دارو دادن به افراد در عطاری ها جرم است

به گزارش زنگ قلاب بافی، مدیر کل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: انجام اعمال یداوی به طور جدی و یقین به عنوان یک مداخله بر درمان ممنوع است.

دارو دادن به افراد در عطاری ها جرم است

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حسینی یکتا گفت: عطاری ها تنها مجاز بوده تا گیاهان دارویی را به صورت مفرده به مشتریان عرضه نمایند. هرگونه ارائه دارو به مراجعه نمایندگان به وسیله عطاری ها خلاف قانون و جرم محسوب می گردد.

اعمال یداوی در طب سنتی به سه دسته تقسیم می گردد، دسته اول متعلق است به عروق بوده که علم فصد جزء آن است، دسته دوم متعلق به گوشت بوده و بر چهار قسم حجامت. زالو، بریدن و شکافتن و بخیه زدن و چهارم داغ کردن است. دسته سوم آنچه متعلق به استخوان و بر دو قسم است؛ اول جبر استخوان شکسته و دوم رد کردن و به جای خود آوردن استخوانی است که از مکان خود حرکت نموده باشد.

به گفته یکتا برای عرضه این فرآورده ها به مراکز استاندارد با مسئولیت داروسازان احتیاج است تا فرآورده های طبیعی و سنتی ارائه گردد. آیین نامه راه اندازی این گونه مراکز را چند سال قبل وزیر بهداشت وقت ابلاغ نموده است و باید دستورالعمل اجرایی آن در سازمان غذا و دارو هرچه سریع تر تنظیم گردد و تدوین ن تاخیر زیادی داشته است.

او گفت: ما به مراکزی جهت ارائه دارو های گیاهی و فرآورده های طبیعی احتیاجمندیم. از سالیان دور افراد خوش نامی در بین عطاری ها دیده شده اند که چراغ این مکتب را روشن نگه می دارند. عطاری ها می توانند به عنوان مراکز ارائه دهنده دارو های گیاهی به صورت مفرده به فعالیت خودشان ادامه دهند.

حسینی یکتا گفت: هرگونه مداخله در درمان در عطاری ها خلاف قانون است. ادعا هایی که در مورد درمان دیابت، چاقی و مسائلی از این دست در عطاری ها دیده می گردد، غیر قانونی است. در حال حاضر موارد متعددی از مداخله در درمان به صورت غیر قانونی دیده می گردد که منجر به آسیب و ضرر به بیماران شده است، به طوری که بیماران از عطاری های متخلف شکایت نموده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 تیر 1401 بروزرسانی: 28 تیر 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1512

به "دارو دادن به افراد در عطاری ها جرم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارو دادن به افراد در عطاری ها جرم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید