80 درصد بچه ها کار اتباع خارجی هستند

به گزارش زنگ قلاب بافی، تهران (پانا) - رئیس سازمان بهزیستی در صحن علنی شورای شهر تهران گفت طبق آمار ما بیش از 80 درصد این بچه ها اتباع غیر ایرانی هستند. نگاه فله ای به موضوع بچه ها کار اشتباه است و باید اقدام به مدیریت موردی در این حوزه کرد.

80 درصد بچه ها کار اتباع خارجی هستند

وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور در جلسه امروز شورای شهر تهران، گزارشی درباره فعالیت های سازمان مذکور در شهر تهران را به اعضای شورای شهر تهران ارائه کرد.

قبادی دانا در ابتدا با تشکر از عملکرد شورا و شهرداری تهران برای افراد دارای معلولیت در مناسب سازی معابر و اتوبوس ها گفت: اعضای شورای شهر همیشه نسبت به این موضوع حساسیت نشان دادند.

قبادی دانا در ارتباط با موضوع آسیب های اجتماعی گفت: یکی از مواردی که در ماده 80 قانون ششم توسعه آمده همکاری سازمان بهزیستی و شهرداری ها در حوزه آسیب های اجتماعی است. سازمان بهزیستی در دو سال اخیر با آنالیز عملکرد گذشته درباره آسیب اجتماعی از همه کارشناسان و صاحبنظران دعوت کرد و در ارتباط با بحث اعتیاد تمام مدیرکل های اعتیاد بهزیستی را اول انقلاب را دعوت کردیم و این سوال را مطرح کردیم که دلیل این ماجرا چیست تا به یک مدل مناسب با توجه به مطالعات تطبیقی روز جهان و تجربیات کشور برسیم.

وی ادامه داد: بر این اساس به مدل مراکز درمان و بازتوانی اعتیاد با تاکید بر استمرار درمان که خانواده محور و اجتماع محور است و از ان جی اوها و خیرین استفاده می نماید . درمان را برای هر فرد به صورت جداگانه دارد و درباره هر فرد با توجه به شرایط او تیم پزشکی تصمیم گیری کند.

قبادی دانا اظهار کرد: در این مدل فرد معتاد 4 ماه به مراکز شبانه روزی ما می آید و بعد 8 ماه به صورت سرپایی و در عضویت باشگاه بهبود یافتگان حضور دارد که عملکرد مبتنی بر حرفه آموزی و اشتغال است.

رئیس سازمان بهزیستی در ادامه با اشاره به موضوع بچه ها کار و خیابان گفت: موضوع بچه ها کار و خیابان موضوعی وسیع با ابعاد مختلف است. هدف گیری سازمان در وهله اول خود کودک نیست بلکه حمایت از کودک برای جلوگیری از آسیبهای مختلف است. این کودک مجرم نیست و باید فرد در معرض خطر دیده گردد. ما باید این اصل را بپذیریم که خیابان جای کار برای کودک نیست.

قبادی دانا ادامه داد: ما اول آنالیز کردیم که بچه ها سر چهار راه چه بچه های هستند. آیا الزاما بچه های هستند که والدین بیمار دارند و برای همین کار می نمایند؟ آیا اعضای باندهای قاچاق کودک هستند؟ آیا اتباع غیرایرانی هستند؟ آیا همه بچه ها همین سرزمین هستند؟ آیا باید از منظر حقوق بشر و حقوق کودک تفاوتی بین کودک افغان و ایرانی قائل باشیم؟ بر اساس اقدام به مدیریت موردی در این حوزه کردیم چون معتقدیم داشتن نگاه فله ای به این موضوع اشتباه است. اینکه ما ده روز مانده به شب عید به صورت ضربتی این بچه ها را از خیابان جمع کنیم غلط است.

به گفته قبادی دانا سازمان بهزیستی به الگوریتم مدیریتی رسید که بچه ها کار را به گروه های مختلف سنی تقسیم نموده و با توجه به شرایط زندگی آنها اقدام کند. بر این اساس در پروژه اخیر که در بعد از کرونا عملیاتی شده بیش از 500 نفر از بچه ها کار خیابان ساماندهی شدند.

رئیس سازمان بهزیستی ادامه داد: طبق آمار ما بیش از 80 درصد این بچه ها اتباع غیر ایرانی هستند.

او با تاکید بر اینکه اگر ما به بچه های که در شرایط مخاطره آمیز هستند امروز رسیدگی کنیم از حضور 100 بزرگسال دارای آسیب در آینده جلوگیری می کنیم از شورای شهر تهران خواست تا به یاری کمبودهای فیزیکی سازمان بهزیستی برای برگزاری جلسات و همیاری ها و… بیاید تا بتوانند در راستا رشد و تعالی راستای که در آن قرار گرفته اند بهتر گام بردارند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 فروردین 1400 بروزرسانی: 3 فروردین 1400 گردآورنده: crochetschool.ir شناسه مطلب: 927

به "80 درصد بچه ها کار اتباع خارجی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "80 درصد بچه ها کار اتباع خارجی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید