گونه های جدید کروناویروس تا چه میزان خطرناک هستند؟

به گزارش زنگ قلاب بافی، استادیار زیست شناسی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در پاسخ به این سوال که این سویه های جدید کروناویروس تا چه میزان می توانند خطرناک باشند؟ گفت: اولین نکته ای که باید بگویم این است که تا به امروز هیچ مدرکی مبنی بر افزایش شدت بیماری در نتیجه این سویه های جدید کروناویروس وجود ندارد بنابراین به نظر نمی رسد که در حال حاضر این جهش ها مضرتر باشند، اما نگرانی این است که افراد بیشتری به این ویروس آلوده می شوند و بنابراین در مجموع افراد بیشتری بیمار می شوند.

گونه های جدید کروناویروس تا چه میزان خطرناک هستند؟

به گزارش ایسنا، دکتر دیوید کندی استادیار زیست شناسی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا درباره دو سویه جدید کشف شده ویروس کرونا با نام های B.1.1.7 و B.1.351 در انگلیس و آفریقای جنوبی که به نظر می رسد باعث افزایش انتقال ویروس شده است، اظهار کرد: نوع های مختلفی از سویه کروناویروس در جهان وجود دارد که دو مورد از رایج ترین سویه ای که اخیرا در خصوص آن صحبت می گردد و مردم بیشتر نگران آن ها هستند، انواع سویه های B.1.1.7 و B.1.351 است که برای اولین بار در انگلیس و آفریقای جنوبی شناسایی شده اند.

وی با بیان این که به نظر می رسد که این سویه های جدید کروناویروس حداقل از ماه اکتبر در این کشور ها در حال گردش بوده، اما در ماه دسامبر مورد توجه قرار گرفته اند، اضافه کرد: نگرانی در خصوص این سویه های جدید از این جهت است که به نظر می رسد این سویه ها تفاوت هایی در میزان انتقال ویروس و نحوه مشاهده سیستم ایمنی بدن داشته باشند.

کندی در پاسخ به این سوال که منظور از قابل انتقال تر در خصوص این نوع های جدید کروناویروس چیست؟ گفت: داده های منتشر شده از این جهش های جدید کروناویروس نشان می دهد که هر دو این سویه ها، قابل انتقال هستند که البته بیشتر این داده های موجود برای گونه انگلیسی است.

استادیار زیست شناسی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا با تاکید بر این موضوع که میزان قابل انتقال بودن این سویه های جدید به صورت دقیق هنوز تعیین نیست، اظهار کرد: تخمین های فعلی نشان می دهد که این سویه در حدود 30 تا 80 درصد قابل انتقال تر از سویه های اصلی موجود کروناویروس است.

وی در پاسخ به این سوال که دانشمندان چگونه به این میزان عدد می رسند؟ گفت: افزایش موارد کروناویروس در انگلستان باعث شد که دانشمندان ویروس را از موارد مربوط به سنبله ها توالی دهند و شاهد نوع جدیدی از کرونا ویروس باشند. آن ها فرکانس این واریانت یا جهش را نسبت به گذشته آنالیز نموده و دریافتند که با گذشت زمان بر تعداد اضافه نموده می گردد بنابراین این جهش جدید از حالت بسیار نادر به خیلی شایع تبدیل شد به طوری که براساس این میزان افزایش، تخمین زده می گردد گونه کروناویروس انگلیسی حدود 70 درصد یا بیشتر از ویروس اصلی، قابل انتقال است.

کندی درباره راه دیگر تشخیص قابل انتقال بودن گونه های جدید کرونا ویروس اشاره نمود و به ایسنا گفت: راه دوم تشخیص قابل انتقال تر بودن سویه ها، نرخ حمله ثانویه است. کاری که دانشمندان در این روش انجام می دهند این است که آن ها آنالیز می نمایند که ببینند یک فرد آلوده، چه تعداد از مخاطبینشان را به این ویروس آلوده می نماید و آن را با سویه اصلی ویروس و تعداد افراد آلوده شده از یک فرد آلوده مقایسه می نمایند که در این روش نیز مشاهده شده است که سویه جدید کروناویروس حدود 30 تا 40 درصد بیشتر افراد را آلوده می نماید.

این استادیار زیست شناسی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا به دلایل نگرانی ها ناشی از افزایش مبتلایان به کروناویروس اشاره نمود و اضافه کرد: با افزایش قابلیت انتقال، دو برابر بیشتر ضربه خواهیم خورد. اولا در این حالت افراد بیشتری به این ویروس آلوده می شوند، بنابراین احتمال اینکه با شخصی که عفونی است ارتباط برقرار کنیم بیشتر خواهد بود و دوم اینکه ویروس عفونی تر خواهد شد، بنابراین احتمال انتقال بیماری بیشتر می گردد.

کندی با تاکید بر اینکه با این شرایط، اصول چگونگی زندگی ما و چگونگی کنترل این مسئله اساساً بدون تغییر باقی خواهد ماند، اظهار کرد: در این شرایط اقداماتی مانند رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک، اجتناب از فضا های مشترک داخلی و کاهش خطرات ناشی از حضور در اجتماعات غیرضروری بهترین تدابیری است که باید بر کنترل این مسئله، حداقل تا زمانی که همه ما به واکسن دسترسی پیدا کنیم، در پیش بگیریم.

این استادیار زیست شناسی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا در پاسخ به این سوال که گونه های جدید کروناویروس آیا تاثیری بر واکسیناسیون خواهند داشت؟ گفت: اگر واکسن آبله را آنالیز کنیم هرگز شاهد تکامل مقاومت در برابر آن نبودیم. برای سرخک، فلج اطفال و بیشتر واکسن هایی که ما داریم نیز همین است. ما هرگز مجبور نیستیم آن ها را به روز کنیم و آن ها فقط به کار خود ادامه می دهند.

وی ادامه داد:، اما واکسن هایی نیز وجود دارند که ما مجبور هستیم آن ها را به روز کنیم، زیرا مقاومت در آن ها تکامل یافته است و بنابراین بخشی از نگرانی در خصوص انواع جدید کروناویروس این می باشد که ممکن است مقاومت در برابر واکسن هایی که در حال حاضر در حال فراوری هستند، وجود داشته باشد.

کندی به موضوع جهش های کروناویروس اشاره نمود و گفت: دلیل نگرانی مردم از سویه های جدید کروناویروس این است که جهش های اتفاق افتاده در ویروس در محلی است (پروتئین سنبله) که توسط واکسن ها هدف قرار گرفته است، اما فقط به این دلیل که شاهد تغییراتی در پروتئین های سنبله این گونه ها هستیم، نمی توان مطرح کرد واکسن تضعیف شده است.

این استادیار زیست شناسی دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا اضافه کرد: آنچه محققان مشاهده نموده اند این است که به نظر می رسد یکی از جهش های موجود در انگلیس و آفریقای جنوبی هیچ تاثیری در نحوه مشاهده ویروس توسط سیستم ایمنی بدن ما ندارد، بنابراین خبر خوبی است. اما به نظر می رسد جهش دیگری که در نوع آفریقای جنوبی مشاهده می گردد، بر نحوه مشاهده پاسخ ایمنی بدن ما بر ویروس تأثیر دارد.

وی در پاسخ به این سوال که با این صحبت های مطرح شده آیا می توان امیدوار بود که واکسن ها در برابر تغییرات تکاملی قوی باشند؟ گفت: امید من و انتظار من این است که محافظت از واکسن قوی باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 880

به "گونه های جدید کروناویروس تا چه میزان خطرناک هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گونه های جدید کروناویروس تا چه میزان خطرناک هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید