مصوبه سهمیه کاردان های ساختمانی لغو نشده است

به گزارش زنگ قلاب بافی، خبرنگاران: رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران با تاکید بر این که مصوبه سهمیه کاردان ها لغو نشده است، از دستور رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به وزیر راه برای لغو این مصوبه انتقاد کرد.

مصوبه سهمیه کاردان های ساختمانی لغو نشده است

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

مهدی موذن در گفت وگو با خبرنگار مالی خبرنگاران، اضافه نمود: با فرایندی که طی شده متاسفانه آقای هاشمی خود را جای وزارتخانه گذاشته است، یعنی به جای این که وزارت راه و شهرسازی بر سازمان نظام مهندسی ساختمان نظارت کند ظاهرا آقای هاشمی به عنوان مسئول سازمان نظام مهندسی بر عملکرد وزارت راه نظارت دارد که این جای انتقاد بسیار زیادی را دارد.

وی ادامه داد: این که رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان صراحتا به وزیر دستور لغو یک ابلاغیه یا دستورالعمل را بدهند جای تامل بسیاری دارد.

وی توضیح داد: در صحبت با مسئولان وزارت راه از جمله صومعلو، معاون وزیر در امور ساختمان و مسکن وی صراحتا لغو دستورالعمل سهمیه کاردان ها را منتفی دانست و گفت که تا به امروز این دستورالعمل لغو نشده است. در همایش اجلاس سالیانه سازمان نظام مهندسی ساختمان در کیش هم معاون وزیر اعتقاد زیادی داشت که این مصوبه باید احیاء گردد.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران اظهار کرد: متاسفانه تا حدودی نگاه یک جانبه یا انحصارگرانه در سازمان نظام مهندسی وجود دارد که باعث شده تا با کوچکترین امتیازی که سازمان های نظام کاردانی پس از 12 سال توانسته اند بگیرند به شدت برخورد و مخالفت نمایند.

موذن گفت: نکته جالب این :که وزیر راه و شهرسازی از سازمان های نظام مهندسی خواسته است مهندسان را بیشتر به سمت کارهای تخصصی و نقطه نظرات علمی سوق دهند نه این که آنها را با ساختمان های سه طبقه مشغول نمایند، این مسئله نشاندهنده این است که ساختمان ها بیشتر توسط کاردان های فنی انجام گردد.

وی اضافه نمود: کاردان های فنی از ابتدا بر اساس تشخیص وزارت مسکن و شهرسازی سابق حق نظارت بر ساختمان ها را داشتند همانطور که حق اجرا را با توجه به ظرفیت هایی -که همیشه در پشت پروانه آنها نوشته شده- داشته اند.

وی با تاکید بر این :که اما هیچوقت اجازه عملیاتی شدن این کار را در بخش نظارت نداده اند، توضیح داد: دلیل این عدم موفقیت مخالفت های سازمان نظام مهندسی بوده هماگونه که الان دارد رخ نشان می دهد. البته این در حالی است که پس از جلسات متعدد مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی و کارشناسان و معاونان ذی ربط و آنالیز های لازم به این نکته رسیدند که کاردان های فنی باید در این قضیه حضور یابند و از این حق استفاده نمایند.

رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران ادامه داد: انتها پس از ماه ها آنالیز ابلاغیه سهمیه کاردان ها صادر شد، اما خیلی جالب است که میزان این سهمیه ناچیز بوده و برای ساختمان های یک، 2 و 3 طبقه است.

موذن اضافه نمود: خیلی زشت است که چنین امتیاز کمی را برای کاردان فنی بر نمی تابند، نگاه دوستان در نظام مهندسی این گونه نیست که به فکر ساختمان ها و استحکام آنها باشند و بارها در جاهای مختلف گفته اند که صرفا نگاه مالی به این مسئله دارند و در چنین شرایطی ممکن است صرفه مالی مهندسان از این محل کم گردد و کاردان ها شریک این سفره ای شوند که پهن شده است.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به این که آقای هاشمی رئیس کمیسیون است می توان به آینده نظارت کاردان های بر ساختمان های تا سه طبقه و اجرای مصوبه وزارت راه و شهرسازی امیدوار بود، گفت: اینجا نکته ظریفی وجود دارد، رئیس قبلی کمیسیون عمران مجدانه از رئیس سازمان نظام مهندسی درخواست کرد که این مشکل کاردان ها را حل نمایند. جالب است که رئیس کنونی کمیسیون عمران (مهندس هاشمی) دو جلسه با بنده و غفرانی (رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران) برگزار کرد و به شدت خواستار این بود که این مشکل حل گردد و دستور اکید صادر کرد تا کاردان ها ادر حوزه نظارت وارد شوند.

موذن ادامه داد: شاید رئیس سازمان نظام مهندسی به لحاظ مشغله پیگیری نکردند، امیدواریم اکنون که در مقام رئیس کمیسیون عمران مجلس قرار گرفته است نقطه نظرات دراین زمینه تغییر نکرده باشد و امروز که مسئولیت دارند با شدت بیشتر پیگیر اجرای این دستورالعمل باشند، نه این که با یک نامه و با استفاده از سازمان نظام مهندسی به وزیر دستور بدهند که این ابلاغیه لغو شوند.

به گفته وی، این مسائل جای تامل دارد واقعا به نظر می رسد اگر این فرایند و نگاه ها وجود داشته باشد باید برای آینده سلامت ساختمان سازی در تهران و بسیار از شهرهای عظیم نگران بود.

منبع: تسنیم
انتشار: 4 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 248

به "مصوبه سهمیه کاردان های ساختمانی لغو نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصوبه سهمیه کاردان های ساختمانی لغو نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید