افزایش شاخص سوءتغذیه در استان های محروم

به گزارش زنگ قلاب بافی، زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره شرایط امنیت غذایی کشور گفت: در شرایط فعلی با بحران کرونا و تبعات اقتصادی آن روبرو هستیم و عده ای از مردم شغلشان را از دست داده اند و یا درآمدشان کم شده است. از طرفی شاهد تغییرات آب وهوایی و خشکسالی هم هستیم و خشکسالی در یکی دو سال اخیر باعث شده است که با کاهش تولید مواد غذایی در کشور روبرو باشیم.

افزایش شاخص سوءتغذیه در استان های محروم

به گزارش ایلنا، او اضافه نمود: مساله دیگر این است که به دلیل تحریم های اقتصادی، مشکلاتی که در واردات و صادرات مواد غذایی در کشور وجود دارد، افزایش قیمت مواد غذایی و گرانی ها همگی دست به دست هم داده اند که خطر ناامنی غذایی در کشور مخصوصا در اقشار کم درآمد و دهک های درآمدی پایین افزایش یابد.

عبداللهی گفت: شرایط چند استان کم برخوردار کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی و خوزستان به لحاظ امنیت غذایی نامطلوب تر است و درحال حاضر این نگرانی وجود دارد که باتوجه به مواردی که به آن اشاره شد، یعنی خشکسالی و شرایط اقتصادی، شرایط در استان های کم برخوردار بدتر و ناامنی غذایی بیشتر شود.

شاخص سوءتغذیه در بچه ها در سیستان و بلوچستان به 12 درصد رسیده

او گفت: این موضوع خودش را به شکل افزایش شیوع سوءتغذیه بچه ها زیر پنج سال یعنی لاغری، کم وزنی، کوتاه قدی نشان می دهد. شواهدی هم وجود دارد که در برخی از استان ها همزمان با کرونا و تورم، مقدار سوءتغذیه نسبت به سال های گذشته بیشتر شده است.

برای مثال پیش از سال 99 یعنی قبل از شیوع کرونا، مقدار لاغری که یکی از شاخص های سوءتغذیه بچه ها است در سیستان و بلوچستان درحدود شش یا هفت درصد بوده است، اما این رقم درحال حاضر به حدود 12 درصد رسیده است. در استان خراسان جنوبی این مقدار در سال 96 که کرونا شیوع پیدا نکرده بود و خشکسالی و قیمت مواد غذایی هم به این مقدار نبود، در حدود 5 درصد بوده است که درحال حاضر به 8 درصد رسیده است.

عبداللهی گفت: افزایش ناامنی غذایی که به ویژه در منطقه ها محروم کشور مشاهده شده است، منجر به افزایش شیوع سوءتغذیه بچه ها زیر پنج سال و دیگر گروه های آسیب پذیر تغذیه ای مانند مادران باردار و نوجوانان، کمبود ریزمغذی ها مانند کمبود آهن، روی، ویتامین آ و کمبود دریافت مواد پروتئینی که شواهد کمبود آن همیشه در کشور وجود داشته است، خواهد شد.

او اضافه نمود: هشدار به مسئولان درحال حاضر این است که اگر به موقع برای شرایط امنیت غذایی مردم کاری انجام نشود با شیوع بیش از پیش سوءتغذیه و کمبود ریزمغذی ها روبرو خواهیم بود. این مساله از این نظر مهم است که درحال حاضر با کرونا روبرو هستیم و به این دلیل که سیستم ایمنی بدن فرد دارای سوءتغذیه از کارایی خوبی برخوردار نیست، این افراد با خطر بیشتر کرونا روبرو هستند و کنترل کرونا در این افراد سخت تر است، به این دلیل که سیستم ایمنی شان ضعیف است و نمی تواند در مقابل ویروس خوب عمل کند و حتی پاسخ به واکسیناسیون هم تحت تاثیر قرار می گیرد.

پاسخ به واکسیناسیون در کسانی که دچار سوءتغذیه هستند و تغذیه خوبی ندارند، به این دلیل که سیستم ایمنی شان خوب کار نمی کند مطلوب نیست و در بدن آن ها مقاومت دربرابر ویروس به مقدار مورد انتظار نخواهد بود.

با افزایش قیمت مواد غذایی دسترسی به پروتئین های حیوانی بسیار سخت شده

عبداللهی گفت: باید به سرعت برای مهار گرانی و افزایش قیمت مواد غذایی، مخصوصا پروتئین حیوانی، مانند گوشت، مرغ و تخم مرغ، شیر و لبنیات که دسترسی برای آن ها بسیار سخت شده است و مصرف آن یا کم یا حذف شده است فکری شود.

به نام فوری ترین کاری که می توان انجام داد باید قیمت ها کنترل شوند و دستگاه های مختلف مانند جهاد کشاورزی باید باتوجه به خشکسالی و تغییرات آب و هوایی برروی الگوی کشت و اینکه چه محصولاتی را می توان در شرایط خشکسالی تولید کرد که آب کمتری بخواهد و مردم به غذا دسترسی بیشتری داشته باشند، فکر و برنامه داشته باشد.

او اضافه نمود: از سوی دیگر با توجه به اینکه فرهنگ و سواد تغذیه ای جامعه هم نقش مهمی در استفاده بهینه از منابع غذایی موجود و در دسترس دارد، بویژه در اقشار کم در آمد، لازم است همه به فرهنگ سازی تغذیه کمک کنند. وزارت بهداشت درحال حاضر می تواند از کارشناسان تغذیه استفاده کند که به مردم آموزش و مشاوره تلفنی بدهند که از همان منابع محدود در دسترسشان به درستی استفاده کنند. صداوسیما و رسانه ها هم نقش بسیار مهمی دارند که الگوی غذایی سالم را ترویج دهند.

طرح توزیع شیر در مدارس احیا شود

عبداللهی گفت: طرح شیر مدارس باید احیا شود به این دلیل که راه حلی برای این مساله است که اقلا مصرف و دسترسی به شیر در بچه های که در سن رشد هستند، فراهم شود. راه حل دیگر این است که به طریقی یارانه برای منابع پروتئینی مانند گوشت، مرغ، تخم مرغ و لبنیات که به شدت گران است در نظر گرفته شود، تا مردم، به ویژه قشر کم درآمد، بتوانند با قیمت مناسب تری این موارد را تهیه کنند.

از طرفی قیمت ها کنترل شود و نظارت جدی بر افزایش قیمت ها وجود داشته باشد که هرکسی با هرقیمتی محصولات غذایی را نفروشد و تشدید نظارت ها و بازرسی ها در زمینه کنترل جدی قیمت ها صورت بگیرد. دولت می تواند با توزیع یارانه، مواد غذایی که گران شده است را با قیمت مناسب در اختیار مردم بگذارد.

او اضافه نمود: گوشت و مرغ در کشور وجود دارد و به مقدار کافی تولید می شود و در بازار هست، منتها گران است و بسکمک نمی توانند آن ها را بخرند. این ها مواردی است که ما همیشه گفته ایم که بخشی از یارانه ای که به قند و شکر و روغن داده می شود که فقط انرژی دارد و هیچ چیز دیگری تولید نمی کند و باعث چاقی، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی می شود را به سمت منابع پروتئینی و شیر و لبنیات سوق بدهید. این ها راه حل هایی است که دولت می تواند به آن فکر کند.

او اضافه نمود: زمانی که افزایش ناامنی غذایی و دسترسی به مواد دارای ارزش تغذیه ای کم می شود، مردم باید خودشان را با منابع ارزان تر انرژی مثل روغن، نان و برنج و مواد نشاسته ای سیر کنند. این باعث افزایش چاقی، دیابت، بیماری های قلبی و عروقی بیشتر می شود، کما اینکه شده است و انتظار می رود شیوع بیماری های غیرواگیر هم در شرایط فعلی گرانی اقلام غذایی وعدم دسترسی اقتصادی به غذا های دارای ارزش غذایی بیشتر شود.

عبداللهی گفت: خشکسالی در کشور یک مساله جدی و خطرناک است. به این دلیل که زمانی که خشکسالی اتفاق می افتد، دامداران علوفه برای تغذیه دامشان ندارند، وقتی علوفه نیست، یعنی باید این علوفه ها وارد شود، زمانی که وارد می شود، اگر قیمتش بالا باشد برای دامدار نمی صرفد که علوفه گرانی را بخرد که به دام هایش بدهد. به همین دلیل نهاده های کشاورزی که وارد کشور می شود باید با یارانه باشد که دامدار بتواند با قیمت پایین تری دسترسی به علوفه داشته باشد.

وقتی علوفه گران باشد بسیار طبیعی است که گوشت و شیر گران می شود. دولت باید در زمینه نهاده های کشاورزی هم مداخله کند که چگونه می توان آن را با قیمت مناسب به دست تولید کننده رساند.

عبداللهی گفت: هرشکلی از سوءتغذیه که رخ می دهد، مانند لاغری، چاقی و کمبود ریزمغذی ها موجب افزایش موارد ابتلا به بیماری ها و مرگ و میر ناشی از آن ها، کاهش بهره هوشی و کوتاه قدی بچه ها و نوجوانان می شود. سوءتغذیه مادر باردار هم می تواند در دوره جنینی باعث مشکل در تکامل مغزی جنین شود و بهره هوشی اش پایین بیاید و دچار ناتوانی جسمی و ذهنی شود.

این نوزادان با وزن کم به دنیا می آیند و مرگ و میر، ریسک دیابت و چاقی، بیماری های قلبی و عروقی و ابتلا به بیماری های مختلف در آینده برای آن ها بیشتر است که هزینه های بالایی را به بخش بهداشت و درمان کشور تحمیل می کند و سوءتغذیه در بچه ها هم موجب کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی و در نتیجه هدر رفت سرمایه گذاری های آموزشی می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 7 آبان 1400 بروزرسانی: 7 آبان 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1258

به "افزایش شاخص سوءتغذیه در استان های محروم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش شاخص سوءتغذیه در استان های محروم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید