مشاهده بیماری زنگ زرد در مزارع گندم آذربایجان شرقی

به گزارش زنگ قلاب بافی، خبرنگاران/آذربایجان شرقی مدیر امور زراعت سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی از مشاهده بیماری زنگ زرد در مزارع گندم استان خبر داد.

مشاهده بیماری زنگ زرد در مزارع گندم آذربایجان شرقی

جلال رحیم زاده از مشاهده بیماری زنگ زرد در مزارع گندم در برخی از شهرستان های استان، هم چون هوراند و کلیبر خبر داد و گفت: کشاورزان عزیز در صورت مشاهده علائم زنگ زرد و سایر عوامل خسارت زا باید نسبت به سمپاشی مزارع خود اقدام کنند و در صورتی که امکان تشخیص برای کشاورزان ممکن نبود به کارشناسان جهادکشاورزی مراجعه تا ضمن بازدید از مزرعه، توصیه های لازم را به آن ها انجام بدهند.

وی نسبت به شیوع زنگ گندم هشدار داد و گفت: با توجه به رطوبت نسبی هوا در بسیاری از مناطق مزارع گندم، احتمال شیوع زنگ زرد در مناطق شمالغرب استان بالا بوده به همین خاطر به کشاورزان توصیه می شود که مزارع گندم و جو خود را پایش کنند و در صورت مشاهده زنگ زرد و سایر عوامل خسارت زا برای مبارزه با کارشناسان پهنه مشورت کنند.

وی گفت: در صورت مشاهده بیماری خطرناک زنگ زرد گندم (سرخه) با توجه به شیوع بیماری در برخی نقاط و مساعد بودن شرایط آب و هوایی و بارندگی های اخیر هرچه سریعتر با سموم توصیه شده اقدام به سم پاشی کنند.

رحیم زاده اظهار کرد: کشاورزان استان در صورت مشاهده این بیماری با سموم تیلت(پروپیکونازول) نیم لیتر در هکتار، فولیکور(تبوکونازول) یک لیتر در هکتار، آلتو(سایپروکونازول) نیم لیتر در هکتار و ایمپکت(فلوتریافول) یک لیتر در هکتار اقدام به سم پاشی کنند.

وی بیان نمود: کشاورزان می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به مراکز جهادکشاورزی در شهرستان ها و یا کلینیک های گیاهپزشکی مراجعه کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی، وی با بیان این که طبق ابلاغ وزارت جهادکشاورزی باید 50 درصد از مزارع آبی گندم سمپاشی شود، گفت: 66 هزار هکتار مزارع گندم آبی در استان وجود دارد لذا جهت محفاظت اندام های رشدی مزارع گندم از عوامل خسارت زای قارچی باید 50 درصد این مزارع با قارچ کش سمپاشی شود تا خللی در تولید محصولی اساسی گندم کشور به وجود نیامده و شاهد افزایش 10 الی 20 درصدی تولید گندم باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 323

به "مشاهده بیماری زنگ زرد در مزارع گندم آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشاهده بیماری زنگ زرد در مزارع گندم آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید