شرایط و جزئیات شرکت در آزمون ملی دندانپزشکی

به گزارش زنگ قلاب بافی، آزمون ملی دندانپزشکی سال 1400 بر اساس آخرین تقویم برگزاری آزمون های علوم پزشکی 21 مردادماه و 9 دی ماه 1400 برگزار می گردد.

شرایط و جزئیات شرکت در آزمون ملی دندانپزشکی

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، آزمون ملی دندانپزشکی جهت معادل سازی مدرک دندانپزشکی دانش آموختگان دندانپزشک ایرانی که در دانشگاه های خارجی و مورد تایید وزارت بهداشت تحصیل نموده اند، هر ساله در دو نوبت تابستان و زمستان برگزار می گردد.

آزمون ملی دندانپزشکی شامل مراحل نظری و عملی است که به صورت مرحله ای برگزار شده و داوطلب پس از قبولی در هر مرحله امکان شرکت در مرحله بعدی را دارد به طوری که شرکت نمایند در آزمون ملی دندانپزشکی، تا زمانی که در مرحله نظری قبول نگردد امکان شرکت در مرحله عملی را ندارد.

مرحله نظری

مرحله تئوری آزمون ملی دندانپزشکی شامل دو بخش علوم پایه و دروس اختصاصی است که سهم نمره علوم پایه 25 درصد و سهم نمره دروس اختصاصی 75 درصد از نمره کل است.

سؤالات بخش علوم پایه منطبق بر محتوای آزمون جامع علوم پایه داخل کشور است. داوطلبانی که پیش از این در آزمون جامع علوم پایه شرکت نموده و قبول شده اند، با ارائه درخواست کتبی به مرکز خدمات آموزشی، می توانند از نتیجه قبولی قبلی استفاده و در بخش علوم پایه آزمون شرکت ننمایند.

بخش دوم مرحله تئوری نیز شامل کلیه دروس اختصاصی رشته دندانپزشکی عمومی می گردد. نتیجه قبولی مرحله نظری آزمون ملی دندانپزشکی جهت ورود به مرحله عملی، به مدت یکسال معتبر باقی می ماند.

مرحله عملی آزمون

مرحله عملی آزمون ملی دندانپزشکی شامل بخش های پره کلینیک، کلینیک و درمان جامع (ارائه خدمات در فیلد) است.

پره کیلینیک

این آزمون به صورت ساختارمند و بر اساس چک لیست استاندارد و معیار های تدوین شده توسط کمیته آزمون ملی دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی در چهار رشته ترمیمی، اندودانتیکس، ارتودانتیکس و پروتز های ثابت و متحرک برگزار می گردد. زمان برگزاری این آزمون در دو نوبت است که در هر سال تحصیلی معین و اعلام می گردد. حدنصاب قبولی در این آزمون کسب نمره حداقل 12 از 20 است.

داوطلبانی که در این مرحله (پره کلینیک) پیروز به کسب معدل 17 و یا بالاتر شوند از امتحانات کلینیکی حداکثر 3 بخش با تشخیص کمیته آزمون ملی معاف خواهند شد و هزینه این 3 امتحان را نیز پرداخت نخواهند کرد. این قبیل افراد با نظر کمیته آزمون ملی امکان ورود به مرحله بعدی را در همان ترم تحصیلی خواهند داشت.

مرحله کلینیک

در این مرحله متقاضی در تمامی بخش های آموزشی (شامل دندانپزشکی ترمیمی، اندودانتیکس، پریودانتیکس، پروتز های دندانی، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی بچه ها، ارتودانتیکس، بیماری های دهان و تشخیص و رادیولوژی دهان و دندان) به درمان بیماران پرداخته و مسئولیت تامین بیمار در هر بخش به عهده داوطلب است.

معرفی جهت این مرحله در دو نوبت در هر سال تحصیلی است و متقاضی موظف است پس از قبولی در مرحله پره کلینیک در آزمون این مرحله شرکت کند. کمیته آزمون ملی زمان، ضوابط و معیار های این آزمون را معین و اعلام می نماید. حدنصاب قبولی در این آزمون (بر اساس کیفیت درمان اجرا شده، مشاهده و مصاحبه توسط اساتید در حین و انتها این مرحله) 12 از 20 است.

مرحله درمان جامع بیماران (ارائه خدمات در فیلد)

در آخرین مرحله که مرحله درمان جامع است دانش آموخته حداقل به مدت 6 ماه در دانشکده های دندانپزشکی یا کلینیک های منتخب زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی (منتخب دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی) به منظور ارتقای مهارت های ضروری و آشنایی با نظام سلامت کشور زیرنظر هیات علمی معین شده به فعالیت می پردازد. اگر دانش آموختگان در مرحله کلینیکی معدل بالای 17 را کسب نمایند از شرکت در مرحله درمان جامع معاف می شوند.

آزمون ملی دندانپزشکی سال 1400 بر اساس آخرین تقویم برگزاری آزمون های علوم پزشکی 21 مرداد ماه و 9 دی ماه 1400 برگزار خواهد شد. داوطلبان پیش از ثبت نام اینترنتی، باید توجه نمایند که در مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تشکیل پرونده داده یا آن را تکمیل نمایند. فقط افرادی که توسط مرکز خدمات آموزشی به دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی معرفی شده باشند، مجاز به شرکت در آزمون ملی هستند.

گفتنی است؛ داوطلبان برای دریافت منابع آزمون ملی دندانپزشکی سال 1400 می توانند اینجا کلیک نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 1042

به "شرایط و جزئیات شرکت در آزمون ملی دندانپزشکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط و جزئیات شرکت در آزمون ملی دندانپزشکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید