

مطالعات به این نتیجه رسیده اند که روغن آویشن می تواند مانع از یک نوع آنزیم التهابی به نام COX-2 گردد که منجر به بیماری های التهابی مختلف می گردد. کارواکرول که یک ماده شیمیایی در روغن آویشن است، نقش مهمی در این زمینه دارد. یک مطالعه دیگر نشان داد که تیمول و کارواکرول هر دو می توانند با التهاب مبارزه نمایند. از روغن آویشن برای تسکین علائم دردناک آرتریت و نقرس استفاده می گردد.

4 . دستگاه گوارش را تقویت می نماید

تقویت دستگاه گوارش یکی دیگر از خواص آویشن به شمار می رود. آویشن سرشار از ویتامین C است و به همین علت در تقویت سیستم ایمنی بدن نقش دارد. علاوه بر این آویشن منبع خوبی از ویتامین A به شمار می رود که آن هم در تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا اثرگذار است. این گیاه بعلاوه به شکل گیری گلبول های سفید یاری می نماید که این موضوع می تواند در قوی کردن سیستم ایمنی بدن اثرگذار باشد. اثرات ضدالتهابی آویشن هم می تواند در این زمینه مفید باشد. آویشن مزه و عطر ملایمی دارد و به همین علت برای درمان سرماخوردگی و احتقان مفید است. آویشن می تواند به فرآیند بهبود زخم سرعت ببخشد. مصرف موضعی آویشن می تواند به بهبود زخم یاری کند.

5. به درمان دیس پراکسی یاری می نماید

به اختلال دیس پراکسی اختلال کنش پریشی هم گفته می گردد . این اختلال عصبی روی مهارت های حرکتی اثر می گذارد. نشان داده شده که آویشن علائم این بیماری را به ویژه در بچه ها بهبود می بخشد. روغن آویشن در درمان بیماری های عصبی مانند دیس پراکسی مفید است. سایر مطالعات هم نتایج مثبتی را در این زمینه نشان داده اند.

6. سلامت دستگاه گوارش را افزایش می دهد

آویشن به خواص خود در پیشگیری از افزایش گازهای مضر در معده و در نتیجه افزایش سلامت دستگاه گوارش شناخته می گردد.علت این خاصیت آویشن داشتن چربی های فرار است که گاز معده را کاهش می دهند. آویشن بعلاوه به عنوان یک ترکیب ضدانقباض عمل نموده و به تسکین اسپاسم روده یاری می نماید.

7 . مسائل تنفسی را درمان می نماید

در بالا به این موضوع اشاره کردیم که آویشن سیستم ایمنی بدن را تقویت می نماید. این مسأله به درمان بیشتر بیماری های تنفسی یاری می نماید. از آویشن برای درمان مسائل تنفسی از جمله برونشیت و سرفه استفاده می گردد. خواص آویشن در درمان ناراحتی های تنفسی تأیید شده است. یک مطالعه به این نتیجه رسید که استفاده از آویشن سرماخوردگی و سایر علائم برونشیت مزمن را تسکین می دهد. دفعه بعد که دچار گلودرد یا سرفه شدید، دمنوش آویشن مصرف کنید.

8. مسائل قاعدگی را تسکین می دهد

تسکین مسائل قاعدگی را هم می توانیم در فهرست خواص آویشن قرار دهیم. یک مطالعه به این نتیجه رسید که آویشن ممکن است به کاهش دل درد قاعدگی یاری کند.

9. سلامت بینایی را بهبود می بخشد

آویشن غنی از ویتامین A است. این نوع ویتامین به طور ویژه برای بینایی مفید است. کمبود ویتامین A می تواند منجر به شب کوری گردد. آویشن ممکن است از سایر مسائل مربوط به چشم ها از جمله بیماری تباهی لکه زرد پیشگیری کند. مطالعات مختلف نشان داده اند که آویشن ممکن است در تقویت بینایی نقش داشته باشد.

10. سلامت دهان و دندان را بهبود می بخشد

مطالعات به این نتیجه رسیده اند که روغن آویشن می تواند به تسکین عفونت های دهان و دندان یاری کند. نشان داده شده که این روغن با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک ها مبارزه می نماید. بعلاوه می توانید از آویشن به عنوان شوینده دهان بهره ببرید و با این کار به حفظ سلامت دهان و دندان خود یاری کنید.

برای این کار یک قطره روغن آویشن را در یک فنجان آب گرم بریزید و آن را خوب هم بزنید. مخلوط را چند دقیقه غرغره کنید. سپس آن را از دهانتان خارج کنید. در یک مطالعه دیگر نشان داده شد که روغن آویشن می تواند در برابر عوامل بیماری زای دهان و دندان به عنوان یک ترکیب ضدعفونی نماینده اثربخش عمل کند.

سایر مسائل مربوط به دهان و دندان از جمله پلاک، پوسیدگی دندان، بوی بد دهان و التهاب لثه را هم می توانید با آویشن از بین ببرید. علت خاصیت ذکر شده آویشن داشتن خواص ضدباکتریایی و ضدعفونی نماینده است. تیمول که یکی دیگر از ترکیبات موجود در آویشن به شمار می رود، از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت می نماید.

11. ممکن است به تسکین سردرد یاری کند

کارواکرول موجود در آویشن در تسکین سردرد اثرگذار است. این ترکیب مانند یک داروی ضدالتهابی مانع از نوعی آنزیم التهابی به نام COX2 می گردد. برای درمان سردرد چند قطره از روغن اسانسی آویشن را روی شقیقه و پیشانی خود ماساژ دهید. به آرامی پوست نواحی ذکر شده را بمالید و برای مدتی تکان نخورید تا سردردتان برطرف گردد. روغن آویشن می تواند استرس را کاهش دهد. آنتی اکسیدان های موجود در این روغن از سلول های شما در برابر استرس و سموم محافظت می نمایند. استنشاق روغن آویشن ممکن است به بهبود خلق وخو یاری کند.

12. سلامت پوست را بهبود می بخشد

افزایش سلامت پوست یکی از خواص آویشن برای پوست به شمار می رود. روغن آویشن خواص ضدقارچی و ضدباکتریایی دارد و به همین علت از پوست در برابر عفونت های پوستی محافظت می نماید. این روغن یک ترکیب خانگی برای درمان آکنه محسوب می گردد. علاوه بر این روغن آویشن زخم ها، جراحات و بریدگی ها را بهبود می بخشد. این روغن حتی به تسکین سوختگی هم یاری نموده و به عنوان داروی خانگی راش (بثورات پوستی) عمل می نماید.

روغن آویشن ممکن است علائم اگزما را هم کاهش دهد. اگزما یک عارضه پوستی است که منجر به خشکی و خارش پوست می گردد. اگزما معمولا در اثر استرس و هضم ضعیف رخ می دهد. از آنجایی که آویشن در کاهش استرس و بهبود هضم نقش دارد، می تواند به درمان اگزما یاری کند. آویشن حاوی مقدار زیادی از آنتی اکسیدان ها است و به همین علت سرعت فرآیند پیری را کاهش می دهد و پوستتان را سالم و درخشان می نماید.

می توانید برای درمان آکنه از آویشن و فندق افسونگر بهره ببرید. دو ترکیب ذکر شده را به مدت 20 دقیقه در یک ظرف حاوی آب داغ قرار دهید. سپس با استفاده از پنبه مخلوط را روی نواحی از پوستتان بمالید که دچار جوش هستند. 20 دقیقه صبر کنید. سپس صورت خود را با آب گرم بشویید .

13. می تواند برای موها مفید باشد

آویشن زمانی که با گیاهان دیگر ترکیب گردد، ممکن است به رشد مو یاری کند. می توانید روغن اسطوخودوس (لاوندر) را با روعن آویشن مخلوط کنید و ترکیب به دست آمده را روی موهای خود بمالید. برخی از مطالعات به این نتیجه رسیده اند که ترکیب ذکر شده طی 7 ماه رشد موها را افزایش می دهد. بعلاوه می توانید برای درمان شوره موهای خود را با دمنوش آویشن آبکشی کنید.

عوارض جانبی آویشن

این احتمال وجود دارد که بعد از مصرف آویشن برخی عوارض جانبی را تجربه کنید که در ادامه آن ها را نام برده ایم.

1 . اثرات نامعلوم روی زنان باردار و شیرده

مصرف آویشن به مقدار متعادل مسئله ای برای زنان باردار و شیرده ایجاد نمی نماید. مسئله ای که وجود دارد این است که نمی دانیم اگر در مصرف آویشن زیاده روی گردد چه اتفاقاتی میفتد. بنابراین بهتر است مقدار کمی از آویشن را مصرف کنید .

2. مضر برای بچه ها

تعیین نیست که مصرف موضعی روغن آویشن برای بچه ها بی خطر است یا مصرف خوراکی آن. بنابراین بهتر است به بچه ها آویشن ندهید .

3 . مسائل خونریزی

آویشن مانند سایر گیاهانی که به رنگ سبز تیره هستند، حاوی ویتامین K است . ویتامین ذکر شده می تواند سرعت لخته شدن خون را کاهش دهد. این موضوع ممکن است در صورت زیاده روی در مصرف آویشن منجر به افزایش خطر خونریزی گردد. به همین علت است که باید دو هفته قبل از عمل جراحی از مصرف آویشن خودداری کنید.

4. عمل کردن به عنوان استروژن

آویشن ممکن است به عنوان استروژن در بدن عمل کند. اگر دچار مسئله ای مانند سرطان سینه و سرطان رحم و تخمدان هستید که در اثر مواجهه با استروژن بدتر می گردد، نباید از آویشن بهره ببرید.

چند نکته

نکات زیر را درباره آویشن در نظر داشته باشید.

 • اضافه کردن آویشن به غذاهای مختلف بی خطر است.
 • آویشن ممکن است منجر به ناراحتی دستگاه گوارش گردد. بنابراین اگر دچار مسئله ای در این زمینه هستید، از مصرف آویشن خودداری کنید.
 • استفاده موضعی از روغن آویشن روی پوست بی خطر است.
 • می توانید از آویشن برای طعم دار کردن غذاهای مختلف بهره ببرید .
 • اگر بعد از استفاده از روغن آویشن پوستتان دچار تحریک شد، استفاده از آن را متوقف کنید.
 • آویشن اگر به مقدار متعادل مصرف گردد، خطری برای زنان باردار و شیرده در پی نخواهد داشت. با این وجود حتما قبل از مصرف آویشن با پزشک مشورت کنید تا اطمینان حاصل پیدا کنید در سلامتیتان مسئله ای ایجاد نمی گردد.
 • نباید بیشتر از مقدار توصیه شده آویشن مصرف کنید.
 • افرادی که به اوریگانو حساسیت دارند، ممکن است به آویشن هم آلرژی داشته باشند.
 • دو هفته قبل از عمل جراحی از مصرف آویشن خودداری کنید .

طرز تهیه چند خوردنی با آویشن

در بالا به خواص آویشن اشاره کردیم. برای اینکه از خواص آویشن بهره مند شوید، می توانید از آن در تهیه غذاها و سالادهای مختلف بهره ببرید. در ادامه طرز درست کردن چند خوردنی لذیذ و مقوی با آویشن را آموزش داده ایم.

1. سالاد مرغ و آویشن

مرغ منبع پروتئین است و به همین علت برای سلامتی بدن مفید است. این سالاد خوشمزه مزه فوق العاده ای دارد و می تواند به راحتی رضایت شما را جلب کند.

مواد لازم

 • سینه مرغ پخته شده: دو عدد
 • پوست لیموترش: نصف قاشق چای خوری
 • آب لیموترش: نصف فنجان (یا بیشتر)
 • پودر آویشن تازه: یک قاشق چای خوری
 • روغن زیتون: سه قاشق غذاخوری
 • پیاز قرمز کوچک: یک عدد
 • سیر له شده: یک حبه
 • زیتون سیاه بدون هسته: یک مشت
 • نمک و پودر فلفل سیاه: به مقدار لازم

طرز تهیه

1 .

برای درست کردن این سالاد خوشمزه اول از همه سینه های مرغ را ریش ریش کنید. پوست پیاز قرمز را هم بگیرید و آن را نازک خرد کنید.

2 .

یک کاسه بردارید و در آن مرغ های ریش شده، پوست و آب لیموترش تازه، آویشن، نمک و فلفل سیاه را با دستانتان با یکدیگر مخلوط کنید.

3.

روغن زیتون را کف ماهیتابه بریزید و اجازه دهید کمی داغ گردد. سپس مخلوط مرغ را به ماهیتابه اضافه کنید و آن را به مدت 10 دقیقه تفت دهید.

4.

سیر، پیاز و زیتون های سیاه را به ماهیتابه اضافه نموده و آن ها را خوب تفت دهید. سپس مواد را از روی ماهیتابه بردارید و آن ها را به یک کاسه منتقل کنید.

5 .

نمک و پودر فلفل سیاه را به سالاد اضافه کنید. مواد را بچشید و در صورت احتیاج نمک و فلفل بیشتری درون سالاد بریزید. سالاد لذیذ و دلچسب شما آماده خوردن است. نوش جان.

2. اسموتی با توت فرنگی و آویشن

این اسموتی می تواند با طعم متفاوت خود شما را شگفت زده کند. پیشنهاد می کنیم حتما اسموتی زیر را امتحان کنید.

مواد لازم

 • توت فرنگی یخ زده: یک فنجان
 • ماست: نصف فنجان
 • شیر: نصف فنجان
 • آویشن تازه: سه تا چهار برگ
 • پوست لیموترش: نصف قاشق چای خوری

طرز تهیه

1.

درست کردن این اسموتی مقوی خیلی راحت است. تنها کاری که باید برای تهیه این اسموتی بکنید این است که توت فرنگی ها، ماست، شیر، برگ های آویشن و پوست لیموترش را به مخلوط کن اضافه کنید و مواد را دو تا سه پالس بزنید.

2.

نوشیدنی به دست آمده را درون یک لیوان بریزید و از نوشیدن آن لذت ببرید.

کلام پایانی

در مقاله ای که امروز در خبرنگاران مگ برایتان تهیه کردیم، خواص و عوارض جانبی آویشن را با هم ببرسی کردیم و طرز درست کردن چند خوردنی با آن را آموزش دادیم. از جمله خواص آویشن می توانیم درمان مسائل تنفسی، بهبود سلامت دستگاه گوارش، تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان التهاب و یاری به مبارزه با سرطان را نام ببریم. حواستان باشد که در مصرف آویشن زیاده روی نکنید، وگرنه ممکن است دچار برخی عوارض جانبی شوید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: natures touch frozen foods, style craze

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 18 آذر 1400 بروزرسانی: 18 آذر 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1300

به "13 خاصیت آویشن که از نظر علمی ثابت شده است (و مضرات مهم آن)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 خاصیت آویشن که از نظر علمی ثابت شده است (و مضرات مهم آن)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید