99 درصد فیلترشکن ها برای سوءاستفاده طراحی می شوند

به گزارش زنگ قلاب بافی، معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان اینکه 99 درصد فیلترشکن ها برای سوءاستفاده طراحی می شوند، گفت: درصورتی که بلاکچین در قانون معین تکلیف نشود تهدیدهای زیادی برای ما خواهد داشت.

99 درصد فیلترشکن ها برای سوءاستفاده طراحی می شوند

جهت دریافت مشاوره خدمات طرح روی جلد کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران ، ابوالقاسم صادقی با بیان اینکه با ظهور فضای مجازی امنیت اطلاعات کاربران با مشکلاتی روبرو شده است، گفت: چندی پیش اطلاعات کاربران بعضی نهادها نشت پیدا کرد اما به کسی برنخورد. این در حالی است که اسفندماه سال گذشته گزارش هایی مبنی بر ایمن نبودن امنیت شبکه بعضی نهادها اعلام شد که برای برخورد با آن همراه کارشناسان حقوقی در قانون جرائم سایبری به سختی بندهایی برای مسئولیت نهادهای نگهدارنده اطلاعات شخصی کاربران پیدا کردیم. بنابراین برای ایمن کردن فضای مجازی باید قوانین این حوزه را اصلاح کنیم.

وی گفت: این را بگویم که در حال حاضر اغلب نهادها اهتمام مناسبی برای حفظ امنیت اطلاعات کاربران ندارند به طوری که بسیاری از حداقل های امنیتی نیز رعایت نمی گردد. باید توجه داشت که فضای سایبری فضای باز است که داده های کاربران از آن به کرات کپی می گردد.

صادقی اضافه کرد: موضوع نشت اطلاعات در همه جای جهان اتفاق می افتد به طوری که اطلاعات کاربران فیس بوک، یاهو و... نیز افشا شده است اما ما می توانیم از تجارب این شرکت ها استفاده کنیم تا با حمله های این چنینی روبرو نشویم.

وی بابیان اینکه کلیدی ترین چالش ما با صاحبان خدمات در این حوزه است، اظهار کرد: بعضی کسب وکارهای عظیم با گردش اقتصادی زیاد که پیش ازاین هم سابقه نشت اطلاعات داشته اند حتی یک کارشناس امنیت شبکه نیز ندارند وقتی این موضوع در سطح کلان بدون ذکر نام آن ها مطرح شد به ما اعتراض کردند؛ این در حالی است که اگر امنیت را بالا نبرند قانونی برای برخورد وجود ندارد.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات با تأکید بر لزوم هوشیاری کاربران و عدم ارائه اطلاعات غیرضروری، توضیح داد: من برای خرید به فروشگاهی مراجعه نموده بودم که پس از استفاده از کارت خوان، فروشنده از من تقاضای شماره تلفن کرد و بنده به این موضوع اعتراض کردم. زیرا لزومی به ارائه اطلاعات غیرضرور وجود ندارد، کاربران نیز باید نسبت به این موضوعات کوچک هوشیار باشند.

صادقی که در پنجاه و سومین نشست نقد و اندیشه وزارت ارتباطات با موضوع حفظ امنیت اطلاعات کاربران در فضای مجازی سخن می گفت، اضافه کرد: اگر مردم لینک های مورد استفاده خود را به مرکز ماهر ارائه نمایند ما آن ها را رصد می کنیم و در صورت مشاهده خلأ امنیتی به صورت عمومی اطلاع رسانی می کنیم. ما از نظر تئوری می توانیم عهده دار این مسئولیت باشیم اما نبود قوانین و سرمایه زیرساختی مانع شده است.

وی درباره نصب فیلترشکن ها گفت: 99 درصد ابزارهای فیلترشکن برای سوءاستفاده طراحی می شوند. چندی پیش نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی از وزیر ارتباطات راجع به فیلترشکن ها و دست های پشت پرده سؤال پرسیدند که باید بگوییم این ها ابعاد داخلی و خارج از کشور دارند.

صادقی با اشاره به نقش مهم اطلاع رسانی برای کاهش کلاهبرداری ها توضیح داد: تخلفات رانندگی با پخش کلیپ های مختلف در ساعت های پرمخاطب کاهش یافت؛ بنابراین می توان با ساخت این گونه برنامه ها برای مطلع سازی مردم از بروز سوءاستفاده ها و کلاهبرداری ها جلوگیری کرد.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات درباره شبکه ملی اطلاعات نیز شرح داد: هدف ما از شبکه ملی اطلاعات این است که اگر روزی دشمنان ما را در استفاده از خدمات فضای مجازی محدود کردند زمین گیر نشویم؛ در حال حاضر شرکت هایی مانند گوگل، اپل به دلیل تحریم ها محدودیت هایی ایجاد نموده اند که مشکل ساز شده است. اما رسانه های معاند از شبکه ملی اطلاعات به عنوان جنگ رسانه ای یاد می نمایند، بنابراین این وظیفه ما است که سوءتفاهم ها را در این زمینه برای مردم برطرف کنیم.

معاون امنیت سازمان فناوری اطلاعات با اشاره به اقداماتی که در حوزه افزایش امنیت شبکه انجام شده است اضافه کرد: در سال های اخیر کوشش های زیادی برای افزایش امنیت کاربران انجام شده که یکی از مهم ترین آن ها ایجاد رمز پویا بوده است که از 60 تا 70 درصد از کلاهبرداری ها جلوگیری شده است. همچنین برای جلوگیری از وقوع حملات، اپلیکیشن های آلوده در بازارهای اپ را نیز شناسایی نموده ایم.

وی بابیان اینکه در قانون گذاری بلاکچین مشخص تکلیف نشده است اعلام کرد: این فناوری مانند چاقوی دو لبه است درصورتی که در قانون مشخص تکلیف نگردد تهدیدهای زیادی برای ما دارد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 16 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 588

به "99 درصد فیلترشکن ها برای سوءاستفاده طراحی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "99 درصد فیلترشکن ها برای سوءاستفاده طراحی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید