انتشار تصویر هسته خشن راه شیری برای نخستین بار

به گزارش زنگ قلاب بافی، ناسا تصویر جدیدی از هسته خشن کهکشان راه شیری منتشر کرده است که این تصویر پانوراما جزئیاتی از هسته اصلی راه شیری را که تا به امروز دیده نشده بود، نشان می دهد.

انتشار تصویر هسته خشن راه شیری برای نخستین بار

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، ناسا به انتشار تصاویر خیره کننده از پدیده های فضایی معروف است و ما را نسبت به جهان هیجان انگیزی که در آن زندگی می کنیم بیشتر کنجکاو می کند.

اکنون به نظر می رسد که این آژانس فضایی تصویر جدید دیگری در آستین دارد.

ناسا به تازگی تصویری از مرکز راه شیری منتشر کرده است که در آن میدان های گازی و مغناطیسی بسیار داغ وجود دارد. این تصویر با بهره گیری از رصدخانه اشعه ایکس چاندرا و رادیو تلسکوپ میر کت (MeerKAT) در آفریقای جنوبی تهیه شده است.

ناسا در توضیح این تصویر الهام بخش می نویسد: این تصویر پانورامای جدید از مرکز کهکشان راه شیری بر اساس رصدهای قبلی چاندرا و تلسکوپ های دیگر تهیه شده است. در تصویری که در گرافیک اصلی ما نشان داده شده است، اشعه های ایکس از چاندرا به رنگ های نارنجی، سبز، آبی و بنفش است که انرژی های مختلف اشعه ایکس را نشان می دهد و داده های رادیویی میر کت به رنگ یاسی و خاکستری نشان داده شده است.

دنیل وانگ از دانشگاه ماساچوست در آمهرست این تصویر را مطالعه کرده و فاش کرده است که ویژگی های آن توسط نوارهای نازکی از میدان های مغناطیسی به هم متصل می شوند. ناسا حدس می زند که این نوارها ممکن است هنگام تراز شدن میدان های مغناطیسی در جهت های مختلف، به هم برخورد کرده باشند و به دور هم پیچ خورده باشند و اینگونه شکل گرفته باشند.

این فرآیند زیبا، اتصال مغناطیسی نامیده می شود و یادآور پدیده ای است که ذرات انرژی زا را از خورشید دور می کند. همچنین منبع آب و هوای فضایی است که گاهی زمین را تحت تأثیر قرار می دهد.

این رشته ها همچنین دیدگاه های کلیدی به ستاره شناسان در مورد شرایط هوا در فضای کهکشانی مانند انفجارهای ابرنواختر و ابرسیاه چاله کهکشان ما می دهند.

این تصویر جدید همچنین انبوهی از گاز داغ را نشان می دهد که در وسعت حدود 700 سال نوری در بالا و پایین صفحه کهکشان گسترش یافته است. در واقع این تصویر از ترکیب کردن 370 تصویر از کهکشان راه شیری در دو دهه اخیر به دست آمده است.

در مجموع، این تصویر نگاهی دقیق و هیجان انگیز از هسته کهکشان راه شیری به ما می دهد که قبلاً هرگز با این جزئیات مشاهده نشده بود.

گفتنی است که هسته مرکزی کهکشان راه شیری 26 هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

اگرچه برای تجزیه و تحلیل آنچه در این تصویر وجود دارد، از متخصصان استفاده می شود، اما برای لذت بردن از زیبایی مطلق آن هیچ تخصصی لازم نیست.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1099

به "انتشار تصویر هسته خشن راه شیری برای نخستین بار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار تصویر هسته خشن راه شیری برای نخستین بار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید