آیا ماسک، می تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، هان همچنان منتظر واکسنی ایمن و موثر برای مقابله با بیماری کووید- 19 است، اما تحقیقات جدید نشان داده است که میلیاردها نفر در حال استفاده از نوعی واکسن ابتدایی، به نام ماسک صورت هستند.

آیا ماسک، می تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، فرضیه اینکه فیلتر کردن قطرات ویروس کرونا در هوا موجب کاهش دوز استنشاقی عامل بیماری سارس- کووید- دو، می شود و احتمال ایجاد علائم عفونت را بسیار کمتر خواهد کرد، همچنان به صورت تئوری باقی مانده است. شاید در این روش، در هنگام تماس با مقدار اندکی از ویروس، پاسخ ایمنی ایجاد شود، اما در بیماری شدید چنین واکنشی ایجاد نخواهد شد.

دکتر مونیکا گاندی و دکتر جورج از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو اظهار کردند: اگر این نظریه اثبات شود، استفاده از هر نوع پوشش برای ماسک ممکن است بتواند نسبت عفونت های سارس- کووید-دو در افراد بدون علامت را افزایش دهد.

بررسی های اخیر بر روی همسترها با شبیه سازی نشان داد که استفاده از پوشش ماسک توانست احتمال آلودگی آن ها به بیماری کووید- 19 را کاهش دهد و اگر آلوده شدند، بدون علامت یا علائم خفیف تری نسبت به همسترهای بدون پوشش ماسک داشتند.

البته این آزمایش بر روی انسان، انجام نشده است، اما به نظر می رسد موضوع ماسک به عنوان واکسن موردحمایت واقع شود.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده گزارش کردند: تا اواسط ماه جولای حدود 40 درصد از عفونت های ویروس کرونا بدون علامت بود و در مناطقی که افراد بیشتر از ماسک استفاده کردند، این آمار به 80 درصد رسیده است.

گاندی و رادرفورد اظهار کردند: شیوع این عفونت به صورت بی علامت، در کشتی های تفریحی، قبل از استفاده گسترده از ماسک صورت برای افراد حدود 20 درصد بود، اما بعد از استفاده گسترده از ماسک و اجباری شدن، این موارد بدون علامت به 81 درصد افزایش یافت.

همچنین در دو شیوع اخیر بیماری در کارخانه های فرآوری مواد غذایی در ایالات متحده که کارگران از ماسک استفاده کردند، 95 درصد موارد عفونت کروناویروس، بدون علامت بود و 5درصد نیز علائم خفیف تا متوسط را گزارش کردند.

محققان گفتند: اگر پوشش صورت، عاملی برای کاهش میزان آلودگی فرد به ویروس باشد، می تواند این جهت را به سمت عفونت هایی سوق دهد که علائم بسیار کم یا بدون علامت باشند و درعین حال، باعث ایجاد درجه ای مصونیت شود، اما متخصصان هشدار می دهند، به هیچ وجه نباید از ماسک، به عنوان جایگزینی برای یک واکسن موثر و بی خطر استفاده کرد.

جیوتی رنگراجان، متخصص واکسن دانشگاه اموری ایالات متحده در گفت وگو با نیویورک تایمز، اظهار کرد: قرار دریافت در معرض استنشاق مقادیر اندک از ویروس زنده، پیشنهادی بسیار خطرناک تر از اثرات کنترل شده یک واکسن است و علت آن هم تفاوت در پاسخ ایمنی، ژنتیک و حتی ساختار مجاری بینی است، بنابراین، حتی هنگام استفاده از ماسک، ممکن است استنشاق ویروس، برخی از افراد را مبتلابه بیماری شدید کند.

بااین حال، پوشیدن ماسک به عنوان کاهش خطر محسوب می شود. درحالی که دنیا در انتظار واکسن است، هر اقدامی که بتواند در کاهش علائم بیماری کووید- 19، کاهش مرگ ومیر و افزایش ایمنی در تمام جمعیت بدون عفونت های شدید و کاهش مرگ ومیر موثر باشد، مفید خواهد بود.

نتایج این تحقیق در مجله Medicine منتشرشده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 626

به "آیا ماسک، می تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا ماسک، می تواند نوعی واکسن برای مقابله با کروناویروس باشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید