طرز تهیه کیک خیس شکلاتی، عصرانه ای دلپذیر

به گزارش زنگ قلاب بافی، کیک خیس یکی از انواع کیک هاست که برای تهیه سس آن از خود مایه کیک استفاده می شود و این کار بافت کیک را بسیار نرم و لطیف می کند. کیک خیس شکلاتی کیکی خوشمزه با بافتی لطیف است که هرگز از خوردن آن با چای یا قهوه در یک عصر دلپذیر سیر نمی شوید.

طرز تهیه کیک خیس شکلاتی، عصرانه ای دلپذیر

کیک خیس شکلاتی یکی از انواع کیک های خیس است که به دلیل داشتن مایه شکلاتی بافت بسیار نرم و لطیفی دارد و بسیار خوشمزه است.

کیک ها از جمله دسر ها و عصرانه های خوشمزه و دلپذیر در سراسر دنیا هستند که در انواع میوه ای، خامه ای، شکلاتی، پنیری و... تهیه می شوند که هرکدام طرفداران خاص خود را دارند. همان طور که می دانید کیک های شکلاتی یکی از محبوب ترین کیک ها در دنیا هستند.

بعید است کسی پیدا شود که بتواند به کیک شکلاتی نه بگوید. حتی کسانی که عاشق شکلات هم نیستند، معمولاً دست رد به سینه یک برش کیک شکلاتی نمی زنند.

کیک خیس یکی از انواع کیک هاست که برای تهیه سس آن از خود مایه کیک استفاده می شود و این کار بافت کیک را بسیار نرم و لطیف می کند. کیک خیس شکلاتی کیکی خوشمزه با بافتی لطیف است که هرگز از خوردن آن با چای یا قهوه در یک عصر دلپذیر سیر نمی شوید.

در ادامه این مطلب طرز تهیه کیک خیس شکلاتی همراه با نکات مهم و فوت و فن های مربوط به تهیه این کیک در منزل تقدیم به شما کاربران گرامی خواهد شد.

آرد سفید قنادی: 2 لیوان

تخم مرغ: 3 عدد

شکر: یک و نیم لیوان

شیر: یک و نیم لیوان

روغن: یک لیوان

پودر کاکائو: 5 قاشق غذاخوری سرپر

بکینگ پودر: 1 قاشق غذاخوری سرپر

وانیل: یک چهارم قاشق چای خوری

1- برای درست کردن کیک مواد اولیه را به دمای محیط برسانید؛ بنابراین سعی کنید حداقل نیم ساعت قبل از شروع همه مواد را از یخچال خارج کنید و اجازه دهید به دمای محیط برسند. همچنین برای پخت هر کیکی آرد و مواد خشک مثل پودر کاکائو را 3 بار الک کنید. این کار باعث هواگیری و سبک شدن آرد می شود و درنتیجه بافت کیک شما بهتر می شود.

2- دقیق بودن دمای فر در پخت کیک نقش بسیار مهمی دارد. وقتی قالب را در فر می گذارید، باید دقیقاً به همان دمای گفته شده در دستور رسیده باشد و در طول پخت هم تغییر دما ندهد. معمولاً درجه حرارت و مدت زمان پخت در فر های مختلف فرق دارد.

به عنوان مثال اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه به مدت 45 دقیقه ممکن است در فر شما با این دما و مدت نتیجه مطلوب حاصل نشود و این مسئله به این دلیل است که در واقع فر شما به آن دمای گفته شده نرسیده است یعنی شما فر را روی درجه 175 تنظیم کرده اید؛ اما در واقع دمای واقعی فر شما 175 نیست و ممکن است کم تر یا بیش تر از این دما بوده باشد.

کسانی که سابقه پخت شیرینی و کیک را دارند، معمولاً قلق فری که از آن استفاده می کنند، دست شان هست. مثلاً می دانند اگر در دستور گفته شده دمای 175 درجه در فری که استفاده می کنند، این دما روی درجه 185 حاصل می شود.

اگر زیاد با فر کار نکرده اید و دمای فرتان را نمی دانید، برترین کار تهیه دماسنج فر است. همان طور که گفتیم، دمای بیش تر فر ها دقیق نیست. استفاده از دماسنج فر بسیار ساده است و باید آن را به طبقه فر آویزان کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید که معمولاً درجه حرارتی که در دستور ها گفته می شود، بر مبنای فر برقی است. اگر از فر گازی استفاده می کنید و دماسنج فر ندارید، دما را حدود 10 درجه سانتی گراد بیش تر بگذارید. دمایی که گفته می شود، باز هم به فر شما بستگی دارد و باید قلق فر دست تان بییاد. با چند بار امتحان کردن متوجه دما و مدت زمان پخت خواهید شد.

3- سعی کنید یک ترازوی دیجیتال و پیمانه های استاندارد آشپزی تهیه کنید؛ زیرا در تهیه کیک و شیرینی اندازه های دقیق مواد اولیه بسیار مهم است. اندازه گیری با ترازوی دیجیتال نسبت به پیمانه ها دقیق تر است. خیلی از افراد طریقه صحیح استفاده از پیمانه ها را نمی دانند؛ بنابراین اگر برایتان مقدور است، حتماً ترازوی دیجیتال تهیه کنید.

اگر خواستید با پیمانه اندازه گیری کنید، برای اندازه گیری مواد خشک مثل آرد و پودر کاکائو قبل از پیمانه زدن، مواد را با قاشق هم بزنید.

چون این مواد بعد از مدتی حالت فشرده پیدا می کنند. نکته مهم دیگری که در فرآیند پیمانه زدن باید رعایت کنید، این است که مواد را با قاشق داخل پیمانه بریزید و به هیچ عنوان پیمانه را داخل ظرف حاوی مواد نزنید؛ چون در این حالت اندازه ها دقیق نمی شوند. وقتی مواد را داخل پیمانه می ریزید، نباید سرپر و گنبدی شکل باشد.

4- همیشه زمان به هم زدن تخم مرغ چندین بار همزن را خاموش کنید و اطراف ظرف را با کمک لیسک تمیز و داخل ظرف بریزید تا ذره ای از تخم مرغ به صورت هم نزده داخل کیک نباشد، وگرنه با وجودی که از وانیل و یا اسانس استفاده می کنید، باز کیک بوی تخم مرغ می گیرد.

خیلی از افراد فکر می کنند که وانیل و طعم دهنده ها بوی بد تخم مرغ را از بین می برد. درحالی که این فکر اشتباه است. آن چه بوی بد تخم مرغ را از بین می برد، درست هم زدن تخم مرغ است. پس این مرحله را بادقت انجام دهید.

5- در انتخاب قالب کیک دقت کنید. اگر قالب نسبت به مواد کوچک یا بزرگ باشد، نتیجه مطلوبی نمی گیرد. همیشه باید قالبی انتخاب کنید که وقتی مواد کیک را در آن ریختید، 1/3 قالب خالی بماند. البته همه این موارد نیاز به تجربه دارد. شاید بار اول متوجه نشوید که چه قالبی مناسب است. باید چندبار کیک درست کنید تا چشم شما به اندازه ها عادت کند و بتوانید سریع قالب مناسب را انتخاب کنید.

6- نکته مهم دیگر در پخت کیک انتخاب جنس قالب است. قالب های متنوع و گران قیمت زیادی در بازار موجود است. وقتی برای خرید قالب مراجعه می کنید باتوجه به تنوع ممکن است در انتخاب قالب سر درگم شوید. یکی از برترین قالب ها برای تهیه انواع کیک که نسبت به سایر قالب ها قیمت مناسبی هم دارد. قالب های گالوانیزه است که معمولاً از همه لوازم قنادی ها می توانید تهیه کنید و در طرح ها و شکل های مختلف موجود است.

7- یک نکته خیلی مهم که در پخت انواع کیک باید رعایت کنید، این است که در فر را قبل از 30 دقیقه به هیچ عنوان باز نکنید. اگر این کار انجام دهید، تمام زحمات تان هدر می رود، زیرا در این صورت کیک شما پف نمی کند.

8- درنهایت اینکه سعی کنید از مواد اولیه مرغوب در پخت کیک و شیرینی استفاده کنید. اگر مواد شما مرغوب نباشد، به هیچ عنوان نتیجه مطلوبی نمی گیرید. به عنوان مثال ممکن است همه نکات را رعایت کرده باشید؛ اما درنهایت کیک شما سفت شده است. این امر می تواند به این دلیل باشد که از آرد مرغوب استفاده نکرده اید.

1 ـ برای شروع کار آرد را همراه با بکینگ پودر مخلوط و سه بار الک کنید و کنار بگذارید.

2 ـ شیر را داخل یک کاسه بزرگ بریزید و شکر، روغن مایع و پودر کاکائو را به آن اضافه کنید و با دور کم همزن هم بزنید تا شکر در شیر حل شود و همه مواد به صورت یکنواخت با هم مخلوط شوند.

3 ـ یک لیوان از مخلوط به دست آمده را بردارید و برای انتهای کار کنار بگذارید؛ سپس تخم مرغ ها و وانیل را به مخلوط شیر اضافه کنید و با همزن برقی چند دقیقه هم بزنید تا تخم مرغ کاملا در مواد حل شود و کمی کف کند.

4 ـ در مرحله آخر مخلوط آرد و بکینگ پودر را کم کم و طی سه مرحله به مواد اضافه کنید و با لیسک یا همزن دستی به صورت دورانی از یک جهت هم بزنید تا آرد کاملا در مواد مخلوط شود و حالت گلوله ای نداشته باشد.

5 ـ قالب مورد نظر را با کره سرد چرب کنید و کمی آرد روی آن بپاشید. مواد کیک را داخل قالب بریزید و قالب را چند بار محکم روی میز یا صفحه کابینت بکوبید تا هوای اضافه آن خارج شود. حالا قالب کیک را در فر 170 درجه سانتیگراد که از قبل آن را گرم کرده اید، به مدت 35 تا 40 دقیقه بگذارید تا کیک بپزد.

بعد از اینکه کیک کاملا پخت، قالب را از فر خارج کنید و کیک را همان طور داغ داخل قالب برش بزنید؛ سپس سس شکلاتی را که کنار گذاشته بودید، روی کیک داغ بریزید و کیک را کنار بگذارید تا کاملا سرد و خنک شود. بعد از اینکه کیک خنک شد، تکه های کیک را با احتیاط داخل ظرف سرو مورد نظر بچینید و روی آن را تزیین کنید.

منبع: برترین ها

منبع: فرادید
انتشار: 20 تیر 1401 بروزرسانی: 20 تیر 1401 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1505

به "طرز تهیه کیک خیس شکلاتی، عصرانه ای دلپذیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کیک خیس شکلاتی، عصرانه ای دلپذیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید