تشخیص سرطان مغز با هوش مصنوعی

به گزارش زنگ قلاب بافی، پژوهشگران مصنوعی، یک مدل مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند که می تواند احتیاج به بافت برداری را برای تشخیص سرطان مغز رفع کند.

تشخیص سرطان مغز با هوش مصنوعی

شاید بیماران مبتلا به سرطان مغز در سال های آینده، مجبور نباشند برای معین شدن بهترین نوع درمان تومور، بافت برداری را انجام دهند.

پژوهشی که در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربی (UTSW) اجرا شده است، نشان می دهد که هوش مصنوعی می تواند با آنالیز تصاویر سه بعدی مغز، جهش ژنتیکی خاصی را در تومور گلیوما با 97 درصد دقت شناسایی کند. شاید این فناوری بتواند احتیاج به جراحی را برای نمونه برداری از تومور گلیوما کاهش دهد و به تحلیل تومور برای انتخاب درمان مناسب یاری کند.

دانشمندان در سال های اخیر، روش های تصویربرداری دیگری را نیز آزمایش نموده اند اما شاید این پژوهش جدید بتواند یکی از دقیق ترین روش ها را برای ارزیابی گسترده سرطان مغز ارائه دهد.

جوزف مالدجیان (Joseph Maldjian)، از پژوهشگران این پروژه گفت: آگاهی از شرایط جهش گلیوما، گام مهمی در پیش بینی وضع بیمار و ارائه راهبردهای درمانی به شمار می رود. تشخیص این شرایط فقط با استفاده از تصویربرداری و هوش مصنوعی، می تواند گام مهمی در این زمینه باشد.

آنزیم های جهش یافته

پژوهشگران در این پروژه، از یک شبکه یادگیری عمیق و روش ام آرآی استفاده کردند تا بتوانند شرایط یک ژن موسوم به IDH را تشخیص دهند. این ژن، آنزیمی را فراوری می نماید که شکل جهش یافته آن می تواند به رشد تومور در مغز منجر گردد.

پزشکان برای درمان گلیوما معمولا مجبور می شوند تا بیماران را جراحی نمایند تا بخشی از بافت تومور را بردارند و برای تشخیص شرایط جهش تومور، به تحلیل آن بپردازند. ارائه راهبردهای پیش بینی و درمان تا حدود زیادی به شرایط جهش تومور گلیوما بستگی دارد.

از آنجا که به دست آوردن نمونه بافت، گاهی اوقات می تواند خطرناک و زمان بر باشد، پژوهشگران همواره برای تشخیص شرایط جهش تومور، در جستجوی راهبردهایی غیر از جراحی هستند.

مالدجیان اضافه نمود: نکته مثبت این مدل یادگیری عمیق، سادگی و همچنین دقت بالای آن است. ما گام های پیش از پردازش را حذف نموده ایم و یک مدل ایده آل ارائه داده ایم تا با آنالیز تصاویر، به مراقبت بالینی یاری کند.

این پژوهش، در مجله Neuro-Oncology به چاپ رسید.،ایسنا

بیشتر بخوانیم: هوش مصنوعی از بیماران کرونایی مراقبت می نماید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 4 مهر 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 375

به "تشخیص سرطان مغز با هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص سرطان مغز با هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید