15 نکته درباره بارداری چندقلویی

به گزارش زنگ قلاب بافی، همه خانم ها هر چقدر هم که از بچه داری بی اطلاع باشند بالاخره با اطلاع از بارداری شان توصیه ها و هشدارهایی را از اطرافیان دریافت می نمایند اما خانم هایی که دو یا چندقلو باردار می شوند معمولا آنچه باید بدانند را از دوستان و آشنایان

15 نکته درباره بارداری چندقلویی

ترجمه: یاسمین ثریا

آیا بارداری دوقلویی از بارداری عادی خطرناک تر است؟

همه خانم ها هر چقدر هم که از بچه داری بی اطلاع باشند بالاخره با اطلاع از بارداری شان توصیه ها و هشدارهایی را از اطرافیان دریافت می نمایند اما خانم هایی که دو یا چندقلو باردار می شوند معمولا آنچه باید بدانند را از دوستان و آشنایان نمی شنوند زیرا احتمال 2 یا چندقلو باردار شدن آنقدرها زیاد نیست که اطرافیان درباره سلامت مادر در دوران چنین بارداری ای چیز زیادی بدانند. در ادامه نکات جالبی را درباره بارداری دو یا چندقلویی برایتان می گوییم.

1. افزایش احتمال دوقلویی در دهه های سوم و چهارم زندگی

در این دوره های زندگی چرخه های قاعدگی کم کم نظم خود را از دست می دهند و ممکن است در یک ماه دو فولیکول به طور همزمان رشد کند و به خاطر مقاربت هر دو بارور شوند بدون اینکه زوج از روش های آزمایشگاهی استفاده نموده باشند.

2. اسید فولیک بیشتر

خانم هایی که دوقلو باردارند برای پیشگیری از نقایص مادرزادی (مربوط به سیستم عصبی مرکزی) باید اندازه بیشتری اسید فولیک مصرف نمایند البته با تجویز و صلاحدید پزشک متخصص معالج.

3. مراجعه بیشتر به متخصص زنان

بارداری های دوقلویی نسبت به بارداری های تک قلویی به مراقبت های بیشتری احتیاج دارد. مثلا سونوگرافی بیشتر برای آنالیز رشد و تکامل جنین ها. ضمناً خطر سقط در پی تست آمنیوسنتز در بارداری دوقلویی بیشتر است.

4. تهوع صبحگاهی شدیدتر

مادری که دوقلو باردار است هورمون گونادوتروپین بیشتری در جفتش دارد و همین موضوع باعث افزایش حالت تهوع و استفراغ در 3 ماهه اول می گردد البته خبر خوب اینکه تمام این حالات از هفته دوازدهم به بعد از بین خواهند رفت.

5. دردهای بدنی بیشتر

خانم هایی که دوقلو باردارند از دردهای کمر، پشت، اختلال های خواب و سوزش سردل (ترش کردن) بیشتر شکایت دارند.

6. مسائل خونی بیشتر

در بارداری های دوقلویی احتمال کم خون شدن مادر و خون ریزی او بعد از زایمان بیشتر است.

7. خون ریزی بیشتر در 3 ماهه اول

مادرانی که در انتظار دوقلو هستند در 3 ماهه اول بارداری بیشتر لک خون می بینند و باید بدانند احتمال سقط شان هم بالاست اما با تماشا لک روی لباس شان نباید بترسند. اگر با انقباضات، لخته خون هم دفع کنید یا خون ریزی شدید و مداومی داشته باشید باید حتما به طور اورژانسی به متخصص زنان مراجعه کنید.

8. بچه ها بیشتر لگد می زنند

مادران دوقلوها از هفته هجدهم به بعد تحرک جنین های خود یا همان لگد زدن هایشان را حس می نمایند.

9. اضافه وزن بیشتر

مادر دوقلوها در دوران بارداری اش وزن بیشتری زیاد می نماید زیرا دو جنین، دو جفت و اندازه بیشتری مایع آمنیوتیکی را در شکم دارد به علاوه ذخایر بدنی هم بیشتر می گردد. در این بارداری ها مادر 15 تا 17 کیلوگرم وزن اضافه می نماید اما باید مراقب باشد اضافه وزنش بیش از 20 کیلوگرم نگردد.

10. افزایش خطر ابتلا به دیابت بارداری

یکی از مهم ترین خطراتی که در پی دیابت بارداری مادر را تحریک می نماید، بزرگ تر شدن جنین و احتیاج او به سزارین است. مادری که به دیابت بارداری مبتلا شده باید تحت رژیم غذایی مخصوص، ورزش های مناسب و در صورت احتیاج، دارو درمانی قرار بگیرد.

11. خطرپره اکلامپسی

پره اکلامپسی در بارداری های دوقلویی بیشتر رخ می دهد، از نشانه های آن می توان به افزایش فشار خون، افزایش مقدار پروتئین در خون، تورم دست ها و پاها اشاره نمود.

12. خطر قطع جفت

در بارداری های چندقلویی احتمال جدا شدن جفت پیش از زایمان در نیمه دوم بارداری وجود دارد. این مشکل می تواند منجر به سقط یا به جهان آوردن نوزاد مرده گردد.

13. زایمان زودرس

بیشتر خانم هایی که دوقلو باردارند طی هفته های 37-36 فارغ می شوند. در این صورت نوزادها باید در بیمارستان تحت مراقبت قرار بگیرند زیرا اگرچه زایمان زودرس در چنین بارداری هایی عادی است اما به هر حال نوزاد نارس به مراقبت احتیاج دارد. معمولا 60 درصد بارداری های دوقلویی و 90 درصد بارداری های 3 قلویی به صورت زایمان زودرس سرانجام می یابند.

14. افزایش احتمال احتیاج به سزارین

به علت موقعیتی که جنین های دوقلو دارند، مادر باید با احتمال بیشتری منتظر زایمان به روش سزارین باشد.

15. نوزاد با وزن کمتر

نوزاد در حالت طبیعی حدود 5/3-3 کیلوگرم وزن دارد اما دوقلوها معمولا در بدو تولد حدود 5/2 کیلوگرم، 3 قلوها 8/1 کیلوگرم و چهار قلوها 3/1 کیلوگرم هستند. بچه هایی که وزن هنگام تولدشان کم است احتمالا دچار مسائل تنفسی و ایمنی هستند، نمی توانند دمای بدنشان را تنظیم نمایند، وزن بگیرند یا با عفونت ها مبارزه نمایند بنابرابن بعد از تولد در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری می شوند.

منبع: هفته نامه سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1238

به "15 نکته درباره بارداری چندقلویی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "15 نکته درباره بارداری چندقلویی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید