ادامه مرگ ماهیان در ماهشهر؛ ماجرا چیست؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، تراژدی غمبار مرگ ماهیان در ماهشهر هنوز هم ادامه دارد در حالی که در مورد دلیل مرگ این ماهیان تناقض هایی وجود دارد.

ادامه مرگ ماهیان در ماهشهر؛ ماجرا چیست؟

به گزارش مهر، در تاریخ 14 و 23 مردادماه امسال هزاران قطعه ماهی در حوضچه استحصال نمک در ماهشهر تلف شدند که تصاویر منتشر شده از آن بسیار ناراحت کننده بود.

در پی این موضوع و به منظور شناسایی دقیق علت مرگ ماهیان، نمونه برداری به وسیله اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، شیلات و دامپزشکی انجام شد.

در نهایت مورخ 24 مردادماه امسال، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، افزایش دما و کاهش اکسیژن را از عوامل اصلی تلف شدند ماهیان در ماهشهر اظهار داشت.

محمدجواد اشرفی اظهار کرد: علت اصلی تلف شدن ماهیان در ماهشهر گرمای بیش از حد، کاهش اکسیژن محلول در آب، شکوفایی و تشکیل بلوم جلبکی، افزایش تبخیر، کاهش عمق آب و نبود تبادل آبی بین حوضچه ها بوده است.

وی ادامه داد: کارشناسان از محل تلف شدن آبزیان نمونه برداری کردند و نمونه های برداشت شده از آب و ماهیان برای آنالیز دقیق تر به آزمایشگاه اداره کل محیط زیست استان منتقل شد.

اشرفی گفت: این دومین حادثه در یک ماه گذشته است که در محل اتفاق می افتد و در تاریخ 14 مرداد ماه امسال نیز بیش از 200 هزار قطعه و در تاریخ 23 مردادماه امسال هم نزدیک پنج هزار قطعه ماهی های تلف شده که بیشتر از گونه شانک و گواف بودند.

بر اساس اعلام اداره کل محیط زیست خوزستان، علت کمبود اکسیژن در نتایج نمونه برداری اداره کل حفاظت محیط زیست و دامپزشکی استان اثبات شده است.

وجود ماده نیترات علت مرگ بود

ولی نماینده مردم ماهشهر در مجلس با اعلام خبر علت مرگ ماهیان در ماهشهر، نظر اداره کل محیط زیست استان خوزستان را نقص کرد.

حبیب آقاجری اظهار کرد: پیرو نمونه گیری و آزمایشاتی که سازمان حفاظت محیط زیست انجام داد، وجود بیش از حد و چند برابر حد مجاز ماده نیترات آمونیوم در آب دریاچه نمک تشخیص داده شد که این ماده باعث مرگ آبزیان شده است.

وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست باید هرچه سریع تر منشأ این آلودگی را تعیین کند تا چنانچه فرد یا افرادی در ایجاد آلودگی نقش داشته اند، شناسایی و به وسیله دستگاه قضائی به طور جدی با آن ها برخورد گردد.

یکی از مسئولان اداره کل محیط زیست خوزستان در واکنش به صحبت های نماینده مردم ماهشهر در مجلس گفت: برای ما تعیین نیست که منبع سخنان نماینده ماهشهر چیست چرا که آزمایشگاه های رسمی در این زمینه کمبود اکسیژن در آب را علت مرگ ماهیان ماهشهر اعلام نموده اند.

وی اضافه نمود: اتفاقاً اگر آنالیز کنید متوجه می شوید که در این دو روز هوا به شدت در ماهشهر گرم بوده و تقریباً همه آنالیز نشان می دهد کمبود اکسیژن باعث مرگ ماهیان ماهشهر شده است.

این مسئول تأکید کرد: نماینده ماهشهر باید تعیین کند که منبع سخنانش در خصوص مرگ ماهیان ماهشهر کدام مرجع رسمی است.

ادامه مرگ ماهیان در ماهشهر/ همه در پی مقصر

این در حالی است که روز گذشته حادثه مرگ ومیر ماهیان دریاچه نمک ماهشهر تکرار شده و هزاران ماهی در این دریاچه تلف شدند و بار دیگر آزمایشگاه های معتمد و مرجع، شیلات، محیط زیست انجام شده است.

قاطعانه برخورد می کنیم

در عین حال محسن ادیبی سخنگوی شرایط اضطراری سازمان منطقه ویژه مالی پتروشیمی اظهار کرد: همزمان با اولین مورد از حادثه مرگ و میر ماهیان دریاچه نمک ماهشهر، نمونه برداری و اقدامات آزمایشگاهی اداره محیط زیست شهرستان و بعلاوه آنالیز های کارشناسی سازمان منطقه ویژه مالی پتروشیمی با جدیت در دستور کار نهاده شد.

وی با بیان اینکه به واسطه برخی اظهار نظرها که وجود آمونیوم نیترات در دریاچه نمک ماهشهر را علت مرگ ناگهانی ماهیان به عنوان نتیجه اولیه این آزمایش ها را عنوان نموده بودند، گفت: آنالیز های کارشناسی سازمان منطقه ویژه مالی پتروشیمی، فراوری چنین ترکیب شیمیایی (آمونیوم نیترات) به وسیله مجتمع های پتروشیمی مستقر در منطقه ویژه را رد نموده است.

رئیس روابط عمومی سازمان منطقه ویژه مالی پتروشیمی ادامه داد: دیروز مجدداً حادثه مرگ و میر ماهیان دریاچه نمک ماهشهر تکرار شده و این بار دایره آنالیز ها و اقدامات آزمایشگاهی وسیع تر گشته و با مشارکت کامل سازمان منطقه ویژه مالی پتروشیمی، آزمایشگاه های معتمد و مرجع، شیلات، محیط زیست انجام شده است.

سخنگوی سازمان منطقه ویژه مالی پتروشیمی توضیح داد: این تلفات انجام شده در حوضچه های مصنوعی استحصال نمک اتفاق افتاده که از خوریات ماهشهر آبگیری می گردد؛ لذا با توجه به اینکه این حوضچه ها ارتباطی با منابع آلاینده صنایع پتروشیمی ندارد، این موضوع در حال آنالیز است که آیا عامل آلاینده خاصی وارد آب شده و یا کاهش اکسیژن آب عامل مرگ این ماهی ها شده است.

ادیبی، سلامت محیط زیست و رعایت اصول و الزامات زیست محیطی را مقوله ای بسیار ضروری و اولویت دار برای سازمان منطقه ویژه مالی پتروشیمی عنوان نمود و گفت: در صورت اثبات فرضیه ارتباط پتروشیمی ها با مرگ ومیر ماهیان دریاچه نمک، این سازمان در جایگاه حاکمیتی خود با عوامل مربوطه و شرکت های خاطی بدون هیچ مماشاتی برخورد قانونی و اداری خواهد نمود.

وی یادآور شد: در روزهای آینده، نتیجه آنالیز های کارشناسی و آزمایشگاهی انجام شده اعلام می گردد که جزئیات آن در اختیار افکار عمومی قرار خواهد گرفت.

شخصیت ها نباید نظر دهند

مهدی محمدی دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندر ماهشهر در گفت وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: همان روز اول اعلام مرگ ماهیان، شخصاً در محل حاضر شدم، دستور تحقیقات لازم به دامپزشکی و محیط زیست برای جمع آوری مستندات و آزمایشات لازم از لاشه های ماهیان، صادر شد، پرونده تشکیل شده و در حال جمع آوری مستندات هستیم.

وی اضافه نمود: هرگز تحت تأثیر جوسازی ها و تسویه حساب های شخصی برخی از سودجویان و تحت تأثیر سمت ها و شخصیت ها قرار نخواهیم گرفت. موضوع مربوط به حقوق عمومی است و در صورت اثبات تقصیر هر فردی در این رابطه، بدون هیچ ملاحظه ای برخورد خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بندر ماهشهر افزود: اما نکته مهم این است که آنالیز این موضوع تخصصی است و کارشناسان این حوزه باید در رابطه با علت تلف شدن ماهی ها نظر بدهند نه شخصیت ها یا هر فرد غیر کارشناس دیگر.

محمدی گفت: در هر صورت دستگاه قضائی شهرستان درباره حقوق عامه هیچ گونه مسامحه و اغماضی نخواهد داشت و در این راه تمام توان و قدرت قانونی خود را به کار خواهد برد.

منبع: فرارو
انتشار: 2 شهریور 1401 بروزرسانی: 2 شهریور 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1542

به "ادامه مرگ ماهیان در ماهشهر؛ ماجرا چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه مرگ ماهیان در ماهشهر؛ ماجرا چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید