دست نانوایان، مملو از میکروب و باکتری

به گزارش زنگ قلاب بافی، نتایج این مطالعه نشان داد که نزدیک 90 درصد سطوح تماس مواد غذایی نانوایی های سنتی، حدود 83 درصد اغذیه فروشی ها و 22.5 درصد مراکز تهیه و عرضه شیرینی دارای آلودگی میکروبی بالای 30 RLU (واحد اندازه گیری دستگاه لومینومتر) بود.

دست نانوایان، مملو از میکروب و باکتری

پژوهشگران با بررسی سطوح و دست کارکنان نانوایی ها، مراکز تهیه و عرضه شیرینی و اغذیه فروشی ها، میزان آلودگی و نوع آن را مشخص کردند.

امروزه مردم به دلیل محدودیت زمانی برای تهیه غذا، علاقه زیادی به غذا های آماده مانند غذا های خیابانی و غذا های رستورانی دارند. همچنین مواد غذایی غیرخانگی آماده، به گونه ای ارائه می شود که مردم را جذب می کنند.

این در حالی است که در تهیه بسکمک از این مواد غذایی اصول بهداشتی رعایت نمی شود و می توانند منجر به خطرات بهداشتی از جمله مسمومیت حاد و مزمن شوند.

با توجه به اهمیت نظارت و ارزیابی آلودگی میکروبی مراکز تهیه مواد غذایی، پژوهشگران بهداشت محیط با انجام مطالعه ای آلودگی سطوح تماس و دست کارکنان مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در شهرستان فردیس استان البرز را بررسی کردند.

در این مطالعه که در سال 1397 انجام شد، میزان بار میکروبی سطوح تماس مواد غذایی و دست کارکنان سه واحد تهیه و توزیع مواد غذایی شامل نانوایی های سنتی، مراکز تهیه و عرضه شیرینی سنتی و اغذیه فروشی ها، بررسی شد. پژوهشگران برای اندازه گیری بار میکروبی از دستگاه لومینومتر و سواب کشف آلودگی کلی سطوح استفاده کردند.

نتایج این مطالعه نشان داد که نزدیک 90 درصد سطوح تماس مواد غذایی نانوایی های سنتی، حدود 83 درصد اغذیه فروشی ها و 22.5 درصد مراکز تهیه و عرضه شیرینی دارای آلودگی میکروبی بالای 30 RLU (واحد اندازه گیری دستگاه لومینومتر) بود.

بررسی باکتری ها نشان داد که بر روی سطوح تماس مواد غذایی در نانوایی های سنتی، اغذیه فروشی ها و مراکز تهیه و عرضه شیرینی، به نسبت های مختلف باکتری های اشرشیاکلی، کلی فرم و استافیلوکوکوس اورئوس وجود داشت. این مشاهدات حاکی از این است که روش های تمیزکردن فعلی سطوح تماس مواد غذایی، برای کنترل باقی مانده های پاتوژن ها به اندازه کافی مناسب نیستند.

ارزیابی آلودگی دست کارکنان نشان داد که نزدیک به 96 درصد دست نانوایان، 12 درصد دست کارکنان مراکز تهیه و عرضه شیرینی و 25 درصد دست کارکنان اغذیه فروشی دارای آلودگی میکروبی بالای 30 RLU بود.

بر روی دست نانوایان نزدیک 35 درصد باکتری اشرشیاکلی، 43.5 درصد کلی فرم و 43.5 درصد باکتری استافیلوکوکوس وجود داشت. بر روی دست کارکنان تهیه و عرضه شیرینی 66.7 درصد باکتری کلی فرم شناسایی شد.

باکتری اشرشیاکلی به طور معمول روی دست حضور ندارد و به نظر می رسد که وجود این باکتری نشانه آلودگی مدفوعی (پاتوژن های روده ای) است. باکتری های استافیلوکوکوس جزو باکتری های فلور طبیعی پوست انسان هستند و به راحتی سطوح تماس را آلوده می کننند.

این باکتری ها به عنوان پاتوژن های فرصت طلب شناخته شده اند و وجود آن ها روی دست و سطوح عاملی برای عفونت های انسانی است و شستشوی موثر دست و ضد عفونی سطوح به جلوگیری از اثرات مضر احتمالی کمک می کند.

به گفته پژوهشگران این تحقیق؛ ضروی است با نظارت و کنترل مستمر این اماکن و تدوین قوانین عملی و ضمانت اجرایی آن ها و ارائه آموزش های مناسب در سطح جامعه، سلامت مردم و جامعه تضمین شود. در انجام این مطالعه، سمیه مختاری، مهدی فرزادکیا، لیلا جانانی و احمد جنیدی جعفری؛ پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی ایران، مشارکت داشتند.

یافته های این تحقیق به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان ارزیابی آلودگی میکروبی روی سطح تماس تهیه مواد غذایی و دستان کارکنان مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در شهرستان فردیس استان البرز در مجله سلامت و محیط زیست زیر نظر انجمن علمی بهداشت محیط ایران؛ منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 5 فروردین 1400 بروزرسانی: 5 فروردین 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 931

به "دست نانوایان، مملو از میکروب و باکتری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دست نانوایان، مملو از میکروب و باکتری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید